Czwartek, 4 lipca 2024

imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

RSS

Montaż wiatraków na terenie gminy Pietrowice Wielkie zakończony. Kiedy zaczną się kręcić?

27.06.2024 13:04 | 19 komentarzy | d

Na terenie gminy Pietrowice Wielkie zakończył się montaż 13 turbin, wchodzących w skład farmy wiatrowej Racibórz, budowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Do końca roku inwestor zamierza oddać do użytku elektrownię wiatrową, która zapewni zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych. Odbiorcą ekologicznej energii będzie Tauron Dystrybucja S.A.

Montaż wiatraków na terenie gminy Pietrowice Wielkie zakończony. Kiedy zaczną się kręcić?
Wiatraki stanęły na terenie czterech sołectw gminy Pietrowice Wielkie: Makowa, Pawłowa, Kornic i Cyprzanowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

  • Montaż 13 turbin farmy wiatrowej Racibórz w gminie Pietrowice Wielkie został zakończony.
  • Farma zapewni zieloną energię dla około 36 tysięcy gospodarstw domowych, odbiorcą energii będzie Tauron Dystrybucja S.A.
  • Transport i montaż turbin wymagały ogromnego zaangażowania logistycznego, każda turbina wymagała 16 transportów.
  • Obecnie trwa wyposażanie turbin w urządzenia sterujące i elektryczne, umożliwiające podłączenie farmy do sieci.
  • Przed rozpoczęciem produkcji energii farmę czekają testy.

Farmę wiatrową Racibórz tworzy w sumie 13 nowoczesnych turbin wiatrowych N117 o mocy 3,2 MW każda. Operacja transportu elementów turbin z fabryk koncernu Nordex, a następnie montaż trwały od początku roku i wymagały ogromnego zaangażowania logistycznego.

Jak transportowano farmę wiatrową?

Inwestor przygotował kolejny film z budowy, który w skrócie pokazuje proces transportu. Zaglądając za kulisy projektu „Farma Wiatrowa Racibórz”, możemy w 4 minuty prześledzić, jak od stycznia do marca 2024 r. przebiegało przewożenie elementów turbin oraz ich rozładunek.

Każda z 13 turbin Nordex N117 3,2 MW wymagała aż 16 transportów. Najwięcej, bo aż 6 transportów potrzebowały sekcje wieży, odrębnie przewożono także łopaty, gondole, wirniki, przekładnie, schody, tłumiki drgań i wyposażenie elektryczne. - O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że ciężar każdej turbiny wraz z fundamentem przekracza 2 tysiące ton, co można porównać do wagi stada 360 słoni - oblicza Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska. Inwestor podkreśla, że transport – mimo swoich rozmiarów i ilości przejazdów – przebiegł sprawnie oraz dziękuje mieszkańcom i władzom gminy za cierpliwość podczas tego procesu.

Gondole jak wycieczkowe autobusy

Kilka miesięcy trwał następnie skomplikowany montaż poszczególnych elementów turbin przy pomocy gigantycznych żurawi o wysokości ponad 160 m. Każdy wiatrak w skrócie składa się bowiem z wieży, na szczycie której znajduje się gondola. Z daleka ciężko jest oszacować jej wielkość, okazuje się jednak, że swobodnie zmieściłby się do niej duży autobus turystyczny; wymiary każdej gondoli to 13 x 4.3 x 4 m. Nie oznacza to oczywiście, że gondole są puste. Po pierwsze przymocowane są do nich łopaty (potocznie śmigła), a po drugie ich wnętrza wypełniają szczelnie urządzenia elektryczne, przede wszystkim serce wiatraka – generator.

Uzbrajanie wiatraków

Właśnie teraz trwa wyposażanie turbin w urządzenia sterujące oraz uzbrajanie wiatraków w instalacje elektryczne, umożliwiające podłączenie farmy do gotowej już sieci. - Można powiedzieć, że podpinamy wiatraki do gniazdka, ponieważ wykonujemy ostatnie podłączenia do sieci średniego napięcia, a głowice kablowe pełnią role wtyczek - mówi Marek Matkowski. Zielona energia z farmy Racibórz będzie przesyłana za pomocą podziemnych linii kablowych do stacji transformatorowej GPO w Raciborzu (dzielnica Studzienna) z transformatorem 115/33kV o mocy 45MVA. Kolejnym etapem będzie energetyzacja farmy, czyli podłączenie już bezpośrednio do sieci Tauron Dystrybucja S.A., odbierającej zielony prąd.

Podwójne testowanie

Zanim jednak to nastąpi, przedstawiciele producenta muszą przetestować wszystkie elementy elektryczno-mechaniczne zmontowanych turbin. Ekipa koncernu Nordex od kwietnia weryfikuje sprawność wiatraków, uruchamiając poszczególne części przy pomocy generatorów. - Standardem jest tutaj double-check, więc gdy tylko podłączymy farmę do sieci dystrybucyjnej, czyli będziemy zelektryzowani, powtórzymy całą procedurę kontrolną tzw. commissioning - tłumaczy kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska.

Paradoksalnie bowiem farma wiatrowa produkująca energię elektryczną potrzebuje dostaw prądu, aby działać. Energia z sieci jest niezbędna do startu pracy wiatraków. Zanim zaczną one wytwarzać prąd, silniki elektryczne znajdujące się w gondolach muszą także dopasować ich pracę do siły i kierunku wiatru, ustawiając także kąt natarcia śmigieł. Dodatkowo energia elektryczna z sieci włącza światła przeszkodowe dla samolotów.

Po zakończeniu wszystkich procedur przygotowawczo-kontrolnych farma wiatrowa Racibórz rozpocznie testowe przesyłanie zielonej energii do sieci dystrybucyjnej. Inwestycja ma być oddana do użytku w tym roku i dostarczać zieloną energię elektryczną do 36 tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton.


O inwestycji pisaliśmy także w następujących artykułach: