Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Muzeum Ognia ma już 10 lat! Będzie modernizacja i wielkie świętowanie

04.11.2024 12:49 | 0 komentarzy | ATy

Muzeum Ognia w Żorach od 10 lat przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców miasta, ale i odwiedzających z różnych stron naszego kraju. Zainteresowanie nadal wzbudza zarówno błyszcząca w promieniach słońca bryła budynku, jak i skrywające mnóstwo ognistych tajemnic ekspozycje. Po dekadzie nadszedł jednak czas na zmiany - zarządzajacy obiektem Miejski Ośrodek Kultury w Żorach pracuje nad odświeżeniem oferty tej niezwykłej placówki, która już 8 listopada zaprasza wszystkich na wspólne świętowanie okrągłej rocznicy swoich urodzin.

Muzeum Ognia ma już 10 lat! Będzie modernizacja i wielkie świętowanie
W planach jest modernizacja części ekspozycji działającego już od 10 lat żorskiego Muzeum Ognia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Płonący" budynek

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem Muzeum Ognia w Żorach sporo mówiło się o bryle mieszczącego je budynku. Ulokowany tuż przy DK81, czyli popularnej "wiślance" budynek obłożony miedzianymi płytami przykuwał i nadal przykuwa uwagę każdego przejeżdżającego kierowcy.

Autorem projektu budynku jest pracownia OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic. Projektanci budynku tak wspominają przebieg inwestycji:

Nowe zlecenie wydawało się wręcz idealne – świetnie wyeksponowana działka leżąca przy głównym wjeździe do miejscowości, brak ograniczeń co do formy, a w zasadzie – także funkcji budynku. Słowem – pełna swoboda. Budowa nowej inwestycji okazała się być jednak znacznie większym wyzwaniem, niż początkowo sądzono. Okazało się, że idealna działka kryje kilka niemiłych niespodzianek. Przez jej teren przebiegały główne miejskie kolektory kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wysokoprężny gazociąg. Ponadto badania geotechniczne wykazały, że niegdyś znajdowało się tam wysypisko śmieci, co właściwie dyskwalifikowało ten obszar jako budowlany. Po rozważeniu wszystkich możliwości, w tym różnych wariantów posadowienia pośredniego, zapadła decyzja, by wymienić cały grunt pod budynkiem.

Bryła żorskiego Muzeum Ognia do dziś przykuwa uwagę - fot. Muzeum Ognia w Żorach.

Bryła żorskiego Muzeum Ognia do dziś przykuwa uwagę - fot. Muzeum Ognia w Żorach.

Gdy w 2014 roku po raz pierwszy otwarto żorskie Muzeum Ognia, odwiedzający byli pod wrażeniem nie tylko futurystycznej bryły budynku, ale i przygotowanymi ekspozycjami poświęconymi żywiołowi, który w historii miasta odegrał ogromną rolę. Chodzi oczywiście o ogień.

Muzeum Ognia w Żorach zapisało się na mapie muzealnej Europy. Ja wiem, że to brzmi dumnie, ale tak jest, bo jest to jedyne w Polsce i jedno z niewielu muzeów w Europie poświęconych tylko i wyłącznie temu żywiołowi, ukazanemu jako czynnik kulturotwórczy, cywylizacyjnotwórczy, rozwijający przemysł, ale i czynnik fizykochemiczny - wyjaśnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, Damian Halmer.

Śladami ognia

W podróży historycznym śladem ognia prowadzi nas doskonale znany mieszkańcom miasta Żorek, odsłaniający kolejne ogniste ciekawostki. Dowiedzieć można się m.in. jak ludziom udało się okiełznać ogień, jak udało im się go później wykorzystać, i jakie straty może wyrządzić jego niekontrolowany wybuch.

Ekspozycje obrazują różne aspekty wpływu ognia na dzieje ludzkości - fot. Muzeum Ognia w Żorach.

Ekspozycje obrazują różne aspekty wpływu ognia na dzieje ludzkości - fot. Muzeum Ognia w Żorach.

Wiele eksponatów angażuje odwiedzających do interakcji - można wcielić się w gaszącego pożar strażaka, zbadać ciepłotę własnego ciała czy posłuchać "ognistej szafy grającej". Dzięki temu wizyta w muzeum nie kojarzy się już wyłącznie z oglądaniem umieszczonych za szkłem eksponatów.

Trzeba jednak powiedzieć, że dla wystawy multimedialnej 10 lat to tyle, co dla mężczyzny "czterdziestka". Trzeba zacząć robić przeglądy, zastanowić się nad zdrowiem, kondycją - i tak samo jest z wystawą. Są pewne rzeczy, które się zweryfikowały, pojawiły sie też nowe technologie, umożliwiające uzyskanie podobnych lub lepszych efektów, często w sposób bardziej ekonomiczny i energooszczędny - dodaje dyrektor.

Iskra zmian

Trwają przygotowania do modernizacji żorskiego Muzeum Ognia. Spore zmiany zajdą w części poświęconej najstarszej historii kontaktów ludzi z ogniem. W planach jest też wprowadzenie ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, implementacja obsługi w językach obcych, a także wymiana części plansz na stanowiska interaktywne, jeszcze bardziej angażujące odwiedzających żorską placówkę.

Chcemy zaproponować pewne nowe rozwiązania, coś, czego 10 lat temu się jeszcze tak powszechnie w muzeach nie robiło, czyli strefę aktywności, samodzielnego odkrywania, i zabawy, bo muzeum to nie tylko eksponaty, to też zabawa - dodaje dyrektor Halmer.

8 listopada 2024 zwiedzanie Muzeum Ognia będzie całkowicie darmowe - fot. ATy.

8 listopada 2024 zwiedzanie Muzeum Ognia będzie całkowicie darmowe - fot. ATy.

Pożoga ruszy w miasto

Spora dawka zabawy zaplanowana jest już na najbliższy piątek, 8 listopada. Tego dnia Muzeum zaplanowało huczne obchody swoich 10. urodzin.

Nasi zaprzyjaźnieni strażacy prowadzić będą animacje przed siedzibą Muzeum, na żorski rynek wyruszy nasz ożywiony awatar, Profesor Pożoga, który będzie tego dnia zapraszał żorzan do bezpłatnego zwiedzania naszych ekspozycji. Na przybyłych czekać będzie tort, a także organizowane co godzinę pokazy chemiczne, przygotowane przez chemików z Akademii Nauki i Rozwoju. Wielkim finałem będzie widowiskowe Fire Show - zaprasza Anna Wdówka z Muzeum Żory.

Początek imprezy zaplanowano na godz. 16:00, wcześniej odbędzie się konferencja poświęcona przeszłości i przyszłości tej wyjątkowej żorskiej placówki.

Plakat obchodów 10. urodzin Muzeum Ognia w Żorach - fot. Muzeum Ognia w Żorach.

Plakat obchodów 10. urodzin Muzeum Ognia w Żorach - fot. Muzeum Ognia w Żorach.