Anna Hetman odpowiada na wywiad z prezydentem Urgołem
W wywiadzie przeprowadzonym z prezydentem miasta Michałem Urgołem padły z jego strony takie słowa: „Po wielu deklaracjach składanych przez poprzedni zarząd miasta, byłem przekonany, że czego, jak czego, ale gotowych projektów nam nie zabraknie. I tu chyba spotkało mnie największe rozczarowanie. Przysłowiowa szafa z projektami świeciła pustakami, a wyborcze zapewnianie okazały się taktycznym blefem.”
Zobacz wywiad: Michał Urgoł: Inwestycje nie staną, choć będą powodem deficytu [WYWIAD]
Jako radna Rady Miasta oraz osoba ceniąca prawdę nie mogę wobec tych słów być obojętna. Fakty są zgoła inne, przekazuję Państwu informacje o projektach, które zostały przygotowane przez ustępującą władzę do realizacji oraz te, które są w trakcie projektowania lub w fazie koncepcji.
Gotowe projekty, które już można realizować:
- Miejsce rekreacyjne dwa stawy przy ul. Wodzisławskiej (zaprogramowane środki unijne w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych Subregionu Zachodniego - ZIT)
- OWN do dalszej rewitalizacji (możliwość pozyskania środków w ramach ZIT)
- Centrum przesiadkowe przy Podhalańskiej (możliwość pozyskania środków unijnych)
- Przedszkole w Zdroju przy ul. 11 Listopada
- Przedszkole Specjalne Kaszubska i środki zewnętrzne na budowę (planowane było ogłoszenie przetargu)
- Zespół Szkół Specjalnych nr 9 Kaszubska (planowane było pozyskanie pożyczki na budowę)
- Przebudowa Publicznego Przedszkola nr 26
- Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 5
- Ogród Kneippa za budynkiem Spółki Brackiej (projekt transgraniczny z partnerem czeskim, planowane pozyskanie środków unijnych)
- Przebudowa m.in. Rolniczej, Kazimierza Wielkiego, Dubielec, Wyzwolenia, Dąbrowskiego, Szotkowickiej, Podhalańskiej, Towarowej, Strażacka, Stodoły, Okopowa, Reymonta, Konduktorskiej, Jesionowej, zatoki przy Powstańców, skrzyżowania Kościelna, Kasztanowa, chodnik Niepodległości, Powstańców Śl.
- Rondo Cieszyńska, Libowiec – podpisane porozumienie z JSW na współfinansowanie inwestycji
- Sygnalizacja świetlna Kusocińskiego, Al. Jana Pawła II oraz przy Powstańców Śl. (program funkcjonalno-użytkowy na podstawie którego można ogłosić przetarg)
- Oddymianie w przedszkolach nr 8, 15, 16, 21
- Przebudowa lodowiska Jastor (zaplanowane środki na termomodernizację w ramach (ZIT)
- Parkingi przy Parku Zdrojowym
W trakcie przygotowania są:
- Ciąg pieszo-rowerowy od granicy miasta z Żorami do ul. Gagarina
- Wieża widokowa na Żelaznym Szlaku Rowerowym przy „zielonym moście” (projekt transgraniczny możliwość pozyskania środków unijnych)
- Przebudowa skrzyżowania ul. Wyzwolenia i ul. Prof. Rudolfa Ranoszka wraz z parkingiem dla camperów
- Centra przesiadkowe w kilku miejscach, w tym na sołectwach (możliwość pozyskania środków unijnych ZIT)
- Budowa ścieżek rowerowych od Żelaznego Szlaku Rowerowego
- Centrum kultury – została podjęta decyzja o jego lokalizacji na terenie tzw. strefy centrum, na działce należącej do miasta. Prowadzone były rozmowy z właścicielem terenu w sprawie dokupienia części przylegającej, celem zagospodarowania terenu wokół planowanego obiektu wraz z parkingami. Pierwotnie planowane było jego umiejscowienie centrum kultury na ternie po hotelu Diament, jednak ze względu na brak woli politycznej ze strony spółki na przekazanie gruntu miastu, decyzja została zmieniona. O przekazanie gruntu na rzecz miasta przez JSW zabiegaliśmy latami, niestety nie było na to zgody politycznej. W ostatnich miesiącach mojego urzędowania zostały podjęte ustalenia o zamianie gruntów między miastem a kopalnią, co daje ogromną szansę na wykorzystanie terenu po hotelu Diament dla celów rekreacyjno-sportowych i kulturalnych. Dla miasta to teren kluczowy, reprezentacyjny do budowy obiektów kulturalnych, rekreacyjnych czy sportowych, z wykorzystaniem źródeł termalnych, jak planowaliśmy.
Ps. Zawsze mówiłam o centrum kultury, a nie tylko MOKu, a to znacznie szerszy projekt. Nigdy nie mówiłam, że jest na tę inwestycję gotowy projekt budowlany.
- Rozbudowa Laguny o atrakcje wodne – poniżej szersza odpowiedź na interpelację radnego Szeredy w tym zakresie.
- Koncepcja kierunkowa budowy hal przy Rozwojowej z udziałem KSSE. Rozpoczęto procedurę zamiany działek pomiędzy Miastem a KSSE, na których strefa budowałaby hale na wynajem, jak wskazano w koncepcji kierunkowej przez KSSE, a prezentowane przez miasto.
- Studium zagospodarowania i wykorzystania złóż geotermalnych na cele gospodarcze i rekreacyjne. Prowadzone były rozmowy z firmami i instytucjami, które mogłyby wykonać taką ekspertyzę, przygotowywano procedurę do zawarcia umowy.
- Parking wraz z miejscem dla camperów przy Łaźni Moszczenica.
- Dzienny dom wsparcia dla osób potrzebujących przy ul. Szkolnej 1 – jest przygotowany program funkcjonalno-użytkowy.
- Dalsza rewitalizacja Parku Zdrojowego w części północno-zachodniej. Jest przygotowana koncepcja, która obecnie uzgadniana jest z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Po uzgodnieniach miał być przygotowany projekt budowlany.
- Polsko-szwajcarski program rozwoju miast. Miasto ma możliwość pozyskania środków z tzw. programu szwajcarskiego, z którego można zrealizować wiele inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego, kanalizacji, transportu publicznego, ochrony środowiska, poprawy bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia. Wykonana jest analiza możliwości realizacji zadań i przygotowywany wniosek.
- Kolej+ program, dla którego w budżecie miasta zostały zabezpieczone środki.
Zadania w trakcie realizacji, które jeszcze w tym roku powinny być oddane do użytku:
Wielofunkcyjny obiekt łaźni Moszczenica a w nim:
- Centrum Porozumienia Jastrzębskiego wraz z centrum dialogu.
- Centrum Biznesu, gdzie powstaje centrum kompetencji dla młodych, w którym będą mogli nabywać dodatkowe kwalifikacje w zakresie przemysłu 4.0, przemysłu kreatywnego, przemysłu czasu wolnego, gdzie będą mogli prowadzić tam swój biznes, wynająć biuro lub miejsce do pracy w przestrzeni coworkingowej.
- W łaźni oprócz tego powstaje miejsce dla młodych, restauracja w klimacie industrialnym oraz kawiarenka na dachu, z której będzie można podziwiać zielone Jastrzębie.
- Plac z rybą przy Katowickiej, plac cztery pory roku przy Śląskiej.
- Pałac ślubów wraz z USC w budynku Łazienki II.
- Boisko przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1.
- Trakt pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Libowiec, tak długo oczekiwany przez mieszkańców.
Załącznik:
Odpowiedź na interpelację radnego Szeredy w sprawie aquaparku:
„informuję, że w 2016 roku w budżecie Miasta znajdowało się zadanie „Budowa basenu miejskiego" w kwocie 29 793,00 zł. W związku z jego realizacją zostało sporządzone opracowanie wstępnego studium wykonalności dla budowy basenu miejskiego w Jastrzębiu-Zdroju", którego zadaniem było zweryfikowanie pięciu wskazanych przez Miasto lokalizacji pod względem możliwości budowy basenu z aquaparkiem i spa.
Lokalizacje objęte opracowaniem oraz ich ocena przydatności wg w/w opracowania:
1. Al. J. Pawła li - teren pod byłym hotelem „Diament" - 12 pkt
2. Ul. Warszawska - rejon ZS2 - 11 pkt
3. Ul. Północna (teren po byłym placu targowym) - 9 pkt
4. Ul. Witczaka obok basenu otwartego - 5 pkt
5. Teren pomiędzy byłą KWK Moszczenica a ul. Rozwojowa - 1 pkt
Lokalizacja wskazana jako najkorzystniejsza znajdowała się na działce, która nie jest własnością Miasta. Prowadzone były rozmowy z właścicielem przedmiotowej działki mające na celu jej pozyskanie, jednak ostatecznie nie odniosły one pozytywnego skutku. Pomimo prowadzonego poszukiwania środków zewnętrznych na zaplanowane działanie stwierdzono również brak możliwych źródeł pozyskania dofinansowania. Na rok 2024 i 2025 w budżecie Miasta w ramach zadania 11 Rozbudowa basenu Laguna" zaplanowano środki w łącznej kwocie 300 000,00 zł. W lutym br. podjęto działania zmierzające do uzyskania opracowania wstępnego, określającego możliwości techniczne i kierunki rozbudowy basenu II Laguna" m.in. o strefę rodzinną i rekreacyjną wraz ze zjeżdżalnią zewnętrzną. W marcu na platformie zakupowej urzędu miasta opublikowano zapytanie ofertowe w tej sprawie.
W związku z wynikami wyborów samorządowych, prowadzącymi do zmian we władzach Miasta, zadecydowano o unieważnieniu w/w postępowania. Uznano za zasadne, że kierunki rozwoju infrastruktury miejskiej w zakresie rekreacji basenowej należy wyznaczyć w porozumieniu z nowymi władzami Miasta.”
Anna Hetman
Ludzie:
Anna Hetman
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta
Michał Urgoł
Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, były radny miejski i sołtys sołectwa Bzie.
Komentarze
22 komentarze
Panie Urgoł Czas na wytykanie błędów poprzednikom minął. Teraz Panie prezydencie proszę pokazać pracą a nie wypowiedziami wszystko to co Pan obiecał w kampanii. Śmiem twierdzić że nic się nie zmieni a będzie jeszcze gorzej ...
Anka jesteś radną zbuduj te obiecane licealistom KOLEJKI LINOWE Z PARKU ZDROJOWEGO DO CARBONARIUM
Widzę że po zmianie władzy tylko pisiorki zostają reszta jest kasowana
Projekty mają być na papierze... A tych nie ma ... Pani H.zawsze była mocna w gębie to sypie w gadce jak z rękawa ... A szafa pusta ... Weź idź lepiej kobieto na emeryturę i się nie ośmieszaj...
No Jastrzębianie wybraliście nie narzekać górnicy pomoga
Ona jest zenujaca !!!!
Pan U jest takim samym kłamcą jak były premier pan MO
Najpierw dziury w drogach połatajcie a potem się licytujcie.
Dwie kadencje planowania bez efektów. Obiecywanie, planowanie i zero istotnych dla mieszkańców efektów. Samymi planami miasto nie zmieni się. Zmiana nastąpiła i teraz po woli czekamy na efekty.
Ania miała gotowe projekty,tak jak Donald nigdy nie ulegał niemieckim interesom i żadne inwestycje by polska mogła być konkurencyjna a Polakom było lżej ,rosły jak grzyby po deszczu
Beton, za mało betonu w tym wszystkim.
"Przedszkole w Zdroju przy ul. 11 Listopada"
Znaczy tam, skad kierownik budowy uciekl i miasto zamienilo funkcjonujaca od dekad szkole specjalna w ruine?
To jest kryminal dla wladz miejskich a nie gotowy projekt.
Ta to wstydu za grosz nie ma
plany,projekty,my to znamy, dwie kadencje to trwało
Soil, to samo za peło,vtylko do kwadratu...
Dopóki stado wyborcze tego nie zrozumie, nic się w Polsce nie zmieni. Tzn., będzie coraz gorzej...
Po owocach ich poznacie. Choć wiem, że ten czas dla Jastrzębia będzie czasem straconym. Tak jak za Janeckiego. Tam gdzie PiS, tam kłamstwo, kolesiostwo i złodziejstwo.
Tyle" planów, projektów " a przez 2 kadencję nic w tym mieście się nie zmieniło na plus. Platforma Obywatelska i tyle w temacie
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Anna Hetman kto to jest?
Niech się Pani nie martwi,Pani Prezydent, hanysom i tak nie wierzymy bo oni łgają że aż szkoda "godać".