Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Czesi spuścili wodę ze zbiorników w dorzeczu Odry

13.09.2024 07:33 | 16 komentarzy | ma.w

W związku z trudną sytuacją hydrologiczną w Republice Czeskiej tamtejszy minister rolnictwa zdecydował o spuszczeniu wody ze zbiorników retencyjnych. - Monitorujemy sytuację na bieżąco - podają w "Wyborczej" Wody Polskie.

Czesi spuścili wodę ze zbiorników w dorzeczu Odry
Jaz na Odrze w Ostrawie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podała Wyborcza.pl, Czesi rozpoczęli spuszczanie wody ze zbiorników retencyjnych. Marek Vyborny, czeski minister rolnictwa, poinformował, że na jego polecenie służby hydrologiczne spuściły wodę ze wszystkich dorzeczy rzek.

Woda została spuszczona także ze zbiorników retencyjnych w dorzeczu Odry.

Paulina Pierzchała, rzeczniczka Wód Polski, zapewniła serwis Wyborcza.pl, że polskie służby o tym wiedzą.

- Nasze zbiorniki są gotowe na przyjęcie dodatkowej wody, pochodzącej z fali wezbraniowej. Monitorujemy sytuację na bieżąco - stwierdziła.

Czesi spodziewają się najbardziej obfitych opadów w nocy z soboty na niedzielę. Porównują te ilości do sytuacji z katastrofalnej powodzi w 1997 roku.


Komunikat IMGW-PIB o aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w okresie 12-15.09.2024 

13.09.2024 Piątek

W dzień na zachodzie zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Na zachodzie opady okresami o natężeniu umiarkowanym, a na południu kraju - silnym.

Największe sumy opadów prognozowane są w województwie opolskim do 50 mm, śląskim do 30 mm.

14.09.2024 (Piątek/Sobota)

W nocy zachmurzenie duże i całkowite, Opady deszczu, na południu i zachodzie okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie przejściowo nawalnym. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie opolskim do 80 mm, śląskim do 60 mm.


Prognozowana sytuacja hydrologiczna 12/13.09.2024 r.

Na górnej Odrze prognozowana jest tendencja wzrostowa stanów wody w strefie wody początkowo niskiej, a następnie średniej, w Chałupkach może osiągnąć strefę wody wysokiej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są przeważnie wahania i stopniowe wzrosty stanów wody, na ogół w strefie wody niskiej i średniej, miejscami wysokiej.

Prognozowana sytuacja hydrologiczna 13-16.09.2024 r.

W okresie 13-16.09.2024 r. w efekcie prognozowanego rozwoju sytuacji meteorologicznej przez cały okres prognostyczny należy spodziewać się wzrostów stanów wody wraz z przekroczeniem stanów umownych (ostrzegawczych i alarmowych).

Największe przyrosty stanów wody są prognozowane w okresie 13-16.09.2024 r. Początkowo zagrożenie występować będzie na mniejszych ciekach i w górnych odcinkach głównych rzek.

W wyniku prognozowanych bardzo intensywnych opadów, szczególnie w obszarach zurbanizowanych wystąpią podtopienia. Istnieje zagrożenie pojawienia się powodzi błyskawicznych.

Komunikat rozesłany o 7:47 w piątek 13 września:

W piątek (13 września) z upływem dnia opady będą stopniowo się intensyfikować, osiągając największe sumy w woj. dolnośląskim i opolskim, gdzie spadnie 60-70 mm w ciągu doby. W godzinach wieczornych (po 20:00 czasu lokalnego) modele wskazują na możliwość występowania wiatru w porywach do 50 km/h na południowym zachodzie kraju.

W sobotę (14 września) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. W tych obszarach prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 120 mm (lokalnie więcej), przy czym najwyższe sumy opadów spodziewane są w zlewni Nysy Kłodzkiej. W pozostałym obszarze kraju prognozuje się wystąpienie sum dobowych od 15 do 50 mm. W przypadku rozwoju strefy burz i silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, sumy opadów mogą być miejscami większe. Z uwagi na duży gradient ciśnienia, prognozowane są duże prędkości wiatru, szczególnie w południowej części woj. dolnośląskiego, gdzie porywy mogą osiągać 80 km/h.

W niedzielę (15.09) najwyższe dobowe sumy opadów sięgające miejscami do 60-80 mm mogą wystąpić w woj. dolnośląskim i opolskim.