Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Szkoła to ludzie - SP 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju świętowała swoje półwiecze

23.05.2024 11:18 | 10 komentarzy | ska

50 lat w życiu szkoły to kawał czasu. To setki nauczycieli, którzy w niej pracowali i pracują, tysiące uczniów, pobierających naukę w murach Szacownej Jubilatki. To dziesiątki tysięcy lekcji i niezliczona ilość życiowych historii, spraw, anegdot, wspomnień… I właśnie w przypadku każdego jubileuszu to wspomnienia są najważniejsze – łączą teraźniejszość z przeszłością, wywołują zachwyt, radość, wzruszenie. 17 maja 2024r. przejdzie do historii Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju jako dzień radosny i dostojny. W takiej bowiem atmosferze rzeczona placówka świętowała swoje półwiecze.

Szkoła to ludzie - SP 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju świętowała swoje półwiecze
Cecylia Kukuczka – wdowa po Jerzym Kukuczce, otrzymała kwiaty i podziękowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szkoła to ludzie - SP 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju świętowała swoje półwiecze

Wcześniej jednak miały miejsce imprezy, jakie zaplanowano w ramach obchodów złotego jubileuszu, wpisane już we wrześniu 2023r. w całoroczny kalendarz szkoły. Włączyli się w nie nauczyciele i uczniowie aktualnie uczący się w budynku przy Szkolnej 7 oraz ich rodzice. I tak: były to np. rodzinne zawody sportowe, a 13 maja dyrektor szkoły Tomasz Domagała wraz z pięćdziesięcioma uczniami posadził w szkolnym ogrodzie dąb, który za kolejne 50 lat będzie zapewne odbierany jako pomnik czasów dzisiejszych. Każdy z uczestników tego wydarzenia otrzymał na pamiątkę maleńką sadzonkę dębu szypułkowego.

W czwartek 16 maja w kościele pw. MB Częstochowskiej odprawiono uroczystą Mszę świętą w intencji byłych i obecnych pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców. Przewodniczący koncelebrze proboszcz parafii ksiądz Antoni Stefański, zwracając się do obecnych na uroczystości powiedział: - Szkoła to ludzie. To oni tworzą jej wizerunek – kiedyś i dziś. Więc my dziś wspominamy naszych nauczycieli, tak jak nas wspominać będą potomni. I to jest najtrwalszy pomnik.

I oto nadszedł ten dzień - Święto szkoły! W miniony piątek miały miejsce główne celebracje jubileuszowe. Najpierw uczniowie z wychowawcami zwiedzili pasjonackie wystawy pracowników szkoły: muzyków Henryki i Jakuba Moroń, plastyczki Renaty Dziadek i polonisty Andrzeja Ślakowskiego. Następnie oglądali archiwalne zdjęcia i filmy o historii szkoły, a także brali udział w konkursach popularyzujących wiedzę o jej patronie - Jerzym Kukuczce. Uczniom zaprezentowano również jubileuszową akademię, będącą uczniowsko-nauczycielską feerią muzyczno-teatralną. Widowisko to powtórzono następnie dla zaproszonych gości, wśród których największą radością dla organizatorów była pani Cecylia Kukuczka, żona patrona szkoły. Pani Cecylia to autorka książki „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”, której jeden z egzemplarzy z autografem ofiarowała w upominku do szkolnej biblioteki. Na galę przybyli ponadto posłowie: Krzysztof Gadowski i Grzegorz Matusiak, Prezydent Miasta Michał Urgoł ze swym II Zastępcą Andrzejem Kobą, dyrektorzy szkół podstawowych miasta, nauczyciele emeryci, absolwenci szkoły, przedstawiciele lokalnych władz oświatowych. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej (scenografia autorstwa Urszuli Wiraszki i Moniki Żubertowskiej) uczniowie i nauczyciele wspólnie bawili się przy ciekawych inscenizacjach wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima (opiekun grupy Zofia Mazur), przy piosenkach z polskich seriali, na tę okoliczność ze zmienionymi nieco tekstami. Absolwent szkoły, obecnie jej nauczyciel, Jakub Moroń zaprezentował swą autorską piosenkę o „Dwunastce”, czym wywołał wzruszenie na twarzach wielu obecnych, a zwłaszcza swej mamy, pani Henryki, prowadzącej zespół wokalny Wiolinki od początku istnienia szkoły. Panu Jakubowi w tej nostalgicznej podróży towarzyszyli absolwenci: Milena Taraszkiewicz, Jan Noszczyk i Sebastian Sacewicz. Występ Bębniarzy (kierownik zespołu Ewelina Hercel) oraz absolwentki Antoniny Feczko (wiolonczela) dopełnił całości wspaniałych artystycznych wrażeń.

Nie zabrakło występów artystycznych. fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Nie zabrakło występów artystycznych. fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Poseł Krzysztof Gadowski przekazał szkole swą osobistą pamiątkę – zdjęcie Jerzego Kukuczki z autografem innego wybitnego himalaisty Artura Hajzera, a z kolei poseł Grzegorz Matusiak przyznał się do długoletniej znajomości z byłą dyrektorką szkoły Anną Podsiadło, z którą razem chodził do jednej klasy.

Po jubileuszowej gali goście udali się na poczęstunek, z olbrzymich rozmiarów tortem w roli dania głównego. Oglądano okolicznościowe wystawy. Ciekawym pomysłem były pamiątkowe zdjęcia robione na fotościance, darowane gościom w specjalnych ramkach. Beata Frąckowiak i Monika Żubertowska odpowiadające za tę atrakcję miały sporo pracy. Rozmowom i wspominaniu tylko dobrych chwil z życia szkoły nie było końca. Wszyscy uczestnicy jubileuszowych celebracji otrzymali pamiątkowe breloki do kluczy wykonane na drukarce 3D (projekt Łukasza Wolnera) oraz pamiątkowe foldery i gazetę „NASZA BUDA” (pomysł i wykonawstwo to zasługa Anny Sojki i Elżbiety Kulak). W niedługim czasie szkołę czeka wkopanie w tajemnym miejscu Kapsuły Czasu. Mówiła o tym w trakcie uroczystości pedagożka szkolna Renata Mruk.

Spora rzesza ludzi z dokładnie przydzielonymi zadaniami i precyzja ich wykonania to gwarancja sukcesu uroczystości jubileuszowych o czym z nieskrywaną radością i dumą zaświadcza autor scenariusza tychże -

- Andrzej Ślakowski

Ludzie:

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Michał Urgoł

Michał Urgoł

Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, były radny miejski i sołtys sołectwa Bzie.