Jak zrewitalizować miasto? Żory zapraszają na konsultacje spoleczne
Miasto Żory już jakiś czas temu zdiagnozowało problemy trapiące poszczególne dzielnice. Najpilniejszych i najgłębszych zmian wymagają dwie z nich: Śródmieście i Rój. W piątek, 23 sierpnia, ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie, tak by każdy mieszkaniec mógł podzielić się własną opinią na ten temat z urzędnikami.
Gminny Program Rewitalizacji Miasta Żory do roku 2030 to dokument określający, które obszary miasta wymagają natychmiastowych działań zapobiegających degradacji zarówno społecznej, jak i gospodarczej, technicznej czy środowiskowej. Określono w nim problemy dotykające poszczególne dzielnice, oraz sposoby na ich rozwiązanie.
Analiza zebranych danych pozwoliła wskazać najbardziej zdegradowane tereny — są to dzielnice Śródmieście i Rój. Do najważniejszych bolączek trapiących te okolice należy gwałtowna depopulacja, czyli odpływ mieszkańców, starzenie się społeczeństwa, jego zubożenie, spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, wysoki poziom koncentracji osób bezrobotnych i pozostających od dłuższego czasu bez zatrudnienia, rosnąca przestępczość, czy brak aktywności społecznej mieszkańców.
W dokumencie zwrócono także uwagę na komfort i bezpieczeństwo osób korzystających z Centrum Przesiadkowego na terenie Śródmieścia, a także na odizolowany charakter osiedla Gwarków sprzyjający rozwojowi przestępczości i uzależnieniom. Jednocześnie, obie dzielnice zdaniem urzędników mają spory potencjał, który należy odpowiednio wykorzystać, by zahamować niepokojące trendy. Temu służyć mają rozpoczynające się 23 sierpnia konsultacje społeczne wyżej wspomnianego Programu.
Uchwalona w dniu 27 października 2022 roku przez Radę Miasta Żory Strategia Rozwoju Miasta Żory 2030+ stanowi najważniejszy dokument określający wizję oraz kierunki rozwojowe miasta w perspektywie nadchodzącej dekady. W 2030 r. wskutek realizacji Strategii Żory mają stać się miastem kreującym, spójnym, inkluzywnym i proekologicznym. Urzeczywistnienie tak sformułowanej wizji będą wspierać działania w zakresie rewitalizacji, rozumianej jako proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane i skoncentrowane terytorialnie działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki — czytamy w dostępnym tutaj dokumencie.
Jego głównym założeniem jest skłonienie mieszkańców do większego zaangażowania się w życie społeczne mieszkańców zarówno danej dzielnicy, jak i całego miasta. Pierwszym krokiem musi być jednak skonsultowanie przygotowanych przez urzędników planów i pomysłów z samymi zainteresowanymi, czyli mieszkańcami. Każdy będzie mógł wyrazić swoje zdanie na ten temat w trakcie zaplanowanych na wrzesień spotkań, a także za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Poniżej szczegółowy harmonogram zaplanowanych konsultacji:
- Otwarte spotkanie konsultacyjne na terenie podobszaru rewitalizacji Śródmieście, które odbędzie się 5 września 2024 r. o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ottona Sterna, ul. Rybnicka 6-8.
- Spacer studyjny na terenie podobszaru rewitalizacji Rój, który rozpocznie się 9 września 2024 r. o godzinie 17:00 przy wejściu głównym na teren kąpieliska „Rajska Fala” (wejście od ul. Kłokocińskiej).
- Zbieranie uwag w postaci elektronicznej lub papierowej w terminie od 23 sierpnia 2024 r. do 27 września 2024 r. Wypełnione czytelnie formularze będzie można dostarczyć:
- Drogą elektroniczną na adres e-mail sir@um.zory.pl wpisując w tytule wiadomości „Konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory do roku 2030”.
- Drogą korespondencyjną na adres Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, os. Sikorskiego 52, 44-240 Żory lub bezpośrednio w Biurze Podawczym w siedzibie Urzędu Miasta Żory przy Rynku 9 lub przy Alei Wojska Polskiego 25 w godzinach pracy Urzędu.
Formularz konsultacyjny oraz projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory do roku 2030 zostaną udostępnione najpóźniej 23 sierpnia 2024 r. w następujących miejscach:
- W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Żory www.bip.zory.pl
- Na stronie internetowej Miasta Żory www.zory.pl/miasto/rewitalizacja
- W wersji papierowej – w Biurze Podawczym w siedzibie Urzędu Miasta Żory (budynki przy ul. Rynek 9 lub al. Wojska Polskiego 25).
Niezwłocznie po zakończeniu konsultacji sporządzona zostanie informacja podsumowująca ich przebieg, zawierająca wykaz zgłoszonych uwag wraz z ustosunkowaniem się do nich. Szczegółowe informacje oraz związane z tematem konsultacji dokumenty dostępne są pod tym adresem.
Źródło: UM Żory, oprac. ATy.
Komentarze
5 komentarzy
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Starówka urodą nie grzeszy ale w początkach prezydentury Sochy ktoś tu jeszcze zaglądał. Teraz nawet pies z kulawą nogą się tu nie zapuszcza......
Na osiedlach jest w miarę wszystko co jest potrzebne do życia a jak czegoś nie ma pod ręką jest Rybnik. Jeśli już miałbym wskazać na jakieś problemy to wkurzajacy sa narkomani i drobna przestępczość na osiedlach, po zmroku jest noeprzyjemnie. Bardzo mało zieleni. Starsze osoby w upały muszą tkwić w domach bo dosłownie nie mają gdzie iść. Nie chodzi mi o kilka miniaturowych nowych drzewkach na osiedlach. Ktoś zapomniał o planowaniu parków.
Ladnie prezentuje sie płyta żorskiego rynku,w przeciwieństwie do rybnickiego ,który cały jest zawalony pijalniami piwa
W tamtym roku była dyskusja na temat rewitalizacji Roju i Śródmieścia, w tym roku też. Tak jakby innych dzielnic nie było. A może władze spojrzały na Pawlikowskiego? Decyzją władz miasta zniknęła jedyna placówka kulturalna. Decyzją władz miasta miasta zabrano nam wielki teren zielony z dużym boiskiem i górką saneczkową. Mieszka nam się gorzej, problem z parkingami, samochodoza ogarnęła władze SM Nowa bo zamykają swoje parkingi tylko dla swoich. Mieszkaniec SM Nowa może auto parkować i na terenie zamkniętych parkingów i na terenie SM Żory, mieszkaniec SM Żory nie może parkować swego samochodu na zamkniętym parkingu SM Nowa.