Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Zbiornik Racibórz wypełniony w 80%, stan na godz. 10:30 (wtorek, 17.09.2024 r.). Czy stanowi wystarczające zabezpieczenie? [ZDJĘCIA]

16.09.2024 21:51 | 4 komentarze | sqx, tom
Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 10:01

TEKST AKTUALIZOWANY

W poniedziałek (16.09.) rano Zbiornik Racibórz był wypełniony w 33%. W ciągu dnia poziom wypełnienia znacznie wzrósł, by wieczorem osiągnąć już nieco ponad 63%. We wtorek rano (17.09) zbiornik był wypełniony w 78%. Zobacz na zdjęciach, jak Zbiornik Racibórz wyglądał po południu.

Zbiornik Racibórz wypełniony w 80%, stan na godz. 10:30 (wtorek, 17.09.2024 r.). Czy stanowi wystarczające zabezpieczenie? [ZDJĘCIA]
Linda Hofman wyjaśnia, że woda w Zbiorniku Racibórz będzie trzymana tak długo aż poziom wód się nie ustabilizuje.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

147 mln m3 wody (aktualizacja, 17.09.2024 r., 10:30)

Mechanizmy wlotowe i upustowe działają poprawnie. Zbiornik przyjął ok. 147 mln m3 wody (godz. 10:300), co stanowi ok. 80% jego pojemności. Zarazem, zgodnie z prognozami hydro-meteorologicznymi oraz odczytami wodowskazów dopływ do zbiornika będzie malał – zbiornik przechwycił falę wezbraniową i piętrzy ją w sposób prawidłowy i zgodny z instrukcją gospodarowania wodą.

144 mln m3 wody (aktualizacja, 17.09.2024 r., 5:00)

- Zbiornik przyjął do godz. 5.00 dnia 17 września ok. 144 mln m3, co stanowi 78% jego pojemności - poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie we wtorek rano, 17 września.

Zbiornik Racibórz chroni 2,5 mln ludzi

Wody Polskie w Gliwicach poinformowały w poniedziałek wieczorem, że napełnianie zbiornika Racibórz Dolny przebiega prawidłowo. Do 16:00 Zbiornik przyjął 108 mln m3, cztery godziny później PGW podało kolejny komunikat.

- Do godz. 20.00 zbiornik przyjął ok. 118 mln m3 wody, wymiernie ścinając falę wezbraniową rzeki Odry. Nasza obsługa nadzoruje proces piętrzenia - przekazuje rzecznik PGW Wody Polskie Linda Hofman.

Przypomnijmy, że Zbiornik Racibórz, którego całkowita pojemność wynosi 185 mln m3 stanowi zabezpieczenie dla łącznie 2,5 miliona osób - mieszkańców województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Czy jest wystarczająco pojemny?

Część Czytelników wyraża jednak w komentarzach zaniepokojenie, "czy miejsca w zbiorniku wystarczy, jeśli zapełnia się w tak szybkim tempie".

Do sprawy w rozmowie z Nowinami odniosła się Linda Hofman, która wyjaśnia, że woda w Zbiorniku Racibórz będzie trzymana tak długo aż poziom wód się nie ustabilizuje. Dodajmy, że Zbiornik nie tylko się napełnia. System jednocześnie stale prowadzi kontrolowany spust.

- Przy założeniu, że nasze szacunki oparte o prognozy hydrometeo, a te zawsze obarczone są jakimś błędem, po prostu się sprawdzą, to z nich wynika, że my jesteśmy w stanie przechwycić całą falę wezbraniową i nadal Zbiornik Racibórz nie wypełni się do końca, czyli jeszcze zostanie nam w nim rezerwa - uściśla Linda Hofman.

Zastrzega jednocześnie, że to nigdy nie są 100% precyzyjne obliczenia - takich nie da się przygotować, bo nie mamy wpływu na pogodę.

- To szacunki, które zawsze są obarczone jakimś błędem. Pogoda jest dość dynamiczna, niż genuański charakteryzuje się również dużą dynamiką przejścia. Jednak w tym momencie, biorąc pod uwagę aktualne prognozy, to założenie wydaje się słuszne - stwierdza rzecznik WP Linda Hofman.

Przypomnijmy, że stale pracuje również Polder Buków, który jest wypełniony w 100%.

Zbiornik uruchamia się w odpowiednim momencie

Zbiornik Racibórz Dolny zaczął pracę w niedzielę (15.09.) o 4:20. Kiedy przepływ w Odrze wyniósł 750 m3/s, a rzędna na wodowskazie Krzyżanowice wynosiła ok. 690 cm.

Wg prognoz, o których w niedzielę (15.09.) w czasie konferencji mówiła Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska, Zbiornik Racibórz ma przyjąć 166 mln m3 wody.

- Uruchomienie zbiornika nie może być podyktowane emocjami, bez względu na ich intencje, a rzeczowymi analizami i zapisami Instrukcji, która pozwala na przechwycenie fali wezbraniowej we właściwym, optymalnym momencie – tak aby zbiornik zdołał przyjąć całą falę z jej kulminacją, a nie tylko początek wezbrania. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest systemowe sterowanie falą wezbraniową - podkreśla Linda Hofman, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

"Sercem" Zbiornika jest budowla przelewowo-spustowa, na której znajdują się zasuwy oraz spusty denne. Tworzą one system, którym w automatyczny sposób można manewrować. Kiedy poziom wody w Zbiorniku się podnosi, kolejne zasuwy są zamykane, aby nie dopuścić do wypływu ze zbiornika większej ilości wody niż to zamierzone.

- Tak manewrujemy zasuwami i zamykamy je w takiej kolejności, aby uzyskać przepływ wody, który będzie bezpieczny. Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo dokładnie zmierzyliśmy falę powodziową z 1997 roku: wiemy, kiedy się zaczęła, ile trwała, jaką miała objętość i kiedy zaczęła się cofać. Dławienie fali to czysta matematyka: załóżmy, że fala powodziowa zaczyna się obniżać do 900 m3/s. My nadal możemy odprowadzać 1210 m3/s. Dzięki temu, że ok. 310 m3/s więcej wody odpływa niż przypływa – następuje powolne opróżnianie zbiornika - wyjaśnia system działania obiektu Wojciech Skowyrski, w latach 2018-2023 odpowiedzialny m.in. za działania na rzecz ochrony przed powodzią i suszą w PGW Wody Polskie.

Dodajmy, że Zbiornik Racibórz jest polderem, czyli zbiornikiem suchym. W perspektywie lat planuje się przekształcenie go w zbiornik mokry. Do tego czasu na obiekcie prowadzone są prace wydobywcze (wydobywa się żwir), co jednocześnie ma wpłynąć na zwiększenie pojemności zbiornika.

Jak wygląda aktualna sytuacja na rzekach w naszym regionie? Sprawdzaj tutaj:

Wtorek (17.09.): Stany wód na Nacynie, Odrze, Olzie, Psinie, Rudzie, Suminie i Szotkówce

Poniedziałek (16.09.): Stany wód na Nacynie, Odrze, Olzie, Psinie, Rudzie, Suminie i Szotkówce