Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Suwerenna Polska połączyła się z PiS. Michał Woś wszedł do Komitetu Politycznego

15.10.2024 11:51 | 20 komentarzy | żet

Poseł z powiatu raciborskiego został członkiem Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Celem połączonej partii ma być "odsunięcie szkodnika Tuska od władzy".

Suwerenna Polska połączyła się z PiS. Michał Woś wszedł do Komitetu Politycznego
Poseł Michał Woś został członkiem władz PiS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PiS i Suwerenna Polska znowu razem

Do połączenia Prawa i Sprawiedliwości oraz Suwerennej Polski doszło 12 października 2024 r., podczas VI Kongresu Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze na Mazowszu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz p.o. prezesa Suwerennej Polski Patryk Jaki zobowiązali się m.in.: do pracy nad nową konstytucją, asertywnej polityki wobec UE, kontynuacji programów społecznych, odrzucenia Zielonego Ładu, "przywrócenia pełnej wolności w Polsce" (słowa, wyboru samochodu, mieszkania, źródeł ogrzewania), obrony złotówki i walki z zakazem używania gotówki, odrzucenia ideologii gender, budowy dobrych relacji z USA oraz "stanowczego rozliczenia ekipy Tuska".

Ludzie Ziobry we władzach PiS

Następstwem połączenia Suwerennej Polski z PiS są również zmiany we władzach partii. Wiceprezesami PiS zostali Patryk Jaki i Michał Wójcik (dotychczas w Suwerennej Polsce) oraz Elżbieta Witek (była marszałek Sejmu z PiS).

Ponadto skład Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości został uzupełniony o cztery osoby: Beatę Kempę, Rafała Bochenka, Michała Wosia oraz Michała Wójcika. Komitet Polityczny wchodzi w skład władz naczelnych PiS. Komitet Polityczny reprezentuje partię na zewnątrz, prowadzi bieżącą działalność ugrupowania, sprawuje nadzór nad bieżącą działalności klubu parlamentarnego, zatwierdza kandydatów PiS w wyborach parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego, sprawuje nadzór nad strukturami PiS, ustala wysokość stawki członkowskiej.

Powołano również 29-osobowy Komitet Wykonawczy, na którego czele stanął Mariusz Błaszczak.

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry

Przypomnijmy, Solidarna Polska została założona 24 marca 2012 r. przez byłych członków Prawa i Sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobrą na czele. 3 maja 2023 r. partia zmieniła nazwę na Suwerenna Polska.

Prezesem Solidarnej Polski i Suwerennej Polski jest Zbigniew Ziobro, choć w ostatnim czasie z powodu złego stanu zdrowia, na pozycję lidera wysunął się Patryk Jaki. Solidarna Polska/Suwerenna Polska była koalicjantem PiS w latach 2015 - 2023. W koalicji dochodziło do licznych napięć, szczególnie między Mateuszem Morawieckim i Zbigniewem Ziobrą.

Kariera Michała Wosia

Wspomniany w artykule Michał Woś jest posłem z naszego regionu. Pochodzi z Raciborza, jest absolwentem I LO w Raciborzu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

M. Woś wszedł do polityki w 2014 r., kiedy z powodzeniem kandydował do Rady Miasta Racibórz. Jego kariera nabrała rozpędu, gdy stał się współpracownikiem Zbigniewa Ziobry. W 2016 r. został szefem gabinetu politycznego Z. Zbiory, a w 2017 r. podsekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości. Później był m.in.: członkiem zarządu województwa śląskiego, ministrem środowiska oraz wiceministrem sprawiedliwości. W Sejmie RP zasiada od 2019 r.

Chcieliśmy poprosić Michała Wosia o komentarz w sprawie połączenia PiS i Solidarnej Polski. Zamierzaliśmy zadać pytania o wkład SP do PiS, ryzyko zdominowania i marginalizacji ich frakcji przez "starych" działaczy PiS, a także cenę, jaką PiS płaci za włączenie w swoje struktury Suwerennej Polski. M. Woś nie odebrał telefonów od dziennikarza Nowin. Nie odpisał też na wiadomość tekstową.

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP