Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Już prawie 20 tys. obcokrajowców podlega pod rybnicki oddział ZUS

24.07.2024 13:58 | 2 komentarze | ATy

Jak wynika z najnowszych statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, liczba cudzoziemców zatrudnionych legalnie w naszym kraju wzrosła w przeciągu ostatnich trzech miesięcy o blisko 22 tysiące. Pracowników z obcymi paszportami przybywa także w województwie śląskim - tylko w rybnickim oddziale ZUS zarejestrowano ich już prawie 20 tys.

Już prawie 20 tys. obcokrajowców podlega pod rybnicki oddział ZUS
Przez trzy miesiące w województwie śląskim przybyło 2,5 tys. pracowników z innych krajów.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS pod koniec czerwca br. w stosunku do marca wzrosła zarówno w statystykach krajowych, jak i wojewódzkich. W krajowych statystykach to wzrost o blisko 22 tys. obcokrajowców, a w Śląskim o niespełna 2,5 tys. Już od lat zdecydowany prym na rynku pracy wśród cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec czerwca było ich ponad 771 tys., w województwie śląskim blisko 76 tys. Ukraińców. Poza nimi najliczniejsze narodowości, które legalnie świadczą pracę w naszym kraju to Białorusini – 133,9 tys. osób ( w województwie śląskim – 5,2 tys. osób) i Gruzini – 27,2 tys. osób ( w województwie śląskim – 3,3 tys. osób).

- W województwie śląskim na koniec czerwca odnotowaliśmy 101 tys. obcokrajowców, gdzie jeszcze pod koniec marca ubezpieczeniom społecznym podlegało 98,8 tys. cudzoziemców. Oprócz dominującej grupy obywateli Ukrainy, a następnie Białorusinów i Gruzinów, sporo też osób legalnie pracujących w Śląskim to obywatele Mołdawii (1 357 osób), czy Indii (1328). Do ubezpieczeń zgłoszeni są również obcokrajowcy z bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Meksyku, Jordanii, Madagaskaru czy Kamerunu – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Dane dla województwa śląskiego zbierane są z sześciu oddziałów ZUS funkcjonującym na tym terenie. Oddział w Rybniku obsługuje miasta Rybnik, Żory, Mikołów, Orzesze i Łaziska Górne, a także leżące w ich sąsiedztwie gminy: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Ornontowice, Świerklany i Wyry. Ponadto, jednostce tej podlegają także inspektoraty w  Pszczynie, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim i Tychach.

W rybnickim oddziale ZUS na koniec czerwca zarejestrowanych było 19 862 osób pochodzących z innych krajów. Największą grupę stanowią niezmiennie obywatele Ukrainy - ubezpieczeniu podlega 15 895 naszych sąsiadów. Dane z Rybnika mówią też o 888 obywatelach pochodzenia białoruskiego, 601 gruzińskiego, 182 mołdawskiego i 105 indyjskiego.

- Liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce i w naszym województwie może być inna niż ta podawana w statystykach ZUS, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, np. na umowę o pracę, zlecenie. W danych tych nie są uwzględnieni zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – dodaje rzeczniczka.

Obcokrajowcy nie tylko chcą u nas pracować, ale i zakładać firmy. W województwie śląskim działalność gospodarczą prowadzi ponad 3,8 tys. cudzoziemców, w samym rybnickim oddziale ZUS odnotowano już ponad tysiąc takich inicjatyw.