Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Czy tablica upamiętniająca XX-lecie PRL i 750-lecie Rybnika propaguje komunizm?

10.07.2024 19:59 | 1 komentarz | żet

Trwa postępowanie administracyjne, którego celem jest sprawdzenie, czy tablica na elewacji rybnickiego magistratu propaguje komunizm. Jeśli tak, powinna zostać usunięta.

Czy tablica upamiętniająca XX-lecie PRL i 750-lecie Rybnika propaguje komunizm?
Tablica znajduje się na elewacji frontowej rybnickiego magistratu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Wojewódzki w Katowicach wszczął postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia, czy tablica pamiątkowa umiejscowiona na elewacji frontowej budynku Urzędu Miasta Rybnika podlega usunięciu z uwagi na przepisy zawarte w Ustawie z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Tablica zawiera inskrypcję o treści:

XX LECIE PRL 750 LECIE RYBNIKA W WRZEŚNIU 1964

Tablica, o której mowa w artykule

Tablica, o której mowa w artykule

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania w tej sprawie wpłynęło do Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery 16 lutego 2024 r. Dowiadujemy się tego dzięki interpelacji radnego Krzysztofa Kazka, który za pośrednictwem przewodniczącego rady miasta zwrócił się do prezydenta z pytaniem, czy rozważa usunięcie tablicy i umieszczenie jej w muzeum. Radny Krzysztof Kazek zauważył, że napis "XX LECIE PRL" nawiązuje do czasów związanych z komunizmem i ustrojem totalitarnym, a napis "750-lecie Rybnika w wrześniu 1964" jest nieprawdziwy i wprowadza w błąd mieszkańców oraz gości Rybnika. K. Kazek przywołuje w swojej interpelacji informację zaczerpniętą ze strony internetowej Muzeum w Rybniku:

Jedną z cech polityczno-społecznej rzeczywistości w Polsce Ludowej było wprowadzenie przez władze nowej obrzędowości z imprezami o charakterze ideologicznym. Szczególnie uroczystą oprawę otrzymała w 1964 r. 20. rocznica powstania PRL, połączona z obchodami milenijnymi państwa. W Rybniku wpleciono w nie sztucznie wykreowaną uroczystość 750-lecia miasta. Rocznica ta stanowiła jedynie propagandowy wymysł władz i nie posiadała żadnego potwierdzenia w źródłach historycznych.

Budynek Urzędu Miasta Rybnika, na którym widoczna jest tablica upamiętniająca XX-lecie PRL i 750-lecie Rybnika

Budynek Urzędu Miasta Rybnika, na którym widoczna jest tablica upamiętniająca XX-lecie PRL i 750-lecie Rybnika

W tym miejscu dodajmy, że do czasów obecnych nie zachowały się dokumenty lokujące miasto Rybnik. Pierwsza pisemna wzmianka o Rybniku pochodzi z 25 maja 1223 r. Dokument ten potwierdza, że w 1223 r. istniał już klasztor norbertanek oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast dokument z 1308 r. wzmiankuje istnienie miasta.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika