Co wpływa na cenę mieszkania? Porównujemy rynek mieszkaniowy w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju
Cena mieszkania jest wypadkową niezwykle zróżnicowanych czynników, leżących po stronie technicznej, społecznej, politycznej, wspólnie kształtujących finalną wartość nieruchomości. Przy wyborze lokalu na sprzedaż z reguły bierzemy pod uwagę wiele okoliczności, ważnych dla nas z perspektywy długoterminowego zamieszkania w konkretnym miejscu. Warto jednak zwrócić uwagę na szereg kwestii, kształtujących cenę, przeanalizować rynek nieruchomości w konkretnej lokalizacji i najbliższej okolicy. Sprawdź, jak prezentuje się oferta nieruchomości na sprzedaż w Rybniku oraz Jastrzębiu-Zdroju i zdecyduj, gdzie najlepiej kupić mieszkanie w południowej części województwa śląskiego.
Rynek mieszkaniowy w Rybniku – jaka jest oferta dla potencjalnych nabywców?
Rybnik, miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, zamieszkiwane przez nieco ponad 130 tys. mieszkańców dynamicznie się rozwija, co niesie za sobą stopniowy wzrost ofert nieruchomości na rynku pierwotnym. W Rybniku możemy zauważyć podobną liczbę ofert nieruchomości wolnostojących, jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej. W praktyce oznacza to, że liczba ofert nieruchomości na sprzedaż w mieście położonym nad rzekami Rudą i Nacyną (https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/rybnik) jest podobna jeśli chodzi o bazę mieszkań i domów. Ceny nieruchomości na sprzedaż w Rybniku są niższe od cen mieszkań, które można zakupić na terenie niedaleko położonych Gliwic – popularnego ośrodka akademickiego z Politechniką Śląską na czele – jednak w Rybniku ofert jest zdecydowanie mniej, a rynek nieruchomości nie jest tak zróżnicowany.
Mieszkania na sprzedaż w Jastrzębiu-Zdroju – jakie są ceny i specyfika ofert?
Jastrzębie-Zdrój cechuje się jeszcze mniejszą oferta mieszkań na sprzedaż w porównaniu z ofertami w Rybniku (wynika to choćby z faktu, że Jastrzębie-Zdrój liczy sobie 40 tys. mieszkańców mniej niż Rybnik, ale to oczywiście tylko jeden z czynników). Koniecznie należy zauważyć, że mieszkania na sprzedaż w Jastrzębiu-Zdroju (https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/jastrzebie-zdroj) to głównie oferty dostępne w ramach rynku wtórnego, a ich powierzchnia pozwala na wygodne życie. W Jastrzębiu-Zdroju znajdziesz sporo ofert mieszkań na sprzedaż, powstałych w ramach budownictwa wielkopłytowego. Są to mieszkania o funkcjonalnym rozkładzie, dobrze doświetlone, przeważnie wyposażone w balkon. Wśród ofert nieruchomości większość stanowią mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 40–55 m2, posiadające słoneczną ekspozycję i atrakcyjne otoczenie zieleni. Ciekawostką jest futurystyczna i kontrowersyjna nadbudowa nad blokiem mieszkalnym przy ul. Północnej – temat profesjonalnych publikacji architektonicznych, bohater programów telewizyjnych. W jakimś sensie świadczy to o żywotności i kreatywności rynku mieszkaniowego w Rybniku.
Ceny mieszkań w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju – co je kształtuje?
Ceny ofert nieruchomości na sprzedaż w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju, podobnie jak w innych polskich miastach kształtowane są prawami rynku oraz tempem rozwoju okolicznej infrastruktury. Nie bez znaczenia jest tu inflacja (wzrost cen energii oraz materiałów budowlanych) oraz sytuacja polityczna w kraju (de facto rezygnacja z „kredytu 0 proc.”) i na świecie (wojna w Ukrainie). Najbardziej bezpośredni wpływ na ceny mieszkań w Rybniku oraz Jastrzębiu-Zdroju mają natomiast inwestycje, czynione w tych miejscowościach oraz w niedalekiej odległości, a także rozwój infrastruktury drogowej, umożliwiającej swobodną komunikację z aglomeracją oraz południowymi terenami podgórskimi. Lokalizacja blisko tras szybkiego ruchu również ma wpływ na ceny mieszkań. Niezwykle istotny jest stan techniczny budynku oraz samego lokalu mieszkalnego. Nieruchomości wymagające remontu czy też odświeżenia kupisz taniej niż te, które zostały stylowo zaaranżowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt. Mechanizmy te dotyczą także Rybnika i Jastrzębia-Zdroju. Przy czym, ze względu na wielkość obu miast, ceny wydają się być bardziej korzystne niż w dużych miastach regionu (Katowice).
Jak wypadają ceny mieszkań na sprzedaż w zestawieniu Rybnika i Jastrzębia-Zdroju?
Bardzo ważne przy porównywaniu cen nieruchomości w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju jest zauważenie wielu podobieństw, które dotyczą ofert na rynku nieruchomości w tych miastach. Położone niedaleko siebie, mają podobne możliwości rozwoju oraz warunki lokalowe, pomimo tego, iż Rybnik jest większy (choć przy większej powierzchni ma zbliżone zagęszczenie ludności) i dysponuje zdecydowanie większą liczbą dostępnych mieszkań. Ceny mieszkań w Jastrzębiu-Zdroju są odrobinę niższe od cen ofert nieruchomości w Rybniku, jednak warto zauważyć, że w porównaniu z bardziej oddalonymi Gliwicami, Bielskiem-Białą czy też Katowicami, kształtują się zdecydowanie korzystniej dla kieszeni konsumenta. Mieszkania w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju zaskakują doskonałym połączeniem jakości, funkcjonalności i atrakcyjnej ceny, dlatego jeśli nie zależy Ci na zamieszkiwaniu w centrum śląskiej metropolii (przejazd koleją z Rybnika do Katowic zajmuję około godziny) zdecydowanie warto przejrzeć ofertę mieszkań, zlokalizowanych blisko, ale w spokojniejszej, cichszej okolicy. Nawet ryzykowna kwestia dotycząca jakości powietrza w Rybniku zmienia się na lepsze (liczba dni smogowych systematycznie spada).
Materiał partnera
Najnowsze komentarze