Okulary 3d i jedziesz kolaską setki metrów pod ziemię!
To miejsce odwiedziło już blisko 10 tysięcy osób, nie tylko z miasta i regionu ale też z całej Polski i zza granicy.
Co przyciąga ludzi?
Każde piętro Carbonarium to inny temat. Jedni są bardziej zaciekawieni górnictwem, inni historią przemysłu a jeszcze inni chemią i powstaniem węgla w jądrach gwiazd. Starsi czują sentyment do kopalni i istniejącego tu kiedyś basenu, młodsi są zafascynowani nowoczesnymi technologiami i interaktywnymi elementami wystawy. Dzięki wirtualnej rzeczywistości w Carbonarium można „zjechać na dół” i przyjrzeć się pracy górników, transportowi węgla i innym elementom funkcjonowania kopalni.
- Ten element wystawy jest chyba najbardziej popularny, zwłaszcza dla młodzieży, która jest najlepiej zaznajomiona z tą technologią. Ale na starszych osobach, które często są początkowo niechętne, również robi wrażenie. To jest ta część wystawy na której widzimy najwięcej uśmiechów – mówią pracownicy Carbonarium.
Najmłodsi też zgłębiają temat węgla
Carbonarium ma w oczywisty sposób walor edukacyjny. Dużą częścią zwiedzających są wycieczki szkolne. Pracownicy wystawy wyszli z założenia, że najmłodsi mogą czuć się przytłoczeni ilością wiedzy, nie zawsze adekwatnej do ich wieku. Dlatego dla przedszkolaków i dla klas wczesnoszkolnych organizują warsztaty „Bajtel na grubie”. To zwiedzanie połączone z zabawą. Bajtle eksperymentują, organoleptycznie poznają właściwości węgla, tańczą, przymierzają górnicze kaski. Dwa razy w miesiącu takie zajęcia odbywają się dla indywidualnych osób – każde dziecko może się przyłączyć. Informacje o terminach można znaleźć na facebookowym koncie Carbonarium. Bilety są sprzedawane na stronie internetowej.
Opinie
– Wystawa spotkała się generalnie z bardzo pozytywnym odbiorem i to nas bardzo cieszy. Oczywiście przed nami ciężka praca. Z jednej strony podejmujemy intensywne działania, aby zachęcić do przyjazdu tutaj kolejne osoby, z drugiej pracujemy już nad rozbudową wystawy i całego kompleksu „Łaźni Moszczenica” – mówi Rafał Jabłoński.
- Jasny gwint! Niesamowite miejsce. Okulary 3d i jedziesz kolaską paręset metrów pod ziemią! – pisze Paulina
- Sama wystawa pod względem merytorycznym przygotowana perfekcyjnie! Akademicki wręcz zakres podanej wiedzy – chwali Jarosław
- Jestem pozytywnie zaskoczony. Miejsce ciekawe i ma duży potencjał – ocenia Krzysztof
- Świetne miejsce. Byłam z dziewczynkami 7 letnimi nie wiedząc co mnie spotka w środku. Efekt Carbonarium przerósł moje i dzieci oczekiwania. Wszystko można dotknąć, pooglądać, zobaczyć i wysłuchać – pisze Barbara.
Nie tylko wystawa
Łaźnia Moszczenica to nie tylko Carbonarium. W przebudowie jest druga część budynku, w której znajdzie się Centrum Biznesu, Centrum Dialogu, część restauracyjna i rozrywkowa, przestrzenie coworkingowe i kolejna wystawa stała – Centrum Porozumienia Jastrzębskiego.
To książkowy przykład wielofunkcyjnej przestrzeni postindustrialnej. Jako instytucja miejska Instytut Dziedzictwa i Dialogu ma integrować kulturę, biznes, dziedzictwo, rozrywkę czy turystykę. Do tej pory oprócz wystawy drugą, główną częścią jego działalności jest kultura. Od 2022 roku, Łaźnia była organizatorem wielu wydarzeń, w tym dużych imprez masowych, także o zasięgu wojewódzkim (np. Festiwal Śląskie Smaki w 2023 roku). Zdecydowanie najważniejszą było otwarcie Carbonarium. Ludzi z całego kraju przyciągnęła nie tylko ekspozycja, ale także program artystyczny, przede wszystkim spektakularne widowisko multimedialne przygotowane z okazji 60 rocznicy nadania praw miejskich miastu Jastrzębie-Zdrój.
Kontakt
Towarowa 7, Jastrzębie- Zdrój
tel. 32 725 10 63, 32 440 81 70
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze