Piątek, 15 listopada 2024

imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

RSS

Krzyże maltańskie w Jastrzębiu – ciekawe odkrycie pasjonata historii

20.08.2024 12:47 | 7 komentarzy | ska

Kamienie graniczne z krzyżami maltańskimi to kolejne odkrycie jastrzębskiego pasjonata historii Marka Wróbla, który przed laty odnalazł m.in. zabytkową wannę z uzdrowiska oraz tablicę z 1909 roku z wiaduktu kolejowego.

Krzyże maltańskie w Jastrzębiu – ciekawe odkrycie pasjonata historii
Kamień z lewej - wkopany pod kątem - wygląda na znacznie starszy. Pokryty jest specyficznym nalotem, który tworzy się przez wiele lat. Kamień z prawej wygląda na młodszy, również ma wyryty krzyż maltański.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krzyże maltańskie w Jastrzębiu – ciekawe odkrycie pasjonata historii

Kamienie graniczne z charakterystycznymi krzyżami maltańskimi odnaleziono za nasypem kolejowym przy ul. Północnej. - To zapewne historyczna ciekawostka. Nie przesądzam o pochodzeniu kamieni granicznych, ale jeden moim zdaniem może pochodzić z czasu budowy kolei w 1910 roku, drugi natomiast wydaje się starszy, może nawet sprzed kilkuset lat. Zakopany jest pod kątem. Wierzę, że te zabytki będzie można godnie wyeksponować w naszym mieście – zaznacza Marek Wróbel.

Krzyże maltańskie są dość powszechnie występującym znakiem na kamieniach granicznych. Podobne znaleziono m.in. w lutym 2019 roku w Szczecinie. Kamienie te w bliskiej przeszłości wyznaczały granice miejscowości, a jeszcze wcześniej tego typu oznaczenia były używane do zaznaczania obszarów komandorii Zakonu Rycerzy Maltańskich.

To nie pierwsze odkrycie pasjonata, bo w 2016 roku na terenie Parku Zdrojowego pan Marek przyczynił się do odkrycia zabytkowej kamiennej wanny, pochodzącej z uzdrowiska. Podobne, choć nie takie same wanny, można dziś oglądać na ekspozycji w Galerii Historii Miasta. Ta odkryta w 2016 roku została odrestaurowana, jednak od tego czasu pozostała w siedzibie Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego. Być może wanna, jak i inne zabytki z przedwojennej historii Jastrzębia zostaną wyeksponowane w inny sposób, np. w remontowanym obecnie budynku Łazienki II.

O odkryciu zabytkowej wanny pisaliśmy tutaj >>>