To już pewne. PGG S.A. kończy współpracę z firmą Marbud
Zakończenie współpracy z firmą, która wykonuje roboty związane z rozbiórką rydułtowskiej części zapożarowanej hałdy Szarlota może przyczynić się do skutecznego rozwiązania problemów narosłych z powodu uciążliwości prac, dla okolicznych mieszkańców i środowiska – uzgodnili przedstawiciele PGG S.A., miasta Rydułtowy i Powiatu Wodzisławskiego. Czy to oczekiwany koniec gehenny mieszkańców?
To już pewne. PGG S.A. kończy współpracę z firmą Marbud
Wspólne spotkanie w kopalni ROW, do której należy ruch wydobywczy Rydułtowy, zorganizowano pod koniec czerwca, po wykryciu i potwierdzeniu w trakcie kontroli przeprowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, że rybnicka spółka F.U.H.B Marbud realizuje niewłaściwie zadania i obowiązki, które określone zostały w zawartych przez nią umowach i uzyskanych decyzjach administracyjnych.
Przypomnijmy, że po spotkaniu burmistrz Marcin Połomski zapewniał, że wszystkie strony są zgodne co do tego, że bezpieczeństwo mieszkańców jest najwyższym priorytetem. O hałdzie w ostatnich miesiącach pisaliśmy wielokrotnie, interweniując na wniosek mieszkańców w instytucjach kontrolnych, a także pytając o podjęte działania samorządowców oraz samą Polską Grupę Górniczą S.A.
- W 2016 r. spółka Marbud podjęła się zakupu odpadów wydobywczych i prowadzenia robót rozbiórkowych hałdy, na której zostały zdeponowane. W tym celu na mocy umowy przejęła od kopalni teren, na którym zlokalizowano odpady wydobywcze oraz przyjęła odpowiedzialność za prowadzone roboty rozbiórkowe także w zakresie ich oddziaływania na środowisko. W umowie zastrzeżono przy tym, że używane przez spółkę technologie muszą maksymalnie ograniczać negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne i okoliczną zabudowę mieszkaniową, a także przewidywać rozwiązania ograniczające dalsze rozprzestrzeniania się pożaru hałdy – wspomina Witold Gałązka, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej S.A.
Na spotkaniu w Rydułtowach, Polską Grupę Górniczą S.A. reprezentowali prezes Leszek Pietraszek, dyrektorzy kopalni ROW, pełnomocnik zarządu, adwokaci i radcowie prawni. Ze strony samorządowej w rozmowach uczestniczył starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członek zarządu powiatu Arkadiusz Skowron, a także burmistrz Rydułtów Marcin Połomski.
- Uczestnicy zgodnie ocenili, że roboty na hałdzie Szarlota w Rydułtowach prowadzone są na podstawie szeregu prawidłowo wydanych przez władze województwa i powiatu decyzji administracyjnych (m.in. na wydobywanie i przetwarzanie odpadów) – problem stanowi wyłącznie ich realizacja. Polska Grupa Górnicza - uwzględniając skargi i pretensje mieszkańców oraz wykryte nieprawidłowości - postanowiła wygasić umowę zawartą w 2016 r. z firmą F.U.H.B Marbud Sp. z o.o. - zapowiada Witold Gałązka.
- Burmistrz Rydułtów zwrócił uwagę, że niezbędna będzie teraz we współpracy z PGG S.A. nowa jakość w komunikacji z mieszkańcami miasta, bieżące informowanie ich o podejmowanych działaniach i ich skutkach. PGG S.A. poparła pomysł, przygotuje i wdroży wspólnie z miastem nowoczesną, otwartą i uczciwą strategię informacyjną o hałdzie Szarlota z myślą o mieszkańcach i mediach lokalnych – dodaje rzecznik PGG.
Pozostaje jeszcze kwestia likwidacji zapożarowania, która nie może zostać przerwana, aby nie zaprzepaścić prowadzonych w tym zakresie prac. Warto także podkreślić, że zarówno Burmistrz Miasta Rydułtowy jaki i Starosta Wodzisławski widzą potrzebę likwidacji powstałego zapożarowania, deklarując jednocześnie ścisłą współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A w celu jak najszybszego rozwiązania problemu.
Komentarze
3 komentarze
Ciekawe kto jest właścicielem tej firmy Marbud? Czy przypadkiem ta firma nie była w dobrej komitywie z którymś związkiem zawodowym kopalni?
Wielkie brawa dla mieszkańców Rydułtów za determinację w walce o wspólne dobro. To dzięki nim, wyżej wymienieni z nazwiska urzędnicy wreszcie poszli po rozum do głowy i unieważnili swoje poprzednie decyzje .
...a co że zbiornikiem otwartym wody pitnej z którego zasilane są Rydultowy i mieści się na terenie kopalni przy hałdzie...Prezes P. Wycisk jest właścicielem ciepłowni i ujęcia wody pitnej "dolowej" pozyskiwanie z 1000m pod ziemią i twierdził że stosuje odwroconą osmozę bez mineralizacji