Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Kryzys Odry i złota alga. Wiceminister mówi o planach na miliony euro, aby powstrzymać katastrofę ekologiczną

12.08.2024 11:32 | 17 komentarzy | mad

Posłanka Gabriela Lenartowicz zwraca uwagę na kluczowe problemy źródłowe związane z zasoleniem Odry oraz koniecznością wsparcia systemowych rozwiązań dotyczących odsalania i minimalizacji zasalania wód. Jak podkreśliła, wyzwania te nie mogą zostać rozwiązane natychmiast, a konieczne jest opracowanie technologii minimalizujących szkody oraz zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego.

Kryzys Odry i złota alga. Wiceminister mówi o planach na miliony euro, aby powstrzymać katastrofę ekologiczną
Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski zaprezentował wodowskaz, z którego pomiarów wynikało, że obecnie tylko około jedna trzecia pierwotnej głębokości Kanału Gliwickiego jest wypełniona wodą, a resztę zajmują zanieczyszczenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnich dniach zbiornik Dzierżno Duże, który jest zasilany wodami rzeki Kłodnicy i przylega do Kanału Gliwickiego, zmaga się z poważnym problemem – pojawiła się tzw. złota alga, która doprowadziła do masowego śnięcia ryb. W wyniku tego zjawiska wyłowiono ponad 12 ton martwych ryb. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenieniu się złotej algi do Kanału Gliwickiego i Odry, ustawiono bariery między zbiornikiem a kanałem. Obecnie zarówno zbiornik, jak i część kanału zostały wyłączone z użytkowania. Wojewoda śląski Marek Wójcik określił sytuację jako kryzys ekologiczny, zaznaczając, że budowle hydrotechniczne Kanału Gliwickiego pozwalają na regulację przepływu wody, co może ograniczyć dalsze skutki skażenia.

Podczas konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski zaprezentował wodowskaz, z którego pomiarów wynikało, że obecnie tylko około jedna trzecia pierwotnej głębokości Kanału Gliwickiego jest wypełniona wodą, a resztę zajmują zanieczyszczenia. Podkreślił, że mieszkańcy województwa śląskiego borykają się z problemem zanieczyszczenia kanału od kilkudziesięciu lat.

Koperski ogłosił, że rozpoczęto rozmowy z Bankiem Światowym na temat nowego projektu wartym 1,5 miliarda euro, który ma na celu dalszą rewitalizację i oczyszczenie Kanału Gliwickiego. Zaznaczył, że choć technologicznie możliwe jest oczyszczenie kanału, główną przeszkodą są kwestie finansowe. Jeśli rozmowy zakończą się pomyślnie, prace projektowe mogą rozpocząć się już w przyszłym roku.

Posłanka ziemi raciborskiej, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Środowiska, Gabriela Lenartowicz zaznaczyła, że dwa lata temu, to w Kanale Gliwickim, rozpoczęła się największa katastrofa ekologiczna w Polsce. - I też tu musimy zacząć rewitalizować Odrę, skupiając się – poza działaniami doraźnymi – na działaniach przyszłościowych, systemowych, które wreszcie musimy przedsięwziąć - powiedziała.

Lenartowicz dodała, że zatrzymanie zrzutów zasolonej wody jest niemożliwe ani natychmiastowo, ani nawet w przyszłości po ewentualnym zamknięciu kopalń. Konieczne jest zatem określenie optymalnych technologii i rozważenie finansowego wsparcia dla kosztownych rozwiązań, w tym energetycznych.

- W tym przypadku już przygotowujemy, także w Komisji Środowiska, odpowiednie zmiany przepisów, które umożliwią wsparcie tych rozwiązań ze strony kopalń - podkreśliła. - A drugą ważną kwestią, z którą musimy się uporać w ogóle, jeśli chodzi o czystość wód powierzchniowych w Polsce, to zrzut ścieków komunalnych, dokończenie Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych - dodała.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Marek Wójcik

Marek Wójcik

Wojewoda Śląski