Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Wysięk w rejonie zapory czołowej Zbiornika Racibórz. "Sytuacja jest już opanowana"

17.09.2024 08:02 | 11 komentarzy | żet, ma.w

TEKST AKTUALIZOWANY

W czasie nocnego dozoru pracy zbiornika Racibórz, pracownicy Wód Polskich zlokalizowali wysięk w przedpolu zbiornika. - To było zjawisko bąbelkowania - powiedział w TVN24 zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Grzegorz Szyszko, który był o 2. w nocy na Zbiorniku Racibórz.

Wysięk w rejonie zapory czołowej Zbiornika Racibórz. "Sytuacja jest już opanowana"
Akcja służb na zbiorniku Racibórz, 17.09.2024 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Sytuacja nie zagraża pracy mechanizmów wlotowych i upustowych"

- Bezzwłocznie wezwano służby na miejsce, które podjęły działania mające na celu umocnienie w miejsca wysięku. Trwa, rozpoczęte w nocy zabezpieczanie przez pracowników PGW WP (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - red.) i służby miejsca wysięku. Sytuacja nie zagraża pracy mechanizmów wlotowych i upustowych. Jednocześnie dokonano kolejnego przeglądu całego zbiornika i weryfikacji jego pracy. Nie stwierdzono innych nieprawidłowości. Zbiornik przyjął do godz. 5.00 dnia 17 września ok. 144 mln m3, co stanowi 78% jego pojemności - informuje PGW Wody Polskie.

Na miejsce pojechał Wojewoda Marek Wójcik. Zadysponowano zespół operacyjny Komendanta Wojewódzkiego PSP i 60 strażaków oraz 200 żołnierzy WOT-u. Wał udało się zabezpieczyć. Żołnierze WOT-u sprawdzili obwałowanie zbiornika Racibórz Dolny i nie ujawnili żadnych innych niebezpiecznych zjawisk. Działania zakończyły się o 6 rano - to z kolei relacja służb prasowych wojewody na temat zdarzenia.

Wysięk w rejonie zbiornika Racibórz. Fot. ŚUW

Wysięk w rejonie zbiornika Racibórz. Fot. ŚUW

"Newralgiczny fragment znajduje się w pobliżu zapory czołowej"

- Akcja odbyła się około północy, ten newralgiczny fragment znajduje się w pobliżu zapory czołowej - powiedział Nowinom Krzysztof Szydłowski, szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu.

K. Szydłowski dodaje, że w akcji brali udział m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie sytuacja jest już opanowana i zbiornik normalnie pracuje.

O sytuacji w Raciborzu raportował wojewoda śląski na posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu w obecności premiera Tuska. - O 23.00 wykryto przesiąk hydrauliczny. Na miejsce udał się wojewoda śląski, grupa operacyjna komendy wojewódzkiej, 60 strażaków, 200 żołnierzy WOT-u, starosta raciborski i prezydent miasta. Zabezpieczono miejsce przesiąku, poprzez ułożenie geowłókniny i 26 bigbagów. Teren był trudny, bo podmokły, sprawnie przeprowadzono akcję. Wojsko patrolowało cały zbiornik, nie znaleziono innych takich miejsc, akcja trwała do 6 rano - mówił wojewoda Marek Wójcik.

Sytuację w Raciborzu skomentował też zastępca komendanta głównego st. bryg. dr inż. Grzegorz Szyszko. Wyjawił, że na Zbiorniku wystąpiło zjawisko bąbelkowania. - To był niewielki wyciek, trzeba było uzupełnić to miejsce, bigbagami i workami z piaskiem - stwierdził Szyszko w TVN24. Wicekomendant oświadczył też, że poniżej Zbiornika Racibórz sytuacja jest stabilna. Trudniej jest powyżej Zbiornika - w rejonie Chałupek. - Cieszy nas każdy centymetr opadającej wody - podkreślił wiceszef strażaków.

"Widziałem to, wyglądało na niewielki przeciek"

Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz był na miejscu podczas akcji. - Widziałem to, wyglądało na niewielki przeciek, zostało szybko zasypane takimi big bagami z kamieniami i sytuacja została zażegnana. Sytuacja się stabilizuje, woda zacznie opadać szybciej niż przewidywano wczoraj, czyli nie dziś po południu, a wcześniej, nawet teraz - przekazał nam prezydent Raciborza.



Ludzie:

Jacek Wojciechowicz

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy