Poniedziałek, 4 listopada 2024

imieniny: Karola, Olgierda, Emeryka

RSS

1. miejsce Teatru Szydełko z WCK na festiwalu „Dziatwa”

18.10.2024 13:00 | 0 komentarzy | kama

Dziecięcy Teatr Szydełko działający w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA w Wodzisławskim Centrum Kultury zdobył pierwszą nagrodę podczas 45. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Młodych „Dziatwa 2024”, który odbył się 16-18 października br. Grupa zaprezentowała spektakl pt. „Monkey, Jajko i Tyłek w klubie nigdyNIEdorosłych”.

1. miejsce Teatru Szydełko z WCK na festiwalu „Dziatwa”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Festiwal „Dziatwa” odbywa się od niespełna 50 lat w Łodzi. Jest jednym z najbardziej prestiżowych i znanych festiwali teatrów dziecięcych w Polsce. W jury co roku zasiadają wybitni reżyserzy, pedagodzy teatru, poeci, pisarze, aktorzy. Tegoroczny festiwal przyciągnął rekordową liczbę zgłoszeń. Do finałowych prezentacji zakwalifikowano tylko 15 grup z całej Polski. Teatr Szydełko wystąpił w kategorii wiekowej 10-13 lat obok teatrów z Lublina, Konstancina-Jeziornej, Warszawy i Legnicy. Spektakl „Monkey, Jajko i Tyłek w klubie nigdyNIEdorosłych” zachwycił nie tylko jurorów, ale również publiczność.

- Pierwsza nagroda na festiwalu „Dziatwa” to mój ogromny sukces zawodowy. Udało mi się zaprezentować w Łodzi 3 moje spektakle, ale dopiero ten okazał się szczęśliwy. Dzieci zagrały fantastycznie. Jestem z nich ogromnie dumna. Myślę, że ta przygoda na zawsze pozostanie w ich pamięci. Cieszę się, że mi ufają i realizują moje teatralne wizje - mówi Dorota Krawczyk, reżyser spektaklu, instruktor teatrów Szydło i Szydełko.

Podczas festiwalu, oprócz emocjonujących przedstawień, odbywają się warsztaty teatralne, które pozwalają młodym uczestnikom rozwijać swoje talenty, poznać nowe techniki aktorskie i odkryć magię sceny od kulis.

- To tutaj spotykają się dzieci, młodzież i profesjonalni artyści, by wspólnie tworzyć coś wyjątkowego. Spotkania z twórcami to okazja do rozmów, zadawania pytań i wymiany pomysłów. Każda edycja festiwalu to niepowtarzalna szansa, by czerpać wiedzę od tych, którzy swoją twórczością zmieniają świat teatru. To również moment, by zbudować nowe przyjaźnie i więzi, które zostają na dłużej – mówią organizatorzy festiwalu.

Jurorami podczas 45. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Młodych „Dziatwa 2024” byli Elżbieta Gorzka-Kmieć, Barbara Wójcik – Wiktorowicz oraz Wiktor Moraczewski. Organizatorami są Miejska Strefa Kultury Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo oraz Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej w Łodzi.

Przypomnijmy, że w maju tego roku ten sam spektakl zajął 2. miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Czerwionce-Leszczynach. Grupa zajęła również w czerwcu 1. miejsce w kategorii instytucje kultury, stowarzyszenia, fundacje, indywidualną nagrodę aktorską dla Kamila Stefaniaka oraz nagrodę Grand PRIX podczas 13. edycji Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego FARA w Chorzowie.

Reżyserką i autorką scenariusza jest Dorota Krawczyk. W przedstawieniu zagrali: Mateusz Krawczyk, Tymoteusz Sokołowski, Jan Kubica, Kamil Stefaniak, Miłosz Kowalski, Nikola Gawlas, Antonina Kubica, Alisa Urban, Iga Folwarczny, Oliwia Piątkowska, Maja Orawska, Lidia Maźnio, Karolina Kozielska oraz Daria Poukh. Kostiumy zaprojektowała Karolina Gajewska, a uszyła Ilona Niespodziany. Reżyserem światła jest Radosław Bujok.

- Gratuluję Teatrowi Szydełko wspaniałej nagrody. Jestem dumna z młodych aktorów, że tak fantastycznie reprezentowali Wodzisławskie Centrum Kultury i cały nasz Wodzisławski Amatorski Ruch Artystyczny. Spektakl jest znakomity. Nie dziwi mnie więc fakt, że spotyka się z uznaniem publiczności i fachowców – mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor WCK

Spektakl „Monkey, Jajko i Tyłek w klubie nigdyNIEdorosłych” jest dedykowany dzieciom w wieku szkolnym, a opowiada o trójce chłopców o tytułowych ksywkach. Pewnego dnia postanawiają nigdy nie dorosnąć i na zawsze pozostać dziećmi, które zbudują świat po swojemu i na swoich własnych warunkach. Szybko znajdują wśród szkolnych kolegów i koleżanek entuzjastów swojego pomysłu. Osiedlowe podwórko zamienia się w siedzibę „Klubu nigdyNIEdorosłych”, a jego członkowie szykują rewolucję mającą zmienić świat, w którym dzieci ustalą nowe zasady i nikt nigdy nie każe im robić tego, na co nie mają najmniejszej ochoty. Czy dzieciom uda się przewrót? Czy wygrają walkę z czasem? Czy można zatrzymać proces dorastania? O tym można się przekonać oglądając spektakl Szydełka.

źródło: WCK