Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę. Co dalej z obiektem po przechwyceniu całej fali wezbraniowej?

30.09.2024 09:54 | 5 komentarzy | mad

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) ogłosił zakończenie procesu piętrzenia wody w Zbiorniku Racibórz Dolny w związku z powodzią. Działania te przyczyniły się do złagodzenia skutków powodzi w trzech województwach nadodrzańskich: śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę. Co dalej z obiektem po przechwyceniu całej fali wezbraniowej?
Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RZGW informuje, że zgromadzone wody wezbraniowe Odry, które od 15 września napływały do Zbiornika Racibórz Dolny, zostały bezpiecznie skierowane do koryta rzeki. Dzięki uruchomieniu zbiornika w optymalnym momencie udało się przechwycić całą falę wezbraniową. Zbiornik przyjął łącznie około 147 mln m³ wody, wykorzystując około 80 proc. swojej pojemności powodziowej. Jego efektywna praca zyskała uznanie wielu osób, co opisujemy w artykule pt.: „Poskromił żywioł i zyskał grono fanów. Oto, jak internauci wspierali Zbiornik Racibórz (z)Dolny

Przez cały okres zarządzania zbiornikiem, pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach monitorowali prawidłowość funkcjonowania wszystkich jego elementów oraz zapewniali zgodność z obowiązującymi instrukcjami gospodarowania wodą.

- Teraz czasza zbiornika zostanie uporządkowana a budowle przejdą ocenę stanu technicznego i ocenę bezpieczeństwa - informuje gliwickie RZGW.

Decyzją dyrektora PGW WP RZGW w Gliwicach przedłużono tymczasowy zakaz poruszania się po obwałowaniach rzek na terenie RZGW w Gliwicach, który pierwotnie obowiązywał do 29 września br. Prolongowanie zakazu od 30 września do 6 października, dotyczy dorzecza rzeki Odry. Zakaz obejmuje wszelkie formy poruszania się po obwałowaniach, w tym pieszo, kołowo oraz z użyciem pojazdów mechanicznych. Nie dotyczy on jednak służb zarządzania kryzysowego oraz innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.

RZGW informuje, że trwają kontrole stanu technicznego obwałowań rzek na obszarze jego działania, zgodnie z obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa budowlanego. Przeprowadzana jest także ocena strat i uszkodzeń spowodowanych powodzią na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, a także prace porządkowe w korytach rzek oraz działania zabezpieczające.

Z raportu Wód Polskich wynika, że sytuacja hydrologiczna w regionie Małej Wisły i Górnej Odry została ustabilizowana, a poziom wód nie budzi już niepokoju. Jednak lokalnie wciąż utrzymują się wysokie stany wody związane ze spływem wód powodziowych. Sytuacja normalizuje się, a woda na większości przekrojów wodowskazowych opada.

- Wszystkie zbiorniki, które znajdują się na obszarze zarządzanym przez Wody Polskie w Gliwicach, posiadają rezerwę powodziową - informuje RZGW. - Pozostajemy w gotowości do podejmowania koniecznych interwencji w przypadku otrzymania zgłoszeń o stwierdzonych zagrożeniach. Współpracujemy ze służbami zarządzania kryzysowego - dodają przedstawiciele RZGW. Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.

źródło: RZGW Gliwice, oprac. (d)