Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Narodowe Czytanie na Zamku Piastowskim w Raciborzu z prof. Jerzym Bralczykiem i Dariuszem Kowalskim [ZAPOWIEDŹ]

30.08.2024 10:34 | 0 komentarzy | d

- Zamek Piastowski, przy wsparciu Powiatu Raciborskiego, po raz kolejny staje się miejscem spotkania z literaturą w ramach Narodowego Czytania - czytamy w notce prasowej nadesłanej do redakcji Nowin. W tym roku na pierwszy plan wysuwa się dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”. Fragmenty dzieła będą czytane przez znane osobistości z życia publicznego.

Narodowe Czytanie na Zamku Piastowskim w Raciborzu z prof. Jerzym Bralczykiem i Dariuszem Kowalskim [ZAPOWIEDŹ]
Zamek Piastowski w Raciborzu odwiedzą: Jerzy Bralczyk i Dariusz Kowalski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydarzenie odbędzie się 7 września, o godz. 17:00, na Zamku Piastowskim. Wśród osób, które zaprezentują fragmenty "Kordiana", znajdą się m.in. wicestarosta Ewa Lewandowska, przewodniczący Rady Miasta Mirosław Lenk, rektor Akademii Nauk Stosowanych, dr Paweł Strózik czy dr Sławomir Janowski. W rolę Kordiana wcieli się Andrzej Tomczyk. W przedsięwzięciu bierze udział grupa Fortissimo pod kierunkiem Teresy Okaj, która też przygotowuje czytających. O oprawę muzyczną czytania zadba Łukasz Porwoł. 

Po tej części wieczoru zaplanowano prelekcję oraz rozmowy z prof. Jerzym Bralczykiem, wybitnym językoznawcą, które z pewnością wzbogacą odbiór czytanych tekstów. Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert słowno-muzyczny w wykonaniu Dariusza Kowalskiego oraz Klaudiusza Jani.

- Wstęp na to wyjątkowe wydarzenie jest bezpłatny, co stanowi dodatkową zachętę dla wszystkich miłośników literatury i kultury - podaje zamek.

Oprócz głównego wydarzenia, 7 września, o godz. 14:30, prof. Jerzy Bralczyk spotka się także z młodzieżą raciborskich szkół oraz polonistami w II LO im. Adama Mickiewicza, gdzie wspólnie z uczestnikami będzie zgłębiał tajniki języka polskiego.


Jerzy Bralczyk

Profesor Jerzy Bralczyk to uznany językoznawca, specjalista w dziedzinie języka polskiego, autor wielu popularnych książek i częsty gość programów radiowych oraz telewizyjnych. Urodził się 23 maja 1947 roku w Ciechanowie, a tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 2000 roku. Znany z takich publikacji jak „Słowo o słowie” oraz „Kiełbasa i sznurek”, Bralczyk od lat popularyzuje wiedzę o języku polskim. Jego prace oraz wystąpienia cieszą się niezmiennym uznaniem zarówno wśród specjalistów, jak i szerokiej publiczności.

Dariusz Kowalski

Dariusz Kowalski to aktor z ponad 30-letnim doświadczeniem w teatrze, filmie, telewizji i radiu, a także scenarzysta i reżyser. Jego kariera rozwijała się pod okiem wybitnych reżyserów polskiego teatru. Ukończył Wydział Aktorski Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie w 1990 roku, a także Pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Jego wieloletnia obecność na scenie i w mediach uczyniła go rozpoznawalną postacią polskiej kultury.

Klaudiusz Jania

Klaudiusz Jania, doktor nauk muzycznych, jest wszechstronnie utalentowanym muzykiem - pianistą, kompozytorem, aranżerem i organistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, a obecnie wykłada na tej uczelni. Jania jest pierwszym organistą w Bazylice Piekarskiej i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Reginae Silesiae Gloria”. Jego działalność obejmuje współpracę z wieloma orkiestrami i chórami, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu, oprac . (d)