Uroczystość ku czci św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]
Z okazji wspomnienia Św. Wawrzyńca - patrona miasta Wodzisławia Śląskiego, w sobotę 10 sierpnia odbyły się tradycyjne uroczystości.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył ks.prał. Bogusław Płonka, proboszcz parafii. W wygłoszonej homilii ksiądz Płonka zwrócił uwagę na męczeńską śmierć świętego Wawrzyńca, odniósł się również do ślubów, które nie musimy, ale jeśli już je podejmujemy to musimy wypełnić. Jak stwierdził ksiądz Płonka święci nie sa nam potrzebni do zbawienia, gdyż zbawia Bóg, ale są jak znaki drogowe, które prowadzą do Boga, podobnie jak znaki na szlaku w górach. Ludzką rzeczą jest bowiem błądzić dlatego potrzebujemy znaków. - Patronowie są znakami żebyśmy nie pobłądzili - mówi proboszcz. Duszpasterz przypomniał historię obrazu św. Wawrzyńca, który znajduje się w kościele WNMP. Został on wykonany przez artystę z Kamienia koło Rybnika, który zwrócił uwagę na obecność wiary katolickiej w Wodzisławiu Śląskim. Stwierdził iż na tym wzgórzu gdzie jest kościół nigdy nic innego nie stało tylko świątynia katolicka i że istnieje konieczność wypełnienia złożonych ślubów. Na koniec mszy świętej proboszcz podziękował wszystkim za obecność oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości.
Procesja do figury na rynku
Po mszy odbyła się procesja do figury świętego Wawrzyńca znajdującej się na wodzisławskim rynku, przy której odbyła się modlitwa. Głos zabrała również zastępca prezydenta miasta Izabela Kalinowska, która przedstawiła konkretne daty, związane z kultem św. Wawrzyńca na ziemi wodzisławskiej. Obecni byli też radni miejscy i powiatowi, działacze i mieszkańcy. Powiat reprezentowała wicestarosta Barbara Chrobok.
Dlaczego św. Wawrzyniec został patronem naszego miasta?
- Historia naszego patrona obfituje w wiele zagadek i historycznych dylematów, jednak pewnym jest, że żył on w III wieku. Najpewniej urodzony w Hiszpanii, zginął śmiercią za wiarę, spalony na rozżarzonej kracie, która stanowi jego atrybut. W jaki sposób Wawrzyniec został patronem Wodzisławia Śląskiego? Dokładnie 10 sierpnia 1536, gdy roku miastu zagrażał wzbudzający ogólny strach kataklizm, mieszkańcy Wodzisławia postanowili oddać się pod opiekę świętemu Wawrzyńcowi. Miasto zostało ocalone, a świętego uznano za opiekuna wodzisławian, którzy niebawem złożyli śluby, iż co roku będą pielgrzymować do najbliższego kościoła poświęconego świętemu Wawrzyńcowi. Kilkusetletnia tradycja pielgrzymkowa przetrwała do dziś - czytamy na stronie miasta.
Koncert zespołu Ad Libitum
Po mszy odbył się koncert zespołu Ad Libitum. Kierownikiem zespołu jest prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek. Zespół „Ad libitum” znany jest z podejmowania ciekawych wyzwań muzycznych od muzyki dawnej po współczesną. Śpiewacy współpracowali z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej - zarówno klasycznej, operowej, jak i rozrywkowej (np. najsławniejszy tenor świata Andrea Bocelli, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Garou, Dawid Podsiadło, Kayah, Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Anna Dąbrowska czy Artur Żmijewski oraz Jan Frycz). Grupa uczestniczyła też w wydarzeniu artystycznym „Bankiet u Sanah”, realizując z artystką cykl 15. koncertów, które odbyły się w najbardziej prestiżowych salach filharmonicznych w Polsce.
Ludzie:
Izabela Kalinowska
Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego