Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Jastrzębie szóste w Polsce w rankingu „Rzeczpospolitej”

20.11.2024 09:41 | 7 komentarzy | aps

W najnowszym rankingu dziennika „Rzeczpospolita”, oceniającym skuteczność działania władz miast i gmin, Jastrzębie-Zdrój zajęło 6. miejsce w kraju w kategorii miast na prawach powiatu. W ubiegłorocznym zestawieniu Jastrzębie było na 9. miejscu. Ponieważ oceniany okres dotyczy prezydentury Anny Hetman poprosiliśmy ją o komentarz. Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta, jak dotąd, brak informacji o korzystnych dla miasta wyników rankingu.

Jastrzębie szóste w Polsce w rankingu „Rzeczpospolitej”
W najnowszym rankingu Rzeczpospolitej Jastrzębie-Zdrój zajęło 6. miejsce w kraju w kategorii miast na prawach powiatu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębie szóste w Polsce w rankingu „Rzeczpospolitej”

Tegoroczna edycja rankingu ukazuje się już po raz dwudziesty. Eksperci dziennika oceniają w nim samorządy uwzględniając trzy grupy tematów: finanse i rozwój, dbałość o mieszkańców i dbałość o środowisko. O ostatecznej pozycji w rankingu decyduje suma punktów z tych trzech zagadnień. Samorządy oceniała niezależna kapituła na podstawie takich samych wskaźników dla każdego miasta. Na czele rankingu znalazła się Dąbrowa Górnicza, wyprzedzając Olsztyn i Gliwice, Słupsk i Sopot. W pierwszej dziesiątce, a za Jastrzębiem, znalazły się Katowice, Zielona Góra, Świętochłowice i Płock. W kategorii miast na prawach powiatu ocenianych było 65 miast.

Anna Hetman – prezydent Jastrzębia-Zdroju w latach 2014-2024

To nie wzięło się znikąd, jest potwierdzeniem ciężkiej, konsekwentnej pracy. To zasługa wielu osób, które ze mną współpracowały, dziękuję im za pracę na rzecz miasta.

Warto podkreślić, że w mojej polityce rozwoju miasta stawiałam na zrównoważony rozwój. To oznacza, że każda dziedzina życia miała taką samą wagę, a w ścisłym centrum był człowiek. Bo przecież miasto tworzymy dla ludzi, mieszkańców i turystów. Przede wszystkim miałam plan, wizję, która przez lata była konsekwentnie realizowana. Rozwój gospodarczy z naciskiem na przemysł turystyczny i wysokich technologii, a dbałość o mieszkańców przejawiała się dbałością o czyste powietrze, rozwój parków i ogrodów, bogatą ofertę kulturalną i sportową, jak i sprawy społeczne seniorów, rodzin czy ludzi młodych.

Z tymi działaniami ściśle wiążą się inwestycje, m.in. kompleksowa rewitalizacja parku, deptak, OWN, budowa Carbonarium, Żelaznego Szlaku Rowerowego<Żelazny Szlak Rowerowy>, ronda ułatwiające przemieszczanie się i dające poczucie bezpieczeństwa, ale też takie mniejsze, aczkolwiek znaczące dla ludzi sprawy jak modernizacja przedszkoli, szkół, utworzenie klubu seniora, komunikacja darmowa i wiele, wiele innych, które ułatwiają ludziom funkcjonowanie, wizualnie miasto zmieniły, a tym samym stawiają miasto na wyższej pozycji. Tu wiele miejsc „trąciło myszką”, teraz mamy gdzie wyjść, a ktoś, kto przyjeżdża po jakimś czasie do miasta, zachwyca się Jastrzębiem.

Ranking pokazuje jak ważne jest dobre i przemyślane zarządzanie finansami publicznymi w czasach kryzysu. W trakcie moich kadencji właściwie kryzys trwał cały czas. Najpierw konieczność zwrotu przedsiębiorstwu górniczemu prawie 102 mln. To miało kolosalne znaczenie dla wskaźników zadłużenia oraz dla nadwyżki operacyjnej. Potem covid, który zatrzymał inwestycje na dwa lata, a następnie wojna na Ukrainie i największa od lat inflacja. Jednak najgorszy wpływ na finanse miał tzw. Polski Ład. Wydrenował on finanse szczególnie miast na prawach powiatu, takich jak Jastrzębie-Zdrój. A jednak miasto mimo tak wielu problemów rozwinęło się i do tego jest dobrze przygotowane finansowo do wszystkich możliwych projektów, które powinny być realizowane już w tej kadencji. To zasługa zawsze dobrze przemyślanego, realistycznego, zrównoważonego budżetu. W każdym działaniu miałam strategiczne spojrzenie, nic nie było przypadkiem, wszystko miało swój głęboki sens.