środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Komu śmierdzi w Brzeziu? "To czuć, że nie czuć", czy "Nie ma poprawy"?

04.09.2024 09:13 | 8 komentarzy | ma.w
  • Dwaj rajcy miejscy z dzielnicy wymienili się na sesji doświadczeniami odorowymi.
  • Opozycyjny Dawid Wacławczyk uważa, że smród od strony wysypiska wciąż doskwiera na Brzeziu.
  • Adam Witecki z obozu władzy mówił, że jest lepiej, bo "nie zwożą już kloaki z całej Polski".
Komu śmierdzi w Brzeziu? "To czuć, że nie czuć", czy "Nie ma poprawy"?
Dawid Wacławczyk radny miejski z Silnego Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wacławczyk: pozbawiono wpływów miejską spółkę RCR R3

Dyskusję o odorach zainicjował były wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, od niedawna mieszkaniec Brzezia. Zwrócił uwagę, że choć minęło 6 tygodni od zablokowania zwożenia śmieci spoza Raciborza na miejskie składowisko, to sytuacja odorowa nie poprawiła się.

Zaznaczył, że firma Empol, która prowadzi obok składowiska swoją sortownię, nadal może zwozić odpady (tzw. stabilizat) spoza Raciborza i będzie to robić do końca umowy z Miastem Racibórz.

- Śmierdzi jak śmierdziało, właściwie coraz bardziej - ocenił Dawid Wacławczyk.

Jego zdaniem decyzja prezydenta Jacka Wojciechowicza, by zaprzestać przyjmowania śmieci spoza Raciborza, nic nie dała, poza pozbawieniem wpływów spółki Raciborskiego Centrum Recyklingu R3.

- Pan prezydent poinformował w mediach, że toczy rozmowy ze spółką Empol. Czego one dotyczą? Czy dotyczą wywozu śmieci? - pytał radny Silnego Raciborza.

Dopytywał, czy te rozmowy toczą się w urzędzie, czy w spółce Empol? - Takie niepokojące informacje do mnie dotarły, a to są sprawy warte miliony złotych i powinny się odbywać w obecności urzędników - stwierdził D. Wacławczyk.

Spółka wycofała się ze sponsorowania konkursu miejskiego

Dodał jeszcze, że RCR R3 wykonywało dotąd "dużo społecznej pracy". - Organizowało akcje edukacyjne w naszych placówkach oświatowych, fundowało nagrody, pomagało transportowo. Teraz słyszę, że spółka wycofała się ze sponsorowania konkursu miejskiego "Zielono Mi" dla mieszkańców. Fundowała nagrody za 2500 zł, robiła to od lat, jest wpisana w regulaminie konkursu jako partner. To z jednej strony blokuje się jej przychody, a teraz nie ma w spółce 2500 zł na konkurs miejski? Coś tu jest nie tak - podsumował Dawid Wacławczyk.

Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz przestrzegł radnego Wacławczyka:

Nim pan będzie rozpowszechniał informacje, które są kłamliwe, proszę je sprawdzać, bo ja nawet nie wiem, gdzie się mieści ta rzeczona spółka i nie prowadzę rozmów poza urzędem. Inaczej wyciągnę odpowiednie kroki.

Wacławczyk odparł, że zadał pytanie, żeby prezydent się do niego odniósł.

Zdaniem Wojciechowicza ograniczenie dowozu odpadów do Raciborza polepszyło sytuację odorową. - Jednak nie na tyle, aby była zadowalająca, bo proces w Empolu, przy upałach jest uciążliwy dla otoczenia - powiedział prezydent.

Duże spotkanie o hermetyzacji

Jacek Wojciechowicz wspomniał że odbyło się "duże spotkanie", na którym był obecny prezes Empolu. - Rozmawialiśmy o hermetyzacji procesu, takiej utylizacji by było to maksymalnie mniej uciążliwe dla otoczenia. Były przy tym organizacje mieszkańców, był radny, który reprezentuje stowarzyszenie (tu sprostowano, że radny nie reprezentował stowarzyszenia, a mieszkańców - przyp. red.); były kontrole, gdy odory się ujawniały.

- Jesteśmy w trakcie ustaleń. Proces utylizacji w firmie Empol, jego krótki czas powoduje, przy braku hermetyzacji, że występują odory. Bo jak stablizat się przenosi na wysypisko, to one się ulatniają - tłumaczył włodarz.

Wojciechowicz zapowiedział, że zostanie powołamy zespół z udziałem radnych. Przewodniczący rady Mirosław Lenk zaangażował się w ten temat, jak zlikwidować uciążliwości.

- Badamy dokumenty w tej sprawie i są niejasności, jeśli chodzi o pozwolenia zintegrowane. Można wysnuć wnioski, że pozwalano na skracanie procederu leżakowania odpadów w bioreaktorach - wyjawił się prezydent.

Radny Adam Witecki, za nim prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz

Radny Adam Witecki, za nim prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz

Ponadto podał na sesji, że intencją władz jest wyeliminować uciążliwość, która incydentalnie może się zdarzyć, ale nie może być standardem dnia codziennego.

- Jako mieszkaniec Brzezia mówię, że sytuacja odorowa nie uległa poprawie - zauważył D. Wacławczyk.

- Mieszkańcy, z którymi rozmawiałem, nie mówią że jest dobrze, ale że się poprawiło - odparł prezydent.

Witecki: to czuć, że nie czuć

Głos zabrał radny Adam Witecki. Mieszka 800 m od składowiska i walczy od ponad 30 lat o wyeliminowanie odorów z życia codziennego mieszkańców dzielnicy. - Mam przegląd sytuacji. Zacytuję wpis z 26 sierpnia z naszej grupy w internecie: dziś nie śmierdzi, już kolejny weekend bez smrodu, a rok temu śmierdziało ciągle, bo zwożono nam kloakę z całej Polski.

- Rok temu 40 000 ton odpadów na składowisko zwieźliście. W tym roku najwyżej 20 000 ton tam trafi, a może mniej. To czuć, że nie czuć. Jest lepiej - podsumował Adam Witecki.



Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza

Jacek Wojciechowicz

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy