Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

To tu zaczyna się wasza przyszłość

24.10.2024 11:20 | 0 komentarzy | red

Przedstawiciele uczniów klas pierwszych zawodowych, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z rzemiosłem, spotkali się 16 października na ceremonii „Pasowania na ucznia zawodu rzemieślniczego”.

To tu zaczyna się wasza przyszłość
Starszy Cechu Bernard Korzonek i gospodarz obiektu, w którym odbywała się uroczystość – dyrektor CKZiU 2 Sławomir Janowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzecia w historii Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu uroczystość odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 i była częścią programu „Z rzemiosłem w przyszłość”, który raciborski Cech przy współpracy z CKZiU 1, CKZiU 2 oraz Wydawnictwem Nowiny będzie realizował przez dwa lata.

– To wy współtworzycie ziemię raciborską, jej siłę, jej walory, jej atuty, to jest bardzo ważne, bo tutaj zaczyna się wasza przyszłość zawodowa i życiowa – zwracał się do młodych ludzi prowadzący galę Mariusz Weidner, na co dzień redaktor naczelny „Nowin Raciborskich”.

Wicestarosta Marek Kurpis podkreślił znaczenie zawodów rzemieślniczych, które wciąż są potrzebne i rangę kształcenia zawodowego. – Macie rewelacyjnych nauczycieli, którzy potrafią świetnie przygotować młodzież do wejścia na rynek pracy nie tylko lokalny, ale również regionalny, a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 1 i numer 2 to jest klucz szkolnictwa ponadpodstawowego – przekonywał podczas swojego wystąpienia.

Dyrektor Biura Cechu Iwona Piechula wskazywała na to, że uczeń szkoły branżowej szybciej może się usamodzielnić, bo dzięki pracy ma swoje własne pieniądze. – Wybór nauki w rzemiośle nie zamyka drogi do dalszego kształcenia, kształtuje u młodych postawy sprzyjające ich dalszemu rozwojowi, a także zaistnienie na rynku pracy. Rzemieślnik to osoba kreatywna, a rzemiosło to praca twórcza, w której można się wykazać. Życzę wam, waszym kolegom i koleżankom, abyście wytrwali w tym wyborze i w przyszłości spełniali swoje zawodowe marzenia jako czeladnicy i mistrzowie rzemiosła. Życzę wam, aby wasza praca stała się waszą pasją. Życzę odwagi, pomysłowości, innowacyjności w działaniu, rozwijajcie swoje talenty, bo mieć fach w ręku to właśnie przyszłość – zwracała się do uczniów pani dyrektor.

Wiceprezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach – Ryszard Genge, mówił o tym, że ceremonia pasowania na ucznia zawodu rzemieślniczego to powrót do pięknej tradycji, która podkreśla wagę nauki rzemiosła. – Teraz wszystko jest w waszych rękach. Możecie pracować i uczyć się dalej, nie poprzestając na dyplomie czeladnika szkoły branżowej. Możecie mieć dyplom technika, inżyniera, magistra, to wszystko jest w zasięgu waszych możliwości – podsumował i w asyście starszego Cechu Bernarda Korzonka oraz członków Zarządu Cechu Wilhelma Fulneczka i Jana Opolonego, dokonał uroczystego pasowania na ucznia zawodu rzemieślniczego. Zrobił to repliką Szabli Kilińskiego, która jest najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym, przyznawanym za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego. Na uroczystość użyczył jej Bernard Korzonek, który został nią uhonorowany w maju ubiegłego roku.

Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Izabela Paris w zawodzie cukiernik (odbywa praktyki u Franciszka Hosnowskiego), Szymon Łazarski w zawodzie elektryk (opiekun Henryk Kudla), Aleksander Kubisz w zawodzie fotograf (op. Tomasz Kuska), Michaela Paris w zawodzie fryzjer (op. Aleksandra Kremer), Jakub Marciniak w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych (op. Dariusz Bajerski), Filip Krettek w zawodzie monter sieci i instalacji (op. Grzegorz Krybus), Dominik Bzinkowski w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (op. Piotr Morawin), Szymon Adamiec w zawodzie murarz – tynkarz (op. Grzegorz Stuchly), Dieter Wilcz w zawodzie piekarz (op. Andrzej Kijonka), Kacper Leksza w zawodzie stolarz (op. Adrian Grzesik) i Julian Szypuła w zawodzie ślusarz (op. Janusz Lewandowski).

Na koniec uroczystości Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu zaapelował o datki na rzecz swoich kolegów, którzy ucierpieli w czasie tegorocznej powodzi. Jako jeden z pierwszych zorganizował pomoc dla Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Kłodzku, którego zalana siedziba wymaga gruntownego remontu.

Katarzyna Gruchot