Co dalej z Elektrownią Rybnik? Jest oświadczenie Urzędu Miasta oraz PGE GiEK
Oświadczenie prezydenta Piotra Kuczery i prezesa PGE GiEK Jacka Kaczorowskiego jest odpowiedzią na pogłoski dotyczące szybszego niż w 2030 r. zakończenia pracy bloków węglowych. Pogłoski na ten temat od pewnego czasu krąża po Rybniku. Rodzą pytania o los pracowników elektrowni oraz dostawy ciepła do części Rybnika.
Umowa na dostarczanie ciepła kończy się w 2026 roku
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i prezes PGE GiEK S.A., Jacek Kaczorowski, zapewniają, że "podejmują wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia stabilnych dostaw energii oraz ciepła". Obecne umowy dotyczące dostaw ciepła obowiązują do 31 sierpnia 2026 roku. Do tego czasu PGE GiEK S.A. będzie nieprzerwanie realizować swoje zobowiązania związane z wytwarzaniem, przesyłem oraz dystrybucją ciepła. Ponadto PGE GiEK S.A. zapewnia, że zostaną podjęte działania mające na celu zabezpieczenie ciągłości dostaw ciepła również po tej dacie (np. do czasu powstania zmiany dostawy).
Zabezpieczenia dla pracowników w okresie transofrmacji energetycznej
- PGE GiEK prowadzi rozmowy z reprezentującą pracowników stroną społeczną tak, by wypracować jak najlepsze dla pracowników rozwiązania. Zgodnie z ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku, pracownicy Elektrowni Rybnik zostali objęci przepisami o osłonach socjalnych, co gwarantuje im dodatkowe zabezpieczenia w okresie transformacji energetycznej. Ponadto, obowiązujące w PGE GiEK S.A. regulacje wewnętrzne wprowadzają dodatkowe, korzystniejsze dla pracowników rozwiązania, które znacznie wykraczają poza ustawowe wymagania - czytamy w oświadczeniu.
Pobierz Oswiadczenie_Urzedu_Miasta_Rybnika_oraz_PGE_GiEK_z_podpisem.pdfApel do premiera Tuska ponad podziałami?
Radni Andrzej Sączek, Karol Szymura i Andrzej Wojaczek zwrócili się z propozycją o wystosowanie apelu do premiera i właściwych ministów ws. "utrzymania mocy produkcyjnej energetyki konwecjonalnej opartej na węglu kamiennym w Elektrowni Rybnik do minimum 2030 r.". Radni złożyli interpelację 12 września, jak dotąd nie otrzymali odpowiedzi prezydenta. W porządku obrad najbliższej sesji, 26 września, zaplanowano wystąpienie wspólnej reprezentacji związków zawodowych Elektrowni Rybnik.
Budują blok gazowy
Przypomnijmy, że na terenie Elektrowni Rybnik trwa budowa bloku gazowego. Inwestycja o wartości 3,7 mld zł (netto) jest realizowana przez konsorcjum Polimex Mostostal - Siemens Energy. Blok gazowy ma zostać oddany do użytku pod koniec 2026 r. Jednostka o mocy 882 MW ma zapewnić funkcjonowanie Elektrowni Rybnik na kolejne dziesięciolecia.
Ludzie:
Andrzej Sączek
Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.
Andrzej Wojaczek
Radny Miasta Rybnik.
Karol Szymura
Radny Miasta Rybnika (klub PiS).
Piotr Kuczera Rybnik
Prezydent Rybnika
Komentarze
2 komentarze
Witam. Ciekawe jest ze przechodza na gaz ,kiedy w Niemczech chca gazu sie najszybciej pozbyc .Gaz jest tam uznawany prawie taki samym zlem jak wegiel. Ciekawe co z tego wyjdzie i kiedy ta nowa droga inwestycja bedzie wylaczona na rozkaz Niemiec???
Pamietam, że w 90tych etatowiec dostawał 150tys w akcjach. Wówczas zwykły Kowalski na slasku pracował za 800 zł a dom do remontu kosztował 50tys. Do elektrowni nie można się było dostać nawet na darmowe praktyki inżynierskie bez koneksji. Eldorado. Symbol nierówności społecznych lat 90tych. Ale dziś mam i tak sentyment do tego miejsca a zwłaszcza piwka nad zalewem.