Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Przełom w walce ze śnięciem ryb? Polscy naukowcy znaleźli sposób na złotą algę

19.08.2024 11:08 | 15 komentarzy | mad

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. Resort dodaje, że jest to przełom na skalę światową.

Przełom w walce ze śnięciem ryb? Polscy naukowcy znaleźli sposób na złotą algę
Ministerstwo Infrastruktury podaje, że szerokie zastosowanie preparatu SinStop, wynalezionego przez polskich naukowców, może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Interdyscyplinarny zespół specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic, pracujący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury i we współpracy z PGW Wody Polskie, opracował innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi. To alga, która dwa lata temu doprowadziła do katastrofy na Odrze. W ostatnich miesiącach pojawiały się alarmujące doniesienia o śniętych rybach i powrocie złotej algi. Piszemy o tym m.in. w artykułach: 170 mln złotych alg na litr wody. Oto powód śnięcia 5 ton ryb w Kanale GliwickimKryzys Odry i złota alga. Wiceminister mówi o planach na miliony euro, aby powstrzymać katastrofę ekologiczną.

- Prowadzony od kilku tygodni eksperyment naukowy na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego, mający na celu wyeliminowanie powodującej śnięcie ryb złotej algi, zakończył się sukcesem - podaje resort infrastruktury. Zastosowany do koagulacji preparat SinStop – środek całkowicie naturalny, spełnił swoją rolę i wpłynął na zahamowanie zakwitu wody (w tym inhibicję rozwoju P. parvum). Co najważniejsze – naukowcy nie zaobserwowali negatywnego wpływu preparatu na organizmy zwierzęce, a uzyskany efekt w praktyce uchronił populację ryb, inicjując jednocześnie naturalne procesy samooczyszczania wody.

- W oparciu o uzyskane obserwacje wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody - powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB i jeden z dwóch liderów tego projektu (obok Krzysztofa Glińskiego, prezesa zarządu firmy Ecco Logic). - Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów - dodał.

Ministerstwo Infrastruktury dodaje, że szerokie zastosowanie preparatu SinStop, wynalezionego przez polskich naukowców, może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych.