Grupa uczniów z rybnickiego "Tygla" wróciła z praktyk zawodowych w Hiszpanii
A czym Malaga stała się dla grupy osiemnastu uczniów rybnickiego Tygla, którzy mieli niezwykłą okazję odbywać praktyki zawodowe w Maladze?
Aktywność tę podjęli w ramach III edycji akredytacji w Programie Erasmus+ 2021-2027 w sektorze VET dla uczniów rybnickiego Tygla we współpracy z Euromind (nr umowy: 2023-1-PL01-KA121-VET-000132046). Uczestnicy projektu realizowali swoje zadania w następujących zawodach:
- technik mechatronik,
- technik informatyk,
- technik spedytor,
- technik pojazdów samochodowych
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Oto kilka wypowiedzi praktykantów.
Karolina, wspominając ten czas, mówi: „Wyjazd na praktyki do Malagi dał mi możliwość doświadczenia nietypowego środowiska pracy, jak również poznania wielu ludzi z przeróżnych kultur. Udoskonaliłam język angielski oraz zyskałam bardzo dużo wiedzy zawodowej dotyczącej tego, z czym chciałabym wiązać swoją przyszłość.”
Noemi również podkreśla wpływ tego doświadczenia na przyszłość zawodową: „Podczas mojego stażu w Maladze mogłam zobaczyć i przekonać się, ile można dokonać, gdy tylko ktoś wprowadzi nas w świat szeroko pojętej informatyki. Jestem bardzo wdzięczna za całą wiedzę i doświadczenie, jakie zdobyłam dzięki moim pracodawcom, którzy zawsze służyli pomocną dłonią. Horyzonty mojej przyszłości znacznie się poszerzyły i w końcu wiem, co chcę osiągnąć w późniejszych latach.”
Piotr W. zauważa: „Praktyki w firmie dały mi świetną możliwość rozwoju. Miałem szansę wykorzystać moje umiejętności programistyczne, a także zdobyć wiedzę na temat tworzenia gier i modelowania 3D. Z pomocą opiekunów ukończyłem projekty, na które patrzę z dumą. Nadal chcę rozwijać się w programowaniu i tworzeniu gier, bo to moja pasja.”
Wyjazd do Malagi to jednak nie tylko praca, ale również doskonalenie kompetencji językowych i poznanie dziedzictwa kulturowego Andaluzji, na co między innymi zwróciła uwagę Natalia: „Wyjazd na praktyki do Malagi pozwolił mi nie tylko na rozwinięcie umiejętności w tworzeniu grafiki 3D, ale również poznanie obcej kultury, co wzbogaciło moje doświadczenie zawodowe i kulturowe.”
Powyższe wypowiedzi stanowią odzwierciedlenie wrażeń całej grupy zwiedzającej miejsca, o których Vincent Aleixandre pisał: „Malago, miasto wieczności i marzeń”. Po pracy praktykanci doświadczali niezwykłej atmosfery nadmorskiego miasteczka, poznawali jego historię i kulturę, a także doświadczali obcowania ze sztuką Picassa, który z Malagi pochodzi.
Weekendy pozwoliły na nieco dłuższe wyjazdy, stąd grupa zachwyciła się malowniczą Cordobą, monumentalnymi skałami oraz wszystkimi odcieniami nieba i morza na Gibraltarze. Niemało radości przysporzyły tamtejsze ciekawskie, odważne małpki. Nie brakło także wyzwań, gdyż uczniowie w jedną z niedziel pokonali Caminito del Ray. Ostatni weekend to poznanie urokliwej Nerji oraz zachwycającej Rondy ze słynnym mostem Puente Nuevo mierzącym 120m wysokości.
Czym zatem stała się Malaga dla uczniów rybnickiego Tygla? Z pewnością miejscem, które będzie kojarzyło się nie tylko z morską bryzą i bajecznym krajobrazem jak większości turystów, lecz także z możliwością rozwoju i to na wielu płaszczyznach. Wyjazd najlepszych uczniów klas czwartych na praktyki zagraniczne pokazuje, że warto się starać i zdobywać wysokie wyniki w nauce, by realizując obowiązkowe praktyki zawodowe, poznawać wspaniałe kraje, nawiązywać relacje zawodowe i osobiste, doświadczać nowości kultury i natury. Ujmujące są uczniowskie podsumowania tego doświadczenia z uwagi na całą paletę emocji, wśród których jest radość, poczucie wdzięczności i duma, że w innym kraju, w obcym języku, w nowym środowisku udało się zrealizować praktyki, a także otrzymać od hiszpańskich pracodawców referencje podkreślające pracowitość, punktualność, otwartość, precyzję i tempo pracy.
W jednej z proponowanych przez opiekunów aktywności pozazawodowej uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie na najlepsze tłumaczenie wiersza Vicente Aleixandre’a.
Wśród prac pojawiła się propozycja Piotra P.: „Malago, miasto nie na ziemi, ale w sercach. Twoje ulice śpiewają pieśń o życiu i miłości. Gdzie dzień spotyka noc, a księżyc tańczy nad głowami. O, Malago, niech twoja poezja trwa wiecznie w naszych sercach.”
Jestem przekonana, że w sercach naszych praktykantów pozostanie Malaga ze swoją poezją, która dla każdego z nich będzie nieco czym innym, bo przecież to istota poezji.
Tekst: Agnieszka Karlak
Grafika: Gabriela Smyczek-Jądro