Poniedziałek, 21 października 2024

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

RZGW w Gliwicach przedłuża zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych

15.10.2024 16:14 | 1 komentarz | mad

- Przedłużamy zakaz poruszania się po obwałowaniach przeciwpowodziowych w dorzeczu Odry - poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Nowy zakaz będzie obowiązywał do 21 października.

RZGW w Gliwicach przedłuża zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych
Wody Polskie kolejny raz przedłużają zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakaz przedłużony

RZGW w Gliwicach ogłosiło przedłużenie tymczasowego, bezwzględnego zakazu poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Zakaz ten obowiązuje na całym obszarze administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach w dorzeczu Odry.

- Decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zakaz obowiązuje do dnia 21 października 2024 r. Obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi - czytamy w komunikacie.

RZGW wyjaśnia, że zakaz jest spowodowany utrzymującym się zagrożeniem dla szczelności oraz stabilności wałów przeciwpowodziowych. Obwałowania rzek w zlewni Odry wciąż są nasączone wodą. Trwa ocena ich stanu technicznego oraz szacowanie strat. - Równolegle, tam gdzie to możliwe prowadzone są prace porządkowe i zabezpieczające w obrębie koryt rzek i obwałowań. Szczególnie narażone na dalsze erozje i pogłębienie uszkodzeń pozostają odcinki wałów, które na skutek przejścia fali powodziowej doznały szkód w postaci m.in. wyrw. Lokalnie obecny stan obwałowań może stwarzać ryzyko również dla osób tam przebywających - napisano w komunikacie.

Mija miesiąc od uruchomienia zbiornika

Dziś, 15 października, mija miesiąc od uruchomienia Zbiornika Racibórz Dolny podczas ostatniej powodzi, o czym przypomina RZGW w Gliwicach. Ten na co dzień suchy, największy obiekt przeciwpowodziowy w Polsce, rozpoczął pracę o 4:20, przyjmując w ciągu kilkudziesięciu godzin całą falę powodziową i gromadząc około 147 mln m³ wody, co oznacza zapełnienie na poziomie około 80%. Przez kolejne 15 dni zbiornik pracował w trybie piętrzenia powodziowego, stopniowo odprowadzając zgromadzoną wodę do koryta Odry poniżej zapory czołowej.

- Wraz z odrzańską falą powodziową, zbiornik przechwycił wiele niedoszłych nieszczęść i uchronił miejscowości położone nad Odrą przed katastrofalnymi skutkami powodzi. Po opróżnieniu zbiornika rozpoczęła się ocena jego stanu oraz porządkowanie czaszy, w której opadająca woda zostawiła zebrane po drodze odpady oraz różnego rodzaju materiał drzewny - podkreśla RZGW.

Wciąż trwa ocena stanu technicznego urządzeń i budowli hydrotechnicznych. RZGW relacjonuje, że w miejscach, gdzie zakończyły się główne prace porządkowe, usunięto zatory z koryt rzek oraz przeszkody tamujące spływ wód wysokich w kilkudziesięciu lokalizacjach w zlewni rzeki Małej Wisły i Górnej Odry. Obecnie możliwa jest inwentaryzacja szkód oraz konieczne zabezpieczenie miejsc newralgicznych. - Te czynności terenowe poprzedzają kolejne prace, w tym projektowe, za sprawą których przywrócimy funkcjonalność koryt rzecznych i ich ubezpieczeń - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

źródło: RZGW Gliwice, oprac. (mad)