Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Kryzys psychiczny u dzieci i młodzieży: Jak go rozpoznać i gdzie szukać pomocy? [WIDEO]

07.11.2024 18:20 | 3 komentarze | sqx

Rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą psychologiczną i psychiatryczną. W 2023 roku takie wsparcie otrzymało ponad 279 tysięcy młodych osób, co pokazuje wyraźny wzrost (134,6 proc.) w porównaniu do 2019 roku (119 tysięcy).

Kryzys psychiczny u dzieci i młodzieży: Jak go rozpoznać i gdzie szukać pomocy? [WIDEO]
Świadczenia psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży są dostępne na trzech poziomach. Pomoc jest udzielana tu bezpłatnie, finansuje ją NFZ.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wzrost liczby pacjentów, którzy potrzebują specjalistycznego wsparcia, wynika z pogorszenia kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, ale też z większej świadomości społecznej problemu.

– Zacznę od bardzo ważnego komunikatu do dorosłych: bądźcie uważni na potrzeby swoich dzieci i dbajcie o relacje z najbliższymi, bo jeśli nie ma tego fundamentu, to niestety trudno będzie zauważyć alarmujące często sygnały, jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie dziecka – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska.

Fundusze na świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży wzrosły o blisko 290 proc. w ciągu 4 lat. W 2019 r. było to niemal 260 mln zł, a w 2023 r. już ponad 1 mld zł.

Refundowane leki przeciwdepresyjne (stosowane w depresji, ale również innych zaburzeniach psychicznych) wykupiło w 2023 r. 1,7 mln osób i było to o 83% więcej niż w 2013 r. Szczególną uwagę zwraca ponad pięciokrotny wzrost recept zrealizowanych dla dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż. W roku 2013 - 15,9 tys., a w roku 2023 - 84,6 tys.*

NFZ przygotował film edukacyjny w ramach cyklu – "Zdrowie na pierwszym planie": Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?

Dr n. med. Aleksandra Lewandowska wyjaśnia m.in.:

  • jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
  • kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?
  • na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
  • jak rodzice mogą wspierać swoje dzieci w trudnych chwilach?

Gdzie znajdziesz pomoc?

Świadczenia psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży są dostępne na trzech poziomach. Pomoc jest udzielana tu bezpłatnie, finansuje ją NFZ.

  • I poziom — pomoc w ośrodku środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej, udzielana przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych.
  • II poziom — opieka dzienna lub w warunkach ambulatoryjnych w oddziale dziennym, lub poradni zdrowia psychicznego pod kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych.
  • III poziom — opieka w szpitalu, w stacjonarnym oddziale psychiatrycznym. Pomocy w nim udzielają lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi i pielęgniarki.

Gdzie najbliżej są ośrodki z poszczególnych poziomów?

Mapa jest dostępna w serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ – pacjent.gov.pl (mapa otwiera się w nowej karcie).