Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Te nawyki sprzyjają pojawieniu się inwazji szczurów. Wodzisławski Sanepid apeluje do mieszkańców osiedli

01.08.2024 09:00 | 3 komentarze | sqx

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, w odpowiedzi na pojawiające się skargi, sformułowała apel do mieszkańców osiedli. Przypomina, że problemów można uniknąć, trzymając się kilku prostych zasad.

Te nawyki sprzyjają pojawieniu się inwazji szczurów. Wodzisławski Sanepid apeluje do mieszkańców osiedli
Groźne są zarówno ugryzienia przez szczury, jak i ich odchody, które zanieczyszczają glebę prowadząc do skażenia żywności.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do wodzisławskiego sanepidu docierają liczne skargi na brudne, zanieczyszczone przez gołębie wiaty śmietnikowe, a także pojawiające się w mieście szczury.

- Pomimo starań zarządców budynków, to w dużej mierze sami mieszkańcy są odpowiedzialni za taki stan rzeczy - stwierdza Barbara Orzechowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim.

W związku z tym przypomina o prostych zasadach, które należy stosować. To apel o to, aby:

  • zamykać za sobą klapy kontenerów na śmieci
  • zamykać drzwi do wiat śmietnikowych
  • w żadnym wypadku nie zostawiać resztek jedzenia oraz innych bioodpadów poza wyznaczonymi do tego celu kontenerami
  • nie dokarmiać gołębi na swoich balkonach oraz poprzez wyrzucanie resztek jedzenia przez okno

Należy pamiętać, że pozostawienie resztek pokarmowych luzem we wiatach śmietnikowych sprzyja inwazji szczurów, innych drobnych zwierząt oraz gołębi.

- Zarówno szczury, jak i gołębie są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób - dodaje Inspektor Sanitarny.

Groźne są zarówno ugryzienia przez szczury, jak i ich odchody, które zanieczyszczają glebę prowadząc do skażenia żywności. Mogą być nosicielami m.in. tularemii, leptospirozy, tyfusu plamistego szczurzego, gorączki szczurzej, włośnicy czy salmonellozy.

Gołębie również są nosicielami wielu niebezpiecznych dla człowieka chorób, m.in. toksoplazmozy, salmonellozy czy ptasiej grypy. Są też nosicielami ektopasożytów takich, jak: wszy, świerzbowce i ptaszyńce, które mogą łatwo przenieść się na ludzi.

Jednym z niebezpiecznych pasożytów tego typu jest obrzeżek gołębi, którego ukąszenia mogą powodować silne reakcje alergiczne.

Pamiętajmy, że nasze otocznie świadczy o nas i o naszej kulturze.