Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Rolnicy na głodzie, konie na wypasie? Ziemia po Agromaxie trafia do stadniny w Prudniku. Pyta o nią ministra poseł Jabłoński

23.09.2024 12:10 | 10 komentarzy | ma.w

Były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, poseł z PiS pyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi - Czesława Siekierskiego o ziemię po dzierżawach Agromaxu, bo - jak podaje poseł -  KOWR właśnie oddał ją stadninie koni z Prudnika.

Rolnicy na głodzie, konie na wypasie? Ziemia po Agromaxie trafia do stadniny w Prudniku. Pyta o nią ministra poseł Jabłoński
Poseł Paweł Jabłoński na spotkaniu w Katowicach, zorganizowanym z inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego. Gospodarzem spotkania była Śląska Izba Rolna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamiast przetargów jest przekazanie

Niedawno pisaliśmy, że trwa głód ziemi i rolnicy czekają na przetargi na dzierżawę gruntów ornych Skarbu Państwa. Są nowe wiadomości w tym temacie. Dotarł do nich poseł Paweł Jabłoński z PiS.

W swojej interpelacji poselskiej powołuje się na ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Według niej Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powinien oddać tę ziemię na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych.

Nie było dotąd stosownych przetargów, a według informacji posła KOWR oddał ziemię jednemu podmiotowi.

- Działanie te wywołuje ogromne zaniepokojenie rolników z mojego okręgu wyborczego - podał poseł z Raciborza.

- Uprawa gruntów rolnych na taką skalę, tj. 2500 ha nie należy do podstawowej działalności stadniny koni - zauważa P. Jabłoński.

Czy do dzierżawy może wrócić Agromax?

Wedle informacji posła stadnina miała już ogłosić przetargi na orkę, uprawę przedsiewną i siew pszenicy. Poseł - na podstawie informacji od rolników - formułuje prognozę, że do przetargu może stanąć spółka Agromax, dotychczasowy dzierżawca.

Jabłoński dostrzega w decyzji ruch KOWR, by to Agromax mógł nadal pracować na gruntach, na których dotąd gospodarzył.

Poseł zadał w interpelacji pytania o podstawę prawną takiego przekazania, o autora decyzji, o stawkę czynszu płaconego przez stadninę, a także czy KOWR czyni starania o odzyskanie należności od Agromaxu za bezumowne korzystanie z gruntów Skarbu Państwa.

Oto pytania jakie zadał ministrowi rolnictwa poseł Paweł Jabłoński w interpelacji 6 września (przyjęto ją 13 września, odpowiedzi jeszcze nie ma).

1. Jaka była podstawa prawna przekazania gruntów na rzez Stadniny Koni Prudnik sp. z o.o.?

2. Kto podjął i/lub zatwierdził decyzję w tej sprawie?

3. Czy została podpisana umowa lub wydana decyzja administracyjna w tej sprawie? Jeżeli tak, proszę o ich udostępnienie.

4. Czy KOWR OT w Częstochowie lub inny podmiot podległy KOWR lub Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi poniósł koszty podziału ziemi lub podziału geodezyjnego wykonanego w 2022 na potrzeby wydzierżawienia/sprzedaży gruntów rolnikom indywidualnym? Jeżeli tak – jakie to były koszty, kto i na jakiej podstawie je poniósł?

5. Z jakiego powodu nie doszło do ogłoszenia wykazu nieruchomości przewidzianych do dzierżawy lub sprzedaży zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa?

6. Jaka jest wyrażona w PLN wysokość miesięcznego/rocznego czynszu i/lub innych opłat za korzystanie z nieruchomości przekazanych Stadninie Koni Prudnik sp. z o.o.?

7. Czy stadnina korzysta z ulg, bonifikat, zwolnień itp., preferencji w ponoszeniu opłat za korzystanie z gruntu? Jeżeli tak – jakie to preferencje, na jakiej podstawie zostały przyznane i kto podjął decyzję w tej sprawie?

8. Czy KOWR podejmuje działania w celu odzyskania należnych od Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego AGROMAX sp. z o.o. należności za bezumowne korzystanie z gruntów Skarbu Państwa? Jeżeli tak – jakie to działania, jakiej kwoty dotyczą i na jakim są etapie?


Lider grupy rolników, którzy domagają się dostępu do ziem Skarbu Państwa - radny powiatowy Łukasz Mura uczestniczył 16 września w spotkaniu z inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w Katowicach. Gospodarzem spotkania była Śląska Izba Rolna. - Przedstawiłem niepokojącą sytuację opóźnień ze strony KOWR-u w podziale gruntów do dzierżawy dla naszych rolników. Udział w dyskusji wzięli również delegaci, którzy wsparli działania rolników naszego powiatu - przekazał na FB Łukasz Mura.

- Użyliśmy wszystkich możliwych argumentów, mając w szczególnej uwadze pozytywne oddziaływanie na kwestie przeciwpowodziowe poprzez zmniejszenie powierzchni kompleksów po przyszłych przetargach i różnorodność w uprawach. Wskazaliśmy również na bardzo korzystne oddziaływanie w kierunku gospodarczo ekonomicznym naszego powiatu działań mających na celu podział tych gruntów dla gospodarstw rodzinnych - relacjonował Mura.

- Finalnie oczekujemy natychmiastowego przystąpienia KOWR-u do procedury przetargowej ponieważ na dzień dzisiejszy nie stoi żadna przeszkoda na rozdysponowanie 2482 ha w ponad stu przetargach. Czekamy na postęp w działaniach KOWR-u - podsumował Łukasz Mura.



Ludzie:

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Łukasz Mura

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego