Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Przyszłość Biznesu: Transformacja czy Katastrofa? - konferencja w Raciborzu już 17 czerwca

13.06.2024 21:08 | 0 komentarzy | ska

Już 17 czerwca na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się konferencja pt. „Transformacja czy Katastrofa: Przedsiębiorczość w czasach ESG i Zrównoważonego Rozwoju”, dotycząca zmian jakie czekają przedsiębiorców i społeczeństwo w niedalekiej przyszłości.

Przyszłość Biznesu: Transformacja czy Katastrofa? - konferencja w Raciborzu już 17 czerwca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przyszłość Biznesu: Transformacja czy Katastrofa? - konferencja w Raciborzu już 17 czerwca

Dlaczego warto wziąć udział?

- Jeśli jako przedsiębiorcy nie zainteresujemy się tym tematem teraz, wkrótce może być za późno. Kiedyś konkurowaliśmy głównie ceną, teraz coraz częściej będziemy konkurować wielkością śladu węglowego - podkreśla Joanna Kruszewska, wiceprezeska Fundacji Zrównoważonego Rozwoju i organizatorka wydarzenia. Konferencja ma na celu nie tylko edukację, ale także pokazanie praktycznych sposobów zarządzania czynnikami ESG, liczenia śladu węglowego oraz budowania strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

- Chcemy dotrzeć do lokalnych przedsiębiorców i organizacji, aby wyjaśnić, dlaczego te tematy są ważne tu i teraz, oraz jakie będą ich konsekwencje. Spotykając się z wieloma organizacjami, często słyszymy, że te zmiany są bez sensu, że uderzają w przedsiębiorców. Temat jest jednak bardziej złożony i powiązany z wieloma aspektami. Bez wyjaśnienia przyczyn i ich źródeł, jak również konsekwencji każdej z naszych potencjalnych decyzji, nie zawsze rozumiemy te połączenia - mówi Joanna Kruszewska.

Znaczenie współpracy i edukacji

Aleksandra Dik, organizatorka konferencji, zawowodowo zajmująca się komunikacją i public relations, zwraca uwagę na konieczność współpracy różnych działów w firmie oraz otoczenia okołobiznesowego przy wdrażaniu czynników ESG. - Bez odpowiedniej komunikacji i edukacji na każdym etapie, proces ten może prowadzić do braku zrozumieia, niespójności w strategii firmy, nieporozumień, utraty zaufania ze strony klientów, inwestorów czy partnerów biznesowych. Odpowiednia koordynacja wszystkich działów, od zarządu, produkcję, kadry po marketing, jest w tym procesie kluczowa - mówi Aleksandra Dik, prezeska Instytutu Wspierania Biznesu.

- Społeczna odpowiedzialność i zrównoważenie w biznesie stają się istotną częścią strategii przedsiębiorstw. Firmy, które potrafią efektywnie komunikować swoje działania w zakresie ESG, zyskują przewagę konkurencyjną, budując silniejsze relacje z odbiorcami i zwiększając swoją wiarygodność na rynku – dodaje Aleksandra Dik.

Wyjątkowi prelegenci i tematyka

Konferencję otworzy wykład profesora Marcina Lutyńskiego z Politechniki Śląskiej, który omówi kluczowe zagadnienia związane z klimatem, energią oraz finansowaniem badań naukowych, pokazując, jak te aspekty wpływają na biznes i jakie korzyści mogą wyniknąć z ich odpowiedniego zarządzania

Na zakończenie młoda architektka Wiktoria Dziaduła zaprezentuje innowacyjny projekt systemów podtrzymywania życia na stacjach kosmicznych, który będzie testować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pokazując, jak technologie kosmiczne mogą wspierać zrównoważony rozwój na Ziemi.

ESG i Zrównoażony Rozwój

ESG (Environmental, Social, and Governance) to zestaw kryteriów stosowanych do oceny działalności przedsiębiorstw w zakresie ich wpływu na środowisko (Environmental), relacji społecznych (Social) oraz zarządzania korporacyjnego (Governance). Te kryteria pomagają inwestorom zrozumieć, jak firma zarządza ryzykami i możliwościami związanymi z tymi trzema obszarami, co jest kluczowe dla długoterminowego zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważony rozwój to koncepcja, która zakłada równoważenie wzrostu gospodarczego, ochrony środowiska oraz dobrobytu społecznego, aby zaspokoić obecne potrzeby, nie narażając przyszłych pokoleń na brak zasobów.

Podczas konferencji będzie można dowiedzieć się o regulacjach prawnych związanych m.in z raportoweniem czynników ESG, tego, kogo dotyczą przepisy czy też na czym polega liczenie śladu węglowego.

Patronat i organizatorzy

Honorowy patronat nad konferencją sprawuje prof. Jerzy Buzek. Patronami wydarzenia są także Ministerstwo Rozwoju i Technologii, posłanka Gabriela Lenartowicz, europoseł Łukasz Kohut, Starosta Powiatu Raciborskiego Grzegorz Swoboda, Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz, Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, instytucje i organizacje biznesowe oraz uczelnie wyższe. Dzięki patronatowi Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu, informacja o konferencji została zamieszczona na oficjalnej stronie UE, co podkreśla znaczenie i rangę tego wydarzenia.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny, link do rejestracji: https://app.evenea.pl/event/897135-1/ 

Magdalena Matusik / Adventure Media