Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Czas pracy bloków w Elektrowni Rybnik wydłużony do 2027 roku

05.12.2024 20:33 | 3 komentarze | sqx

PGE Polska Grupa Energetyczna i Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzgodniły nowy harmonogram eksploatacji bloków węglowych w elektrowniach konwencjonalnych Grupy PGE. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania, czas pracy bloków w Elektrowni Rybnik został wydłużony do 2027 roku.

Czas pracy bloków w Elektrowni Rybnik wydłużony do 2027 roku
W spotkaniu wzięli udział Robert Kropiwnicki - sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Wojciech Wrochna - minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz Dariusz Marzec - prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z ustaleniami dwa bloki Elektrowni Rybnik, z obecnie działających czterech, będą wykorzystywane do końca czerwca 2026 r., a dwa kolejne będą funkcjonowały również w 2027 r. Dzięki tej decyzji uwzględnione zostaną potrzeby sieciowe Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zapewnione zostanie bezpieczeństwo energetyczne, przy jednoczesnym zagwarantowaniu lokalnym odbiorcom w Rybniku niezagrożonych dostaw ciepła.

Pierwotnie termin wyłączenia Elektrowni Rybnik wyznaczony był na koniec 2023 roku, co wynikało bezpośrednio z decyzji poprzedniego zarządu PGE GiEK, który pismem z dnia 30.12.2020 roku poinformował Prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych o zamiarze wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych elektrowni.

Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych stwierdził, że "wypracowane porozumienie w zakresie dalszego funkcjonowania bloków węglowych w Rybniku w kontekście ich znaczenia dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jest przykładem dobrej współpracy między producentem energii i operatorem KSE, a także wzorowym przykładem prowadzenia odpowiedzialnej polityki energetycznej Państwa uwzgledniającej potrzeby wszystkich Polaków i naszej gospodarki".

O "odpowiedzialnym podejściu do transformacji polskiej energetyki" mówi z kolei Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odnosząc się do dialodu prowadzonego przez PGE Polską Grupą Energetyczną i Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a dotyczyącym wydłużenia funkcjonowania bloków konwencjonalnych. - Jestem przekonany, że zarówno PGE Polska Grupa Energetyczna, jak również inni gracze w polskim sektorze energetycznym realizować będą kolejne inwestycje w nowe niskoemisyjne moce wytwórcze, co umożliwi stabilne funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – stwierdził W. Wrochna.

- Dzisiejsze uzgodnienia z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi stanowią przykład konstruktywnego podejścia do zarządzania naszą infrastrukturą energetyczną w ścisłym dialogu z operatorem sieci przesyłowej odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne Polski – skomentował Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Jednocześnie, podtrzymuję nasze deklaracje, że PGE odpowiedzialnie podchodzi do kwestii społecznych związanych z procesem dekarbonizacji i jako zarząd będziemy podejmować wszelkie możliwe działania zmierzające do minimalizacji negatywnych skutków dla lokalnych społeczności i naszych pracowników – dodał D. Marzec.

Czas działania istniejących elektrowni węglowych jest ściśle związany z zastępowaniem ich elastycznymi jednostkami wytwórczymi umożliwiającymi efektywną regulacyjność sieci. Przykładem takiego działania są oddane w trzecim kwartale 2024 r. przez spółkę PGE Gryfino Dolna Odra dwa bloki gazowe o łącznej mocy 1366 MW brutto, które zastąpią działające tam bloki konwencjonalne. Grupa PGE realizuje również budowę nowego bloku gazowego o mocy 880 MW w Rybniku. Planowany termin oddania inwestycji przewidziany jest na przełomie roku 2026 i 2027 wpisuje się w taki sposób działania.

fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych