Niedziela, 13 października 2024

imieniny: Edwarda, Geralda, Teofila

RSS

Infrastruktura PGG pomoże w remontach sprzętu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

05.09.2024 09:22 | 0 komentarzy | ATy

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Z kolei Polska Grupa Górnicza to największy na europejskim rynku producent węgla kamiennego. Przedstawiciele obu przedsiębiorstw podpisali list intencyjny, zapowiadający długoletnią współpracę w zakresie wdrażania nowych technologii i wykorzystania górniczej infrastruktury.

Infrastruktura PGG pomoże w remontach sprzętu Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Leszek Pietraszek, prezes Polskiej Grupy Górniczej, i Marcin Idzik, członek zarządu PGZ S.A.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek, 3 września, podczas XXXII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach Leszek Pietraszek – prezes PGG S.A. i Marcin Idzik – członek zarządu PGZ S.A. podpisali list intencyjny o długoletniej współpracy dotyczącej m.in. realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych oraz handlowych, wspierających rozwój sektora obronnego.

"Strony wyrażają wolę współpracy ukierunkowanej na osiągnięcie zamierzonego celu w postaci wypracowania wieloletniego modelu partnerstwa pomiędzy firmami" – czytamy w podpisanym liście intencyjnym.

Jego sygnatariusze widzą konieczność zmian, dywersyfikacji produkcji i rozszerzania współpracy z uwagi na obecną sytuację geopolityczną oraz dynamikę realizacji zamówień w obszarze zbrojeniowym.

- To historyczny moment - po raz pierwszy nawiązujemy współpracę z tak dużą, strategiczną dla bezpieczeństwa państwa spółką. Jesteśmy gotowi do wspólnych działań w zakresie budowania potencjału polskiego sektora obronnego i górniczego, nowych kompetencji, jak również wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. Polska Grupa Górnicza jest istotnym interesariuszem procesu transformacji klimatyczno-energetycznej oferującym własne zasoby dla rozwoju innych sektorów gospodarki – mówi Leszek Pietraszek – prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Mowa m.in. o realizacji projektów i programów modernizacji technicznej polskiego przemysłu zbrojeniowego z wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury PGG, która posiada specjalistyczną jednostkę organizacyjną - Zakład Remontowo-Produkcyjny świadczący usługi w zakresie remontów, modernizacji i produkcji zmechanizowanych obudów ścianowych, remontów i produkcji hydrauliki siłowej, kompletacji hydrauliki sterowniczej, produkcji elementów tras kolejek podwieszonych, produkcji tras przenośników zgrzebłowych, świadczenia usług w zakresie laboratorium mechanicznego oraz metrologicznego. W związku z tym dysponuje halami produkcyjnymi wyposażonymi w specjalistyczne maszyny i urządzenia, placami składowymi z wielkogabarytowymi suwnicami, laboratoriami badawczymi, wytrzymałościowymi, metrologicznymi, metalograficznymi, własną flotą transportową oraz wykwalifikowanymi pracownikami produkcyjnymi, w tym personelem nadzoru i zespołem konstruktorów.

- Polska Grupa Górnicza, jako jedno z kluczowych przedsiębiorstw polskiej gospodarki, to dla PGZ naturalny partner do współpracy. Infrastruktura PGG pomoże usprawnić proces realizacji programów modernizacji technicznej polskiej armii, m.in. w zakresie serwisu i remontów sprzętu znajdującego się w portfolio Grupy PGZ. Analogicznie, niektóre rozwiązania oferowane przez nasze zakłady mogą pomóc spółkom wchodzących w skład PGG – powiedział Marcin Idzik, członek zarządu PGZ S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. to jeden z największych koncernów obronnych w Europie, produkujący innowacyjne systemy i rozwiązania używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze. Potencjał produkcyjny Grupy jest jednym z kluczowych czynników bezpieczeństwa kraju i stanowi fundament współpracy z Polską Grupą Górniczą S.A., która jest największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej, zapewniającym dostawy węgla do krajowych odbiorców w sektorze energetyki i ciepłownictwa, a także odbiorców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych. Należy do niej siedem kopalń: ROW (w której skład wchodzą tzw. ruchy Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), Ruda (Bielszowice i Halemba), Piast-Ziemowit (Piast i Ziemowit), Bolesław Śmiały, Sośnica, Staszic-Wujek (Murcki - Staszic i Wujek) oraz Mysłowice-Wesoła.

Źródło: PGG