Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Po 10 latach fundusz sołecki powróci do Nędzy. Ile środków otrzymają poszczególne sołectwa?

06.08.2024 11:16 | 0 komentarzy | mad

Poprzednia wójt Nędzy, Anna Iskała, sprzeciwiała się funduszowi sołeckiemu, argumentując, że jego istnienie rozbija środki, co uniemożliwia realizację większych inwestycji jednocześnie. Jej następca, Leszek Pietrasz, ma inne zdanie; już podczas kampanii wyborczej deklarował przywrócenie funduszu.

Po 10 latach fundusz sołecki powróci do Nędzy. Ile środków otrzymają poszczególne sołectwa?
W Nędzy w ramach funduszu sołeckiego rozdysponowano nieco ponad 282 tys. zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fundusz faktycznie wróci do Nędzy po decyzji rady gminy z poprzedniej kadencji. Aby mógł zostać wyodrębniony, rada musi podjąć stosowną uchwałę do 31 marca każdego roku, a uchwała ta dotyczy kolejnego roku kalendarzowego. Jeśli rada gminy nie zamierza wyodrębnić funduszu sołeckiego na kolejny rok, musi również do 31 marca podjąć uchwałę o jego niewyodrębnieniu. Radni z Nędzy podjęli decyzję o wyodrębnieniu funduszu 27 lutego 2024 roku. Po dziewięciu latach była to więc inna uchwała niż wcześniej. Sam fundusz powróci do Nędzy po 10 latach.

Anna Iskała, poprzednia wójt Nędzy, wielokrotnie powtarzała, że jej zdaniem fundusz sołecki to rozbijanie środków, za które sołectwa i tak nie są w stanie zrealizować większych inwestycji. Odwrotną uchwałę do tej podejmowanej przez lata skomentowała w rozmowie z Nowinami, gdy była jeszcze wójtem tej gminy, następująco: „Moje zdanie w kwestii funduszu sołeckiego pozostaje niezmienione, jednakże nie kandyduję na kolejną kadencję jako wójt tej gminy. Nie mogę narzucać swoich poglądów mojemu następcy, dlatego zaproponowaliśmy radnym uchwałę, którą poparli”.

O powrocie funduszu sołeckiego mówiło się natomiast w ostatniej kampanii wyborczej. Obecny wójt Leszek Pietrasz zapewniał, że chce tego rozwiązania.

Pewne jest więc, że fundusz powróci do gminy w przyszłym roku. Spytaliśmy, jakie środki trafią do poszczególnych sołectw. Sekretarz Krystian Dolipski odesłał nas do Ustawy o funduszu sołeckim i zamieszczonego tam wzoru. W skrócie: pod uwagę brana jest liczba mieszkańców danego sołectwa, gminy oraz dochody bieżące samorządu.

W Nędzy do podziału było 282 754,68 zł. Poszczególnym sołectwom, jak wyjaśnia Dolipski, przypadają w tym roku następujące kwoty:

  • Babice: 49 295,88 zł
  • Ciechowice: 30 600,94 zł
  • Górki Śląskie: 50 663,80 zł
  • Nędza: 50 663,80 zł
  • Szymocice: 25 331,90 zł
  • Zawada Książęca: 45 546,76 zł
  • Łęg: 30 651,60 zł

Wójt Leszek Pietrasz w wydanym zarządzeniu w sprawie funduszu sołeckiego precyzuje, że środki funduszu mogą być przeznaczone na realizację przedsięwzięć na obszarze sołectwa, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Aby sołectwo otrzymało środki z funduszu sołeckiego, musi zostać zwołane zebranie wiejskie. Efektem zebrania jest uchwała dotycząca wniosku o przeznaczenie funduszu sołeckiego. Uchwalony wniosek sołtys przekazuje wójtowi do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym sołectwo chce otrzymać środki.

Co dalej dzieje się z wnioskiem? Wójt sprawdza, czy wniosek spełnia warunki formalne. Jeśli jest prawidłowy, rada gminy podejmuje uchwałę o włączeniu przedsięwzięć finansowanych ze środków funduszu sołeckiego do budżetu gminy. Jeśli jest nieprawidłowy, wójt odrzuca wniosek w terminie 7 dni, informując o tym sołtysa. Wójt może odrzucić wniosek, jeśli nie spełnia on określonych warunków, o których mowa w ustawie o funduszu sołeckim, np. gdy we wniosku nie wskazano, na co mają zostać przeznaczone pieniądze. W takiej sytuacji sołectwo musi ponownie zająć się tą sprawą.

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Krystian Dolipski

Krystian Dolipski

Sekretarz Gminy Nędza

Leszek Pietrasz

Leszek Pietrasz

Wójt Gminy Nędza