środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Strażacka duma. OSP Strzybnik świętuje 90-lecie [ZDJĘCIA, WIDEO]

15.06.2024 15:45 | 0 komentarzy | mad

Ochotnicza Straż Pożarna w Strzybniku obchodzi swoje 90-lecie. - Dziękuję za odwagę, profesjonalizm i pomoc potrzebującym - powiedział wójt Piotr Rybka. Były to jedne z kilku życzeń, które wybrzmiały podczas uroczystego apelu zorganizowanego pod remizą.

Strażacka duma. OSP Strzybnik świętuje 90-lecie [ZDJĘCIA, WIDEO]
OSP Strzybnik ma 90 lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielkie święto jednostki

Jubileusz odbył się w sobotę, 15 czerwca, rozpoczynając się uroczystą mszą. Następnie miał miejsce apel, podczas którego przypomniano historię jednostki, wygłoszono przemówienia i wręczono jubileuszowe odznaczenia.

Tomasz Brański z PSP w Raciborzu, w imieniu swoich przełożonych i własnym, pogratulował jubileuszu 90-lecia. - Ten jubileusz to wielkie święto dla waszej jednostki, która zawsze kierowała się najszczytniejszymi ideami służby drugiemu człowiekowi - powiedział strażak. Dodał, że strażacy ze Strzybnika przez lata pielęgnowali piękne tradycje rodzinne i narodowe. - Dziękuję wam wszystkim - podkreślił.

- W społeczeństwie docenia się wasze ogromne zaangażowanie i poświęcenie w niesieniu pomocy. Wasza służba jest niezwykle ryzykowna i często wymaga podejmowania odpowiedzialnych decyzji dla ratowania ludzkiego życia, często z narażeniem własnego - mówił wójt Piotr Rybka, dziękując druhom za ich odwagę, służbę i profesjonalizm.

Marian Plura, komendant gminny, dziękował z kolei strażakom za ich humanitarną i bezinteresowną służbę na rzecz drugiego człowieka, za ofiarność oraz profesjonalizm podczas akcji.

Uhonorowanie strażaków

Na jubileuszu nie zabrakło oznaczeń. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: dh Roman Herud z OSP Strzybnik, dh Piotr Strzeduła z OSP Gamów oraz dh Bernard Strzeduła z OSP Gamów. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowano: dh Marcina Gomółkę z OSP Strzybnik, dh Grzegorza Jegliczkę z OSP Gamów i dh Rafała Musioła z OSP Gamów. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa przyznano: dh Adamowi Strzedule z OSP Gamów, dh Alojzemu Wilczkowi z OSP Gamów, dh Karinie Waleczko z OSP Gamów, dh Marcinowi Neukirchowi z OSP Gamów, dh Grzegorzowi Holeczkowi z OSP Gamów, dh Łukaszowi Blanie z OSP Sławików, dh Zygfrydowi Jasnemu z OSP Sławików oraz dh Grzegorzowi Piechulli z OSP Sławików.

Odznakę Strażaka Wzorowego otrzymali: dh Marcin Fridek z OSP Sławików, dh Patryk Kaczyński z OSP Sławików i dh Artur Wardenga z OSP Sławików. Brązową Odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyznano drużynie OSP Strzybnik. Odznaczenie za Wysługę Lat otrzymali: Mateusz Bielski, Bogusław Stec, Dariusz Granieczny, Grzegorz Moik, Grzegorz Bielski, Marek Kołek, Stanisław Gomółka, Marcin Gomółka, Jan Szwetka, Roman Herud oraz Maria Szramek.

Z kart historii

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzybniku sięga 1912 roku, kiedy to baron von Bischofschauser zakupił ręczną pompę z Bawarii do gaszenia pożarów w Strzybniku i okolicach. 4 lutego 1934 roku baron przekazał pompę sołtysowi Janowi Siwoniowi, co stało się początkiem działalności OSP w Strzybniku z Józefem Hnidą jako komendantem. Do 1963 roku jednostka liczyła 16 strażaków.

W 1954 roku OSP Strzybnik wygrała powiatowe zawody sikawek konnych, zdobywając motopompę M200, a później motopompę M400 i adapter "Bambino". W 1964 roku Nikodem Musioł został naczelnikiem i pełnił tę funkcję do 2010 roku, a następnie był wiceprezesem i członkiem honorowym. OSP Strzybnik aktywnie uczestniczyła w akcjach ratowniczych, gasząc pożary w Gamowie, Rudniku i strzybnickich lasach. W 1984 roku jednostka otrzymała wóz bojowy Lublin, później zastąpiony przez Nysę, a w 2004 roku przez Żuka. W 2012 roku jednostka przeniosła się z małego garażu przy ulicy Długiej do nowej remizy przy ulicy Słonecznej. W tym samym roku otrzymała pierwszy samochód bojowy z wodą i szybkim natarciem, GBA Magirus-Deutz, a w 2021 roku nowy samochód GBA Kamaz.

W OSP Strzybnik działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, założona w 2022 roku, która liczy 9 członków. W jednostce aktywnie uczestniczą również dzieci poniżej 10 roku życia, tworząc Dziecięcą Drużynę Pożarniczą, powstałą w tym roku i liczącą 15 dzieci.

- Dziś jednostka ma dobrze wyszkolonych strażaków, jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt, bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i dba o bezpieczeństwo życia oraz mienia lokalnej ludności. Godnie reprezentuje Sołectwo Strzybnik oraz gminę Rudnik. A co najważniejsze, dąży do dalszego rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom naszej gminy oraz powiatu - podkreślają strażacy.

*Akapit na bazie materiałów zebranych przez strażaków.

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.