Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Najpierw syndyk, a potem plan ratunkowy dla Rafako? Notowania spółki z Raciborza mocno w górę

07.12.2024 12:05 | 7 komentarzy | ż

Nieoficjalne ustalenia "Parkietu" wskazują na szansę uratowania Rafako. Rynek entuzjastycznie zareagował na te wieści. Notowania spółki z Raciborza wzrosły o ponad 18% (w piątek, 6 grudnia).

Najpierw syndyk, a potem plan ratunkowy dla Rafako? Notowania spółki z Raciborza mocno w górę
Rafako przez dekady było najważniejszym pracodawcą w powiecie raciborskim. W ostatnich latach palmę pierwszeństwa przejęły Eko-Okna. Zdjęcie ilustracyjne, arch. Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogłoszenie upadłości przez Rafako ma nastąpić na dniach, jednak wcale nie musi to oznaczać końca działalności spółki z Raciborza. "Parkiet", opierając się na anonimowych, zbliżonych do rządu źródłach, pisze o planie ratunkowym, który ma zostać wdrożony po wejściu syndyka do firmy. Wówczas dwa podmioty państwowe - prawdopodobnie Agencja Rozwoju Przemysłu oraz któraś ze spółek Skarbu Państwa - mają zaangażować się w upadające Rafako. Podmioty te mogą wydzierżawić majątek Rafako poprzez powołaną do tego celu spółkę celową (niewykluczone, że z "Rafako" w nazwie, co pozwoliłoby na przetrwanie marki spółki z Raciborza). Więcej na ten temat w artykule "Parkietu".

Przypomnijmy, 26 września 2024 r. zarząd Rafako złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Bezpośrednią przyczyną było odstąpienie przez JSW Koks od mediacji dotyczących budowy elektrociepłowni w Radlinie, a także potrącenie kaucji i skorzystanie z gwarancji bankowej, którą została objęta ta inwestycja. W kolejnych tygodniach spółka JSW Koks naliczyła 117 mln zł z tytułu kar umownych i zażądała zapłaty kolejnych 40 mln zł "nierozliczonych płatności". Rafako od kilku lat znajduje się w dramatycznej sytuacji finansowej. Roszczenia JSW Koks powiększają kwotę wierzytelności spółki z Raciborza, które sięgają już kilkuset milionów złotych.

25 października Sąd Okręgowy w Gliwicach ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego, który ma zabezpieczyć majątek Rafako. Wszystkie czynności, które wykraczają poza zwykłe zarządzanie spółką, muszą teraz zostać zaakceptowane przez nadzorcę.

Rafako ogłosiło zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Firma zatrudnia około 700 pracowników. Część pracodawców z regionu już teraz zgłasza zainteresowanie ich zatrudnieniem: