środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Carl Ulitzka patronem skweru przy kościele św. Mikołaja

05.11.2024 19:10 | 0 komentarzy | ma.w

Rada Raciborza jednogłośnie zgodziła się, by nadać imię słynnego księdza i polityka ze Starej Wsi skwerowi w rejonie kościoła św. Mikołaja i ronda-nerki. Jeden z inicjatorów tego patronatu - Dawid Wacławczyk cieszył się na ostatniej sesji, że kontrowersje wokół postaci duchownego "są już wiele lat za nami".

Carl Ulitzka patronem skweru przy kościele św. Mikołaja
Radny Dawid Wacławczyk z Silnego Raciborza jest członkiem komitetu, który chce postawić pomnik ks. Carla Ulitzki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To pierwszy krok. Teraz trzeba oswoić się z myślą, żę teren skweru należy uporządkować, zadbać o jego wygląd. Taka idea przyświeca komitetowi utworzonemu dla upamiętnienia postaci ks. Ulitzki - mówił D. Wacławczyk na październikowej sesji rady miasta.

W planach jest postawienie pomnika księdza i radny liczy w tej sprawie na współdziałanie z samorządem.

Skwer ks. prałata Carla Ulitzki nadano zieleńcowi położonemu przy ul. Kozielskiej w Raciborzu

Od listopada 2023 roku działa Społeczny Komitet Uhonorowania ks. prałata Carla Ulitzki (1873-1953) kapłana i polityka. Komitet powstał z inicjatywy kilkunastu raciborzan z różnych środowisk, pełniących różne funkcje - są to osoby duchowne i świeckie, urzędnicy i osoby zaangażowane w upowszechnianie historii miasta. W skład komitetu wchodzi też reprezentant rodziny Ulitzka. Komitet działa przy parafii św. Mikołaja. Jego zamiarem jest uhonorowanie prałata Ulitzki - poprzez utworzenie skweru i umieszczenie na nim pomnika. Inicjatywa ubogaci i upiększy w dzieło sztuki nowoczesnej przestrzeń Starej Wsi.

W uzasadnieniu do uchwały napisano m.in., że Carl Ulitzka był przewodniczącym Katolickiej Partii Ludowej i miał kluczowy wpływ na życie regionu. Był radnym miejskim, liderem większości. Uzyskał tytuł "Zasłużony dla Miasta Raciborza". W 1939 został usunięty z parafii i skazany na banicję przez nazistów. W 1945 wygnały go nowe władze powojennej Polski.