Rewolucja w Brzeźnicy. Przedszkole przeszło metamorfozę, a wieś zyskała świetlicę [ZDJĘCIA]
Oficjalnie otwarto placówkę w Brzeźnicy (gm. Rudnik) po metamorfozie, do której wraz z nowym rokiem szkolnym powrócił dziecięcy gwar. - Nasze marzenia się spełniły - powiedziała dyrektor Mariola Ciszek.
Nowe sale opiekuńczo-dydaktyczne dla dwuoddziałowego przedszkola z oddziałami integracyjnymi (z możliwością rozszerzenia o trzeci oddział), sale terapeutyczne, kuchnia i sanitariaty, a także osobne pomieszczenia dla obsługi i grona pedagogicznego – to tylko część zmian w odnowionej placówce w Brzeźnicy. Ponadto część budynku zaadaptowano na świetlicę wiejską, aby służyła integracji lokalnej społeczności. Placówka zyskała nowe życie, bo bez wątpienia potrzebowała gruntownego remontu.
Wcześniej funkcjonował tam Zespół Szkolno-Przedszkolny z oddziałami integracyjnymi, którego likwidacja wzbudziła wiele emocji wśród osób związanych z placówką. Gmina tłumaczyła decyzję koniecznością doprecyzowania sposobu realizacji obowiązków oświatowych poprzez dostosowanie struktury sieci placówek edukacyjnych. Po likwidacji szkoły, miejscowe przedszkole działa teraz w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzegorzowicach.
Dyrektor placówki, Mariola Ciszek, podkreśliła, że marzenia o remoncie placówki się spełniły, jednak, jak dodała, wymagały wsparcia – zarówno finansowego, jak i zaangażowania osób odpowiedzialnych za modernizację. - To, co pani projektant, Barbara Fudali, zrobiła z tą placówką, tchnęło w nią nowego ducha - chwaliła jej pracę.
Wójt Piotr Rybka podczas oficjalnego otwarcia, które odbyło się w czwartek, 5 września, podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację remontu. Wracając do historii, przypomniał, że w 2021 roku podjęto decyzję o wygaszeniu ZSP. - Były obawy rodziców, mieszkańców i pracowników, że doprowadzi to do całkowitej likwidacji tego miejsca. Jednak udało nam się zrealizować pomysł, który wspólnie wypracowaliśmy z radnymi i rodzicami - powiedział. Dodał także, że świetlica wiejska powstała w budynku zgodnie z oczekiwaniami lokalnej społeczności.
Samorząd pozyskał na realizację zadania środki rządowe z programu Polski Ład, w wysokości ponad 1,7 mln zł. Jak przyznał wójt Piotr Rybka, początkowo sądzono, że kwota ta będzie wystarczająca, a nawet, że część środków może pozostać niewykorzystana i trzeba będzie je zwrócić. Ostatecznie jednak okazało się, że pieniędzy było za mało, dlatego konieczne było pozyskanie dodatkowego wsparcia, m.in. od sponsorów. Wśród nich znalazła się fundacja Omenaa Foundation, założona przez znaną dziennikarkę i prezenterkę Omenę Mensah, prywatnie żonę Rafała Brzoski – twórcy InPostu, pochodzącego z sąsiedniej Nędzy, a konkretnie Zawady Książęcej.
Łączny koszt remontu wyniósł ostatecznie 2,6 mln zł. - Ale tu nie chodzi o kwoty, lecz o to, abyśmy mogli się wspólnie cieszyć z tego miejsca, aby dzieci, pracownicy i rodzice czuli się tu dobrze i przychodzili z uśmiechem na twarzy, czego serdecznie życzę - powiedział wójt Rybka.
- Cieszymy się, że możemy w tych pięknych warunkach pracować - podsumowała dyrektor Mariola Ciszek. Symboliczną wstęgę dyrektor Ciszek i wójt Rybka przecinali wspólnie z projektantką, Barbarą Fudali.
Ludzie:
Piotr Rybka
Wójt gminy Rudnik.