środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Młodzi rybniczanie nie mają pojęcia, że w miejscu Focusa był kiedyś browar. Ta wystawa ma to zmienić

27.06.2024 13:29 | 0 komentarzy | żet

Swego czasu browar Herman Mülllera cieszył się renomą nie tylko w Rybniku, ale i w całej okolicy. O jego istnieniu wiedziały nawet dzieci. Gdy nadchodziła burza, mówiono im, żeby się nie bały, że to tylko beczki kulają u Mülllera.

Młodzi rybniczanie nie mają pojęcia, że w miejscu Focusa był kiedyś browar. Ta wystawa ma to zmienić
Focus Park powstał w miejscu, gdzie przez ponad 120 lat produkowano piwo. Kolaż jest złożony ze zdjęć wykonanych podczas otwarcia wystawy poświęconej historii browaru, 27.06.2024 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Herman Mülller by się ucieszył

- Myślę, że Herman Mülller by się ucieszył, że ta wystawa jest dzisiaj pokazywana - powiedział Piotr Kuczera podczas otwarcia Galerii Pamiątkowej Browaru Rybnickiego w Focusie. Prezydent Rybnika objął to przedsięwzięcie swoim honorowym patronatem, choć za otwarciem wystawy stoi galeria Focus. To właśnie ten obiekt wybudowano w miejscu, w którym niegdyś funkcjonował rybnicki browar, adaptując część zabudowań do celów handlowych.

- Celem naszego projektu jest przypomnieć historię tego miejsca starszym rybniczanom i pokazać ją młodszym, którzy nie mieli jej okazji dotychczas poznać

- powiedziała Sonia Kostecka, dyrektora centrum handlowego Focus.

Beztroskie dzieciństwo w browarze

W wydarzeniu wzięła udział również Małgorzata Płoszaj - pasjonatka historii Rybnika, a także Ewa Maćkowiak - córka Stanisława Popowicza, pierwszego powojennego dyrektora browaru.

Pani Ewa urodziła w mieszkaniu, które znajdowało się na terenie zabudowań browaru. - To było olbrzymie, sześciopokojowe mieszkanie, z trzema przedpokojami oraz dwiema toaletami, a to i tak nie była całość, bo część mieszkania została odstąpiona innym pracownikom browaru. Tutaj mieszkałam przez 20 lat - powiedziała pani Ewa.

Dla małej Ewy oraz czeredy innych dzieci, które razem ze swoimi rodzinami zamieszkiwały w budynkach na terenie kompleksu, browar był miejscem niezliczonych zabaw. - Dwadzieścioro dzieci buszowało po całym browarze. Nikt nas nie gonił. Wiedzieliśmy tylko, że nie możemy niczego zniszczyć - wspominała swoje beztroskie dzieciństwo Ewa Maćkowiak.

Ewa Maćkowiak o tym, jak jej ojciec został dyrektorem browaru, mieszkaniu oraz dorastaniu na terenie zakładu:

Nie jesteśmy znikąd. Tu działy się wielkie rzeczy

Historia rybnickiego browaru sięga XIX wieku. Zakład powstał z inicjatywy Jakuba Mülllera - rybnickiego przemysłowca o żydowskich korzeniach. - Rodzina Mülllerów była bardzo rozbudowana. Założyciel rodu miał kilkanaście dzieci. Trzech synów kontynuowało tradycje browarnicze, a jeden z nich - Herman Müller, urodzony jeszcze jako Hirsch, przejął to, co pozostawił jego ojciec. Stąd późniejsza nazwa Hermann Müller Brauerei. Niestety Herman Müller miał mało dzieci - tylko dwóch synów, z których żaden nie pozostawił potomków - mówi Małgorzata Płoszaj, pasjonatka historii Rybnika. Po Hermanie Müllerze browar odziedziczył jego syn Zygfryd. Po jego śmierci w 1934 r. nie było naturalnych spadkobierców. W wyniku skomplikowanego procesu dziedziczenia, udziały w browarze miało wiele osób. Pojawiły się konflikty z załogą.

Po II wojnie światowej browar znacjonalizowano, a w 1951 roku przyłączono do Górnośląskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. Pierwszym powojennym dyrektorem browaru został pochodzący ze Lwowa Stanisław Popowicz. W latach 60. XX wieku browar został znacznie rozbudowany.

W 2000 roku browar w Rybniku został sprzedany Małopolskiemu Browarowi Strzelec S.A., a od 2002 roku wchodził w skład grupy Browary Polskie Brok-Strzelec S.A. Produkcji zaprzestano w 2004 roku. Później browar przebudowano na cele handlowo-usługowe. Po dawnych zabudowaniach pozostała słodownia oraz fragment komina.

- Zachęcam wszystkich, żeby odwiedzili tę wystawę. To z jednej strony historia, do której przyznaję, mam pewną słabość, ale z drugiej strony budowanie poczucia, że nie jesteśmy znikąd - że tu się działy wielkie rzeczy. Niech jak najwięcej ludzi się dowie, że to miejsce ma swoją bardzo zacną historię

- dodał Piotr Kuczera podczas otwarcia wystawy.

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika