Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Radny Herber apeluje o działania w sprawie melioracji w Krzanowicach. Co na to burmistrz?

28.08.2024 09:26 | 3 komentarze | mad

Sebastian Herber, radny z Krzanowic, w swojej interpelacji poruszył kwestie poprawy infrastruktury melioracyjnej w gminie. W piśmie skierowanym do burmistrza Andrzeja Strzedulli zwrócił uwagę na potrzebę konserwacji rowów melioracyjnych oraz studzienek burzowych. Ponadto zaapelował o zwiększenie przepustowości suchego zbiornika retencyjnego przy ulicy Cegielnianej oraz o wycinkę suchych drzew rosnących w korycie rzeki "Biała Woda". Burmistrz odpowiedział, przedstawiając planowane działania gminy oraz trudności związane z realizacją tych postulatów.

Radny Herber apeluje o działania w sprawie melioracji w Krzanowicach. Co na to burmistrz?
Na zdjęciu Sebastian Herber, radny, który wraz z czterema innymi radnymi tworzy w radzie Klub Radnych Alternatywa dla Gminy Krzanowice, będący w opozycji do burmistrza.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzy kwestie 

Radny Sebastian Herber z Krzanowic wystosował interpelację do burmistrza Andrzeja Strzedulli, w której poruszył kilka kluczowych kwestii dotyczących infrastruktury melioracyjnej na terenie całej gminy.

Herber zwrócił uwagę na konieczność regularnej konserwacji rowów melioracyjnych oraz studzienek burzowych, co ma zapobiegać podtopieniom i innym problemom związanym z nadmiarem wód opadowych. Podkreślił także, że zwiększenie przepustowości suchego zbiornika retencyjnego przy ulicy Cegielnianej jest niezbędne, aby chronić okoliczne budynki mieszkalne przed zalaniem.

Radny zaapelował również o wycinkę suchych drzew rosnących w korycie rzeki "Biała Woda" w rejonie ulicy Rybnej. Drzewa te, według Herbera, stanowią zagrożenie, ponieważ rosną w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań, a ich stan może przyczyniać się do niebezpieczeństwa dla mieszkańców.

Przepustowość rowów i wycinki drzew. Co odpowiada burmistrz?

Burmistrz odpowiada, że konserwacja rowów melioracyjnych leżących na terenie gminy Krzanowice leży w gestii Gminnej Spółki Wodnej która „w ramach swoich możliwości finansowych na bieżąco zajmuje się odtwarzaniem, naprawą jak i pozostałymi czynnościami konserwacyjnymi rowów melioracyjnych”. - Studzienki burzowe są kontrolowane pod kątem czystości i drożności na bieżąco przez pracowników technicznych Urzędu Miejskiego w trakcie prac wykonywanych w terenie jak również w reakcji na indywidualne zgłoszenia mieszkańców po ulewnych deszczach w razie ich zamulenia lub naniesienia zanieczyszczeń blokujących swobodny przepływ wody - odpisał burmistrz.

W odniesieniu do rowu melioracyjnego przy ul. Cegielnianej burmistrz Strzedulla wyjaśnił, że zwiększenie jego przepustowości mogłoby prowadzić do nadmiernego obciążenia kanalizacji deszczowej na tej ulicy, co mogłoby skutkować przekroczeniem jej zdolności przepustowej i w efekcie wybijaniem wody ze studzienek deszczowych przy posesjach położonych niżej. Dodał również, że poszerzenie rowu w celu zwiększenia jego pojemności i tym samym poprawy możliwości czasowego przetrzymywania większej ilości wody podczas gwałtownych opadów wiązałoby się z koniecznością wykupienia działki pod te działania.

Andrzej Strzedulla odniósł się także do kwestii wycinki drzew rosnących w korycie rzeki "Biała Woda" w rejonie ulicy Rybnej, przypominając, że działki, na których znajdują się drzewa, należą do Skarbu Państwa i są zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wyjaśnił jednak, że 23 stycznia zarządca terenu zwrócił się o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę 24 drzew rosnących na administrowanych przez nich terenach, na co Urząd Miejski w Krzanowicach wyraził zgodę.

A co z polderem przeciwpowodziowym?

Wcześniej radny Herber zwrócił się do burmistrza z prośbą o doprowadzenie wału przeciwpowodziowego w Krzanowicach przy ulicy Sudzickiej do stanu zapewniającego jego prawidłowe funkcjonowanie.

W swojej interpelacji wskazał, że korona wału jest porośnięta wysoką trawą, wodowskaz przy śluzie jest uszkodzony i pomalowany farbą. Dodał także, że w korycie rzeki "Biała Woda", znajdującym się bezpośrednio za wałem, gdzie woda powinna płynąć właściwym korytem, występuje znaczne zamulenie, a na wystających z wody mule rosną krzaki i wysoka trawa. W efekcie, na tym odcinku rzeka piętrzy się. Dodał również, że na obszarze zalewowym zbiornika, bezpośrednio przy wale, leży około 100 dużych kłód, z których wyrastają nowe drzewa, niektóre o wysokości ponad 2 metrów.

Powołując się z kolei na relacje mieszkańców ulicy Łąkowej, wskazał, że w okresie wakacyjnym, wieczorami niemal codziennie motocykle typu cross jeżdżą po korpusie wału, co prowadzi do jego niszczenia i stanowi naruszenie artykułu 80 §1 Kodeksu Wykroczeń. W związku z tym radny zaapelował o poinformowanie zarządcy terenu o potrzebie przeprowadzenia prac naprawczych i porządkowych oraz o skierowanie pisma do Komisariatu Policji w Krzyżanowicach z prośbą o objęcie tego obszaru kontrolą w okresie wakacyjnym.

Burmistrz Strzedulla odpowiedział, że urząd wysłał pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gliwicach oraz do Nadzoru Wodnego w Głubczycach z prośbą o podjęcie działań naprawczych i konserwatorskich na terenie wału przeciwpowodziowego przy ulicy Sudzickiej w Krzanowicach. W piśmie zwrócono się również o zamontowanie dodatkowych urządzeń, które uniemożliwią wjazd pojazdami na koronę wału. Jednocześnie skierowano pismo do Komisariatu Policji w Krzyżanowicach z prośbą o przeprowadzenie kontroli w tym rejonie w związku z łamaniem przepisów prawa.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.