Nagroda Europa Nostra dla kopalni Ignacy
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została uhonorowana tytułem Grand Prix, zdobywając najwyższe wyróżnienie spośród wszystkich laureatów tegorocznej Europejskiej Nagrody Dziedzictwa. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie.
To najważniejsze europejskie wyróżnienie dla projektów z obszaru dziedzictwa kulturowego, współfinansowane z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, trafiło do rybnickiego zabytku, który znalazł się w gronie 26 laureatów z 18 krajów, wyróżnionych w kategorii konserwacji i adaptacji. Kopalnia Ignacy znalazła się także wśród pięciu projektów nagrodzonych tytułem Grand Prix. Wyróżnienie z rąk Iliany Ivanovej, komisarz europejskiej ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, odebrał Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku stanowi wzorcowy przykład rewitalizacji, odpowiadającej na wyzwania typowe dla obszarów górniczych. Projekt odznacza się holistycznym podejściem, dbałością o szczegóły oraz zaangażowaniem w zachowanie ruchomego dziedzictwa kulturowego, w tym maszyn parowych. Dzięki efektywnej komunikacji i aktywności lokalnej społeczności, rewitalizacja nie tylko przekształciła przestrzeń, ale także wzmocniła spójność społeczną i zredukowała wskaźniki przestępczości. Oddolny charakter tej inicjatywy uczynił ją akceleratorem zmian na poziomie regionalnym – podkreśla uzasadnienie Jury.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim, najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Bukareszcie, jako kulminacja Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego (#EuropeanHeritageSummit), który trwał od 6 do 8 października, pod patronatem Prezydenta Rumunii J. E. Klausa Iohannisa. Współgospodarzami wydarzenia byli komisarz europejska Iliana Ivanova oraz prezydent wykonawczy Europa Nostra Hermann Parzinger. Ceremonię prowadziła Sneška Quaedvlieg-Mihailovic, Sekretarz Generalna federacji Europa Nostra.
Dawny zakład przemysłowy został ponownie oddany w ręce mieszkańców, którzy przez wiele lat walczyli o to miejsce za pośrednictwem Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy” – mówi Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika. „Dziś nasza Hoymgruba to obiekt kultury, nauki i rekreacji, wspierający integrację społeczną. Dwudziestoletni proces rewitalizacji obejmował pracę aktywistów na rzecz zwiększenia świadomości społecznej oraz sukcesywną renowację, zakończoną w 2022 roku dzięki wsparciu Miasta Rybnika oraz funduszom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego” – dodaje.
Odsłonięcie tablicy Europejskiej Nagrody Dziedzictwa w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się 7 grudnia podczas Europejskiej Barbórki – informuje Marek Gołosz, Dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wydarzenie połączone będzie z prezentacją innego wyróżnienia – Zabytku Zadbanego, nagrody przyznanej niedawno przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Uroczystość, pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, stanowić będzie zwieńczenie wyjątkowego roku dla śląskiego i polskiego dziedzictwa kultury przemysłowej.
źródło: Miasto Rybnik
Komentarze
15 komentarzy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@Grybos to w takim razie brawo dla niewiadomian, że nie chcieli do Radlina, nie chcieli do Wodzisławia, ale chcieli do Rybnika! Teraz dzięki temu są beneficjentami rozwoju zamiast zapaści jaka ogarnęła cały powiat wodzisławski. Są też dumnymi mieszkańcami miasta które odbiera co jakiś czas różne pochwały lub nagrody.
@luxverit - żorzanie czy dziennikarze mówią komuś aby określić położenie "Żory koło Rybnika"... Porównaj sobie zazdrośniku perełkę rybnicką - Kopalnię Ignacy, ze stalowymi zgliszczami po Kopalni Żory. Bogate miasto zawsze może więcej, zawsze czymś zaskoczy, zawsze budzi zazdrość. :)
Gotujcie się w jadzie zawiści, a w przyszłym roku Rybnik otworzy kolejny etap obwodnicy!
Kop. Ignacy jest tak rybnicka, jak Tajwan jest chiński.
Ignacy to Radlin!!!
Nawet na rybnicką odległą dzielnicę Boguszowice, mówią Boguszowice k.Żor.
Zawsze sie mówiło że Hoym, a obecnie Ignacy, to Radlin.
Rybniccy uzurpatorzy to "miszcze" w manipulowaniu.
skur - ale pomyśl ile dzięki temu nowych stołków powstało ? ile osób ma pracę - prezydenci zastępcy, burmistrzowie radni itd itd
Wielki Wodzisław mógł prosperować lepiej jak Rybnik, ale woleliście się podzielić na małe zadupia, to teraz możecie się w nich tylko kisić i zazdrościć. Miałeś chamie złoty róg...
@op piszesz pierdoły zamiast uczciwie pogratulować sukcesu jakiego nie osiągnęło żadne okoliczne miasto. Tylko w Rybniku dzieją się takie rzeczy. W tej samej dzielnicy zmodernizowano właśnie ulicę Sportową budując też ciąg dla rowerów, a zaniedługo oddana będzie 4 pasmowa obwodnica. Wielu ludzi z Radlina czy Rydułtów słusznie zauważyło, że gdyby były częściami Rybnika to mogliby liczyć na takie same wielkie inwestycje. A tak niestety mają psińco - wraz z całym powiatem wodzisławskim. :) Brawo Rybnik! Róbcie kolejne fajne inwestycje.
Piszę o lokalizacji a nie co by było gdyby To są ,,biertułtowskie pola'' i tam Ci nikt nie powie że mieszka w Rybniku
@op gdyby Hoym był w Radlinie, Wodzisławiu albo Jastrzębiu - dzisiaj po nim zostałyby zgliszcza. W naszym regionie tylko Rybnik pozwala sobie na coś ponad przeciętnego. Okolica potrafi co najwyżej stworzyć park lub wyremontować po kopalni jedną łaźnię. Z pewnością nagroda ta będzie miała wpływ na turystyczną reklamę obiektu w Europie.
~dumny - nie masz pojęcia o tamtym terenie Napisać że Hoym jest w Ry bniku, to tak jak byś napisał że sopockie molo jest w Gdańsku
188.146. * .147 odebrało mowę i wyskoczyły paranoje... Gdyby Ignacy był na terenie Radlina to byłaby tam taka sama rudera jak kopalnie: 1 Maja i Żory... Tylko Rybnik w naszym regionie realizuje drogie i ponadprzeciętne inwestycje. Wszyscy normalni są za to Rybnikowi wdzięczni.
Hoym tak naprawdę znajduje sie w Radlinie, nie w Rybniku.
Warto było chronić i inwestować w tak piękny historycznie obiekt. Kościołów, cudownych starówek, pałaców jest w Europie od groma. Starych kopalń tak dobrze utrzymanych można policzyć na palcach. Szacun władze Rybnika!
Mamy XIw. więc wszystkie kopalnie już powinny być zabytkowe
Brawo! Na pewno zasłużona nagroda, gratulacje Marek! Hoymgruba to fajny, zadbany kōnsek naszego gōrnoślōnskigo dziedzictwa!