Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Marszałkowski Budżet Obywatelski - można już głosować na śląskie inwestycje

20.08.2024 09:36 | 1 komentarz | ATy

VI edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego weszła w decydującą fazę. Teraz to mieszkańcy województwa śląskiego zdecydują, które spośród 62 zakwalifikowanych do tego etapu inwestycji będą ostatecznie realizowane. Głosowanie potrwa do 9 września.

Marszałkowski Budżet Obywatelski - można już głosować na śląskie inwestycje
Inwestycje w Rybniku, Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim to tylko kilka spośród pomysłów poddanych pod tegoroczne głosowanie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budżety obywatelskie to jedna z ciekawszych form zachęcenia lokalnej społeczności do aktywnego udziału w życiu samorządu. Na jego najniższym szczeblu pojawiają się inicjatywy sołeckie, wyżej oczywiście budżety partycypacyjne dotyczą gmin i miast, natomiast najszerszy, bo wojewódzki zasięg, ma organizowany już po raz szósty Marszałkowski Budżet Obywatelski.

W tym roku zgłoszono do niego 81 propozycji, spośród których 62 zostały ostatecznie dopuszczone do głosowania. Od 19 sierpnia każdy mieszkaniec województwa śląskiego może oddać swój głos na dwie wybrane inicjatywy.

„Inwestycje realizowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego to w praktyce pozytywne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości – w dzielnicach, na ulicach, a nawet podwórkach. W tym roku dominowały zadania o charakterze prozdrowotnym, dużym zainteresowaniem cieszyły się również zadania z zakresu sportu i kultury. Czas wybrać te najlepsze. Zapraszam do głosowania!” - zachęca marszałek Wojciech Saługa.

Głosowanie odbywa się na stronie internetowej bo.slaskie.pl i polega na wykonaniu czterech kroków:

  • wybierz zadania: jedno zadanie w puli EKO oraz jedno zadanie w puli REGIO (z dowolnego podregionu). Jeżeli zmieniłeś zdanie i chcesz inaczej przyznać głosy — kliknij ponownie w wybrane zadanie. Możesz też kliknąć ANULUJ WYBÓR na dole strony - wówczas zostaną usunięte wszystkie zaznaczenia. Uwaga — wyboru dokonujemy podczas jednej sesji dla zadań w puli EKO i REGIO.
  • uwierzytelnij się, podając swoje dane (numer telefonu, imię i nazwisko, datę urodzenia, gminę).
  • potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ
  • zatwierdź oddawane punkty, wpisując kod, który otrzymasz SMS-em na wskazany numer telefonu, a następnie kliknij ZATWIERDŹ

Głosować można również w sposób tradycyjny, papierowy, wrzucając wypełnione formularze do urn rozmieszczonych w instytucjach publicznych rozlokowanych w większych miastach naszego województwa.

Propozycje poddane pod tegoroczne głosowanie podzielono na kilka kategorii. W puli EKO, obejmujacej całe województwo, bezpośrednio naszego regionu dotyczą:

  • „Twój lepszy czas-rewitalizacja tarcz zegarowych w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc im. dr. Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim”
  • EKO Oświetlenie zewnętrzne Szpitala w Rybniku! Modernizacja oświetlenia zewnętrznego wraz z towarzyszącą infrastrukturą elektryczną na energooszczędne Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.
  • „Budowa eko-parkingu z carportami i zielonymi ogrodami” – Projekt zakłada budowę nowoczesnego, ekologicznego parkingu na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Z kolei w puli inwestycji lokalnych, przeznaczonych do realizacji w powiatach mikołowskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławskim oraz w miastach na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory głosować można na następujące propozycje:

  • Razem dla bezpieczeństwa — edukacja w działaniu — zadanie skierowane jest do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu oraz zainteresowanych rodziców uczniów szkoły. Grupa docelowa realizowanego zadania to około 1 200 osób – mieszkańców podregionu 3, z powiatów: raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.
  • Sportowe półkolonie dla dzieci i młodzieży z powiatów wodzisławskiego, raciborskiego i rybnickiego.
  • Rozwijanie Kompetencji Emocjonalnych dla dzieci — Trening Umiejętności Społecznych z elementami Integracji Sensorycznej — celem projektu jest wsparcie rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych dzieci w wieku od 4 do 12 lat.
  • Ogrody społeczne sposobem integracji na osiedlach mieszkaniowych — celem zadania jest zwiększenie wiedzy o potrzebie bioróżnorodności w miastach oraz integracja społeczności bloków mieszkalnych Jastrzębia-Zdroju oraz Żor ze szczególnym uwzględnieniem seniorów poprzez wspólną działalność ogrodnictwa miejskiego.
  • Konfederacja strzelecka — Zajęcia strzelectwa sportowego dla mieszkańców województwa śląskiego.

Wszystkie zakwalifikowane do tego etapu inwestycje znaleźć można pod tym adresem internetowym. Głosowanie, zarówno w formie papierowej, jak i internetowej, potrwa do 9 września. Wyniki zostaną opublikowane w październiku.

Ludzie:

Wojciech Saługa

Wojciech Saługa

Marszałek Województwa Śląskiego