środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Monodram o Janie Karskim "Zupa rybna"

02.07.2024 08:11 | 0 komentarzy | kama

Raciborskie Centrum Kultury i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają 20 lipca o godz. 18.00 do RCK DK STRZECHA przy ul. Londzina 38 na monodram o Janie Karskim - legendarnym kurierze - ZUPA RYBNA W ODESSIE w wykonaniu Sebastiana Rysia.

Monodram o Janie Karskim "Zupa rybna"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Zupa rybna w Odessie" to historia wojennych losów najsłynniejszego polskiego emisariusza - Jana Karskiego. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Świat dramatu "Zupy rybnej w Odessie" to rzeczywistość, w której blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności.

Spektakl jest wyjątkowym w formie zapisem wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego dziadek - Zbigniew Ryś - oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim "Fantom", w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji "S" polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo.

W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia - Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce.

Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

"Naczelnym imperatywem Jana Karskiego była prawda. Zabiegał o to, by świat dowiedział się o dramacie Polaków i Żydów. Był świadkiem Holocaustu, udało mu się przedostać do getta warszawskiego, a przebrany za strażnika wszedł na teren obozu tranzytowego, skąd Niemcy transportowali Żydów na śmierć. Jego opisy i mikrofilmy przekazano rządom USA i Anglii, w 1944 r. napisał książkę „Tajne państwo”, która rzuciła światło na sprawę polską oraz zagładę Żydów. Niewiele osób dawało wiarę jego słowom. Monodram stawia pytania, co by było, gdyby…" - przypomina IPN.

Wstęp wolny!

źródło: RCK