Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Jakie raty kredytu hipotecznego są dobrym wyborem?

29.05.2024 12:00 | 0 komentarzy | EK

Zastanawiając się nad tym, jakie raty kredytu hipotecznego będą najlepsze – trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Nade wszystko muszą być tak dopasowane – aby ich spłacenie było realne i nie obciążające nadmiernie domowego budżetu. Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania tych najlepszej wielkości – pomożemy Ci w podjęciu tej ważnej decyzji, dzieląc się kluczową wiedzą.

Jakie raty kredytu hipotecznego są dobrym wyborem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaka powinna być rata kredytu hipotecznego?

Aby odpowiedź na pytanie jakie raty kredytu hipotecznego wybrać była jasna i jak najbardziej korzystna – nie zapomnij wziąć pod uwagę nie tylko samej wysokości spłaty zobowiązania co miesiąc. Oczywiście jest to kluczowe, by ta suma była realna do uwzględnienia w domowym budżecie przy równoczesnym prowadzeniu finansów tak, by wszystkie inne rachunki były spłacone, a potrzeby życiowe zaspokojone.

Pomyśl jednak też o szybkości spłaty – gdyż ma to bezpośredni związek z odsetkami. Dokładnie przemyśl, czy w Twoim przypadku lepsze będzie oprocentowanie stałe, czy zmienne, jak również to czy, w konkretnej sytuacji finansowej, jakiej się znajdziesz rata stała, czy też rata malejąca będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem.

Z czego składa się rata kredytu hipotecznego?

Zanim jednoznacznie znajdziesz odpowiedź na pytanie: jakie raty kredytu hipotecznego – musisz wiedzieć, z czego składa się ta comiesięczna opłata. Obejmuje ona zasadniczo połączenie samej raty powiększonej o oprocentowanie kredytu – zmienne lub stałe.

Co składa się na ratę kredytu hipotecznego?

  • Część kapitałowa tj. środku pożyczone od banku spłacane przez kredytobiorcę.
  • Część odsetkowa tj. odsetki dla banku, czyli koszty poniesione w związku z zaciągnięciem kredytu.

Oprocentowanie kredytu typu zmiennego zawiera w sobie marżę oraz wskaźnik  referencyjny WIRON 1M Stopa Składna. Natomiast w przypadku stałego oprocentowania możesz mieć pewność, że przez 60 pierwszych miesięcy wysokość raty na pewno nie ulegnie zmianie.

Rata stała i rata malejąca – różnice

Zastanawiając się, jakie raty kredytu mieszkaniowego wybrać – masz wpływ również na decyzję o samym typie rat. Proporcja między częścią kapitałową a odsetkową stanowi największą różnicę między tymi dwoma typami rat.

Mówiąc najprościej – z ratami stałymi masz do czynienia wtedy, gdy podczas trwania kredytu niezmiennie spłacasz raty o tej samej wysokości. Z drugiej strony – w przypadku rat malejących będą one na początku wyższe, ale z czasem zaczną się zmniejszać.

Jak zdecydować, jakie raty hipoteczne wybrać porównując opcję stałą i malejącą?

  1. Raty stałe będą lepszym wyborem dla osób, którym zależy na stałych wydatkach każdego miesiąca.
  2. Raty malejące to dobry pomysł, jeśli wiesz, że na początku spłacania kredytu możesz sobie pozwolić na wyższe płatności. To także dobry pomysł na oszczędności w zakresie odsetek w aspekcie długoterminowym.

Jakie raty kredytu hipotecznego wybrać?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi – ostatecznie zarówno rata malejąca, jak i rata równa mogą być atrakcyjnym sposobem kredytowania, w wszystko to sprowadza się ostatecznie do właściwej analizy własnej sytuacji finansowej. Długoterminowe kredyty na wysokie kwoty mogą wskazywać na największe różnice między jednym i drugim rozwiązaniem i wtedy zwykle rata malejąca zdaje się być rozwiązaniem lepszym. Ważne do zapamiętania jest to, że właściwie bez względu na wybór – zawsze im wcześniejsza spłata kredytu, tym lepiej dla naszego portfela.

Pomocnym kompanem do znalezienia idealnej formy raty jest na pewno kalkulator kredytu hipotecznego – nie brakuje takich narzędzi online. Jeśli chcesz iść o krok dalej, nie jest to głupi pomysł by poszukać fachowej pomocy u profesjonalnego doradcy kredytowego, który po zapoznaniu się z wszystkimi szczegółami Twojej sytuacji finansowej na pewno pomoże Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję. Kredyt hipoteczny w większości przypadków jest największym zobowiązaniem finansowym, jakie można podjąć w ciągu swojego życia – warto więc przyłożyć się do tej analizy jak najpełniej i najuczciwiej.

Materiał partnera