Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

6 projektów do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 zaopiniowanych pozytywnie

02.08.2024 10:16 | 0 komentarzy | ATy

Spośród 8 projektów, jakie spłynęły w tym roku do Urzędu Miasta w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2025, 6 przeszło pozytywnie weryfikację komisji miejskiej. Odrzucono pomysł lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości w Osinach, a także projekt modernizacji starego boiska LKS-u Rój.

6 projektów do Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 zaopiniowanych pozytywnie
W 2025 roku w Żorachw ramach Budzetu Obywatelskiego realizowane będą wyłącznie projekty ogólnomiejskie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żorzanie w tym roku mogli składać swoje pomysły na rozwiązania o charakterze ogólnomiejskim. Musiały one spełnić kilka kryteriów. Najważniejszym byłą cena — realizacja danego projektu musiała kosztować miedzy 100 tys. a 3 mln złotych.

Wszystkie projekty zgłoszone przez żorzan trafiły do członków Zespołu Weryfikującego, który poddał je 3-etapowej ocenie. Polegała ona na sprawdzeniu, czy przy składaniu wniosku spełnione zostały warunki formalne, czy proponowane przedsięwzięcie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz planami, programami i strategiami, które przyjęło i realizuje Miasto, a ostatnim etapem była weryfikacja, czy propozycje mieszkańców są wykonalne technicznie — mówi naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM Żory, Adrian Lubszczyk.

Zespół weryfikacyjny, w skład którego obok prezydenta Waldemara Sochy weszli urzędnicy i przedstawiciele Rady Miasta, zdecydował o dopuszczeniu do dalszego procedowania sześciu zgłoszonych przez mieszkańców projektów:

  • Budowa tras rowerowych do uprawiania sportów ekstremalnych i wybudowanie betonowego pumptracka
  • Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego APRD
  • Budowa bieżni 60 m zakończonej zeskokiem przy Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Konopnickiej
  • Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 17 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego w Żorach – „Radosny Plac Zabaw”
  • Doposażenie żorskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt ratowniczo-gaśniczy
  • Nowoczesne Boisko typu „Orlik” w Żorach-Rogoźnej – Inwestycja w Przyszłość Edukacji i Sportu.

Jednocześnie, dwie spośród przedstawionych inicjatyw zostały zaopiniowane negatywnie. Realizacja projektu lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości w Osinach na ulicy Warszowickiej nie należy do kompetencji samorządu Miasta Żory. Z kolei pomysł pt. „Zmieńmy stare na nowe! – nowe całoroczne boisko piłkarskie na nieużywanym boisku LKS Rój” stoi w sprzeczności z obowiązującymi planami, programami, strategiami, które Miasto przyjęło oraz realizuje na podstawie i zgodnie z odrębnymi przepisami prawa.

W dzielnicy Rój, zgodnie z założeniami procedowanego obecnie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory do roku 2030, planuje się realizację projektu pt. „Rajski Projekt”. W jego ramach na terenach boiska LKS ma być utworzony wielopokoleniowy Parku Aktywności, co koliduje ze zgłoszonym projektem — dodaje Adrian Lubszczyk.

Każdy mieszkaniec Żor może złożyć odwołanie od negatywnego wyniku weryfikacji najpóźniej do 7 sierpnia.

Źródło: UM Żory, oprac. ATy

Ludzie:

Waldemar Socha

Waldemar Socha

Prezydent Żor