Piątek, 21 czerwca 2024

imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

RSS

Uczniowie „Jedynki” odbędą staże na światowej klasy uniwersytetach

14.06.2024 15:18 | 0 komentarzy | ska

Przed dwójką uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. 14. Pułku Powstańców Śląskich wyjątkowa podróż, będąca kolejnym krokiem w ich naukowych osiągnięciach. Maciej Kopiec z klasy IIIA pojedzie do Stanów Zjednoczonych na Harvard, natomiast Zuzanna Kowacz z klasy IIIB odwiedzi uniwersytet Yale.

Uczniowie „Jedynki” odbędą staże na światowej klasy uniwersytetach
Maciej Kopiec oraz Zuzanna Kowacz już wkrótce wyjadą na obozy letnie w Harvardzie i Yale
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie „Jedynki” odbędą staże na światowej klasy uniwersytetach

Uczniowie „Jedynki” zakwalifikowali się na dwutygodniowy letni staż na uniwersytetach Yale oraz Harvard. - Uczniowie szkół średnich mogą uczestniczyć w wykładach, jak normalni studenci, prowadzą to wykładowcy. Weźmiemy udział w tym programie tuż po zakończeniu roku szkolnego – mówi Zuzanna Kowacz. Jej szkolny kolega Maciej Kopiec weźmie udział w programie Harvard Summer School. - Będą to wykłady z profesorami uniwersytetu Harvarda, będzie to także okazja do poznania się ze studentami i nawiązania kontaktów z ludźmi z całego świata – informuje Maciej Kopiec.

Uczniowie wspólnie biorą udział w zajęciach języka angielskiego pod okiem nauczycielki Iwony Żydek. - Ona bardzo zachęca nas do wzięcia udziału w różnych programach, które odszukuje. Pomogła nam przygotować aplikację, przygotowała do napisania esejów, a także opracowała nam rekomendację i czuwała nad całym tym procesem – wyjaśnia Zuzia, której pasją jest polityka i prawo międzynarodowe. Skupia się także na nauce angielskiego, gdzie podchodzi do egzaminów na poziomie C1. Jej kurs na Yale będzie dotyczyć właśnie prawa, polityki i ekonomii. W ostatnim roku brała udział także w programie Erasmus+ i wraz z innymi uczniami miała okazję zdobywać wiedzę w Portugalii.

Z kolei Maciek jest zafascynowany informatyką, dlatego będzie uczestniczył w kursie o matematycznym modelowaniu nauk biologicznych i medycznych. - To trochę z matematyki, trochę nauki do danych, co wiąże się z informatyką, a nauki biologiczne i medyczne posłużą do badań – zapowiada.

Uczestnictwo w programach to niemały koszt, jednak zarówno uczniowie, jak i ich rodziny zdają sobie sprawę z tego, że jest to dla nich wyjątkowa szansa. W przypadku Yale koszt programu to 4,5 tys. dolarów, jednak możliwe jest uzyskanie stypendium. To udało się Zuzannie, która aplikowała o nie i uzyskała nagrodę w wysokości 3,5 tys. dolarów. Pozostałe koszty pozostają na barkach uczestnika. W przypadku Macieja koszt kursu to 5,5 tys. dolarów plus koszty podróży. Choć w przypadku Maćka nie udało się uzyskać stypendium (było dostępne tylko dla obywateli USA), z pomocą przyszła rodzina. Maciej przeznaczył na kurs także swoje oszczędności. Warto dodać, że uczeń „Jedynki” ma wiele pozaszkolnych pasji. Oprócz wspomnianej informatyki i programowania, zajmuje się także pilotowaniem szybowców, śpiewaniem w chórze, gra na gitarze i aktywnie uczestniczy w imprezach biegowych. Tworzy też swój startup, który będzie polegać na zaopatrzeniu małych sklepów internetowych w czatboty – sztuczną inteligencję do obsługi klienta. - To wszystko przydało się w aplikacji do programu, bo organizatorzy z Harvardu biorą pod uwagę całokształt – zapewnia Maciej Kopiec.