Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – teatr Szydło i Szydełko

20.04.2024 08:54 | 0 komentarzy | ska

Rozpoczynamy cykl, mający na celu przybliżenie naszym Czytelnikom ciekawych ruchów artystycznych, działających na terenie Wodzisławia Śląskiego. Amatorski Ruch Artystyczny pracuje już od około 50 lat i na chwilę obecną zrzesza blisko tysiąc osób z całego powiatu, zaczynając od małych dzieci, aż po osoby starsze. Ten artykuł poświęcony będzie młodzieżowemu teatrowi Szydło (licealiści i studenci) oraz dziecięcemu teatrowi Szydełko (dzieci do klasy 8) prowadzonym przez instruktor Dorotę Krawczyk.

„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – teatr Szydło i Szydełko
Aktorki Teatru Szydło podczas spektaklu „Cel pal”.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – teatr Szydło i Szydełko

Od scenariusza po muzykę

Co grają? Wszystko! Spektakle to nie tylko dzieła, które wszyscy znamy na pamięć. W ich repertuarze zobaczymy najrozmaitsze gatunki, zaczynając od bajek, takich jak „Królowa śniegu” czy „Plastusiowy pamiętnik”, poprzez przedstawienia dające do myślenia, a kończąc na sztukach autorskich! Dorota Krawczyk wraz ze swoimi podopiecznymi sami wybierają tematy, piszą scenariusze, opracowują sceny, tworzą postaci i ich historie.

- Raz na warsztat bierzemy bajkę, raz są to tematy współczesne, innym razem tworzymy spektakle od zera albo też pracujemy na gotowych scenariuszach. Chodzi o to, żeby młodzi aktorzy nauczyli się jak najwięcej. To jest dla mnie najważniejsze. Teatr to nauka wrażliwości i uważności na drugiego człowieka i świat. Rozwija wyobraźnię i pobudza do kreatywnego myślenia – zapewnia Dorota Krawczyk.

Ostatni spektakl zatytułowany „Monkey, Jajko i Tyłek – w klubie nigdyNIEdorosłych” miał swoją premierę 24 lutego br. Zagrany został przez młodszą grupę (Szydełko). Jest to spektakl autorski, inspirowany trójką przyjaciół z tej właśnie grupy (tytułowi bohaterowie Monkey, Jajko i Tyłek).

- Spektakl jest o trójce chłopców, którzy nie chcą nigdy dorosnąć. Werbują kumpli i koleżanki z podwórka i formują klub. Próbują zrobić rewolucję, chcą uczyć się alchemii, budują wehikuł czasu. To komedia, pełna zabawnych zwrotów akcji, ale zarazem skłaniająca do refleksji na temat upływu czasu, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać – wyjaśnia reżyserka.

Jednak teatr to nie tylko aktorstwo. Co ciekawe, by być częścią grupy, nie trzeba wcale być uzdolnionym aktorsko! Pani Dorota jest prawdziwą łowczynią talentów i na ten moment teatr może się pochwalić swoimi własnymi kompozytorami, tworzącymi do spektakli oryginalne ścieżki dźwiękowe! Są to Mateusz Krawczyk i Jakub Ryszka. Mateusz Krawczyk (lat 9), napisał muzykę do spektaklu „@dkleJEŃCY”. Z kolei Jakub Ryszka, określany przez panią Dorotę jako „wirtuoz dźwięków i melodii”, na ten moment jest licealistą i aktorem teatru Szydło. Wcześniej skomponował muzykę do spektaklu „Moje nie moje”, teraz jego dzieło mogliśmy usłyszeć już na premierze kolejnego spektaklu.

A jaki to spektakl? Otóż starsza grupa (Szydło) 17 marca br. przedstawiła premierową adaptację „Królowej śniegu” - Ponad 50 bajkowych kostiumów, zaprojektowanych przez panią Karolinę Gajewską i uszytych przez panie Hannę Sekułę i Jadwigę Pławną, nowatorska scenografia stworzona w WCK, a także własna muzyka (Jakub Ryszka)! - Dorota Krawczyk wraz ze swoimi podopiecznymi przeprowadziła sporo przygotowań, a premiera jak zwykle zachwyciła publiczność.

Dorota Krawczyk jest instruktorką i reżyserką spektakli. Dzięki jej pracy młodzież poznaje tajniki teatru

Dorota Krawczyk jest instruktorką i reżyserką spektakli. Dzięki jej pracy młodzież poznaje tajniki teatru

Jak zagrać w teatrze?

Zajęcia odbywają się od września do czerwca raz w tygodniu i trzeba powiedzieć, że robi się na nich o wiele więcej, niż nauka scenariusza na pamięć. Dołączając do teatru będziecie mogli doświadczyć prawdziwej szkoły aktorskiej, wymyślania abstrakcyjnych etiud, tworzenia sztuki od podstaw, ćwiczeń dykcji, czy też ćwiczeń ruchowych - Pracujemy nad dykcją, nad ekspresją emocji, emisją głosu, plastyką ciała czy ruchem scenicznym – słyszymy od młodych aktorów.

Jeśli ktoś kocha teatr, jest to bez dwóch zdań miejsce dla niego. Ale nie tylko! To jest świetna okazja do rozwoju - Dużo im to daje, nie tylko w kontekście aktorstwa. Dzieciaki uczą się pracować w grupie, otwierają się, nabierają pewności siebie, przełamują swoje lęki. Sami absolwenci twierdzą, że teatr przysłużył się im w ich późniejszych ścieżkach kariery. Mam już trochę tych absolwentów i widzę, że oni sobie znakomicie radzą na rynku pracy! Oni się nie boją odezwać – zaznacza Dorota Krawczyk.

Aktorzy Teatru Szydło podczas spektaklu „Moje nie moje” w 2023 roku. Fot. Grzegorz Matla

Aktorzy Teatru Szydło podczas spektaklu „Moje nie moje” w 2023 roku. Fot. Grzegorz Matla

Zdobywają laury

Sukcesy? I to jeszcze jakie! Na ten moment grupa może pochwalić się licznymi nagrodami, takimi jak: dwukrotny laureat jednego z najbardziej prestiżowych festiwali „Dziatwa” w Łodzi, kilka złotych kurtyn z „Bielskich Spotkań z Teatrem”, pierwsze miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Czerwionce-Leszczynach, dwukrotne podium na Festiwalu „Przestrzeń Wyobraźni” czy finał na Międzynarodowym Festiwalu w Krośnie. Dodatkowo, dwie aktorki z teatru w tym roku dostały się na studia aktorskie za pierwszym razem! Jedna pracuje, jako dramaturg m.in. w bydgoskim Teatrze Polskim czy Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Poza tym, jeżdżą na występy gościnne w sąsiednich miastach, co jest niewątpliwym potwierdzeniem ich kunsztu i umiejętności - Jak schodzimy ze sceny i widzę zadowolenie w oczach dzieci, widzę, że one są dumne z siebie. To jest taka najlepsza nagroda – wzrusza się reżyserka i instruktor Teatru Szydło oraz Teatru Szydełko.

W teatrze Szydło i Szydełko wszyscy są mile widziani. Zapisy trwają od września. Na ten moment szczególnie brakuje chłopców, jednak każda dziewczynka też zostanie przyjęta z otwartymi ramionami! Na zajęcia można chodzić przez 2 miesiące, choćby tylko po to, by spróbować swoich sił. Dopiero później wybierany jest spektakl, przydzielane są role i trzeba zadeklarować, czy chce się zostać - Nie bać się, próbować swoich sił! Serdecznie zapraszamy! - mówi pani Dorota. Wśród młodych aktorów można usłyszeć same pochlebne opinie, ale najważniejsze stwierdzenie, jakie usłyszeliśmy to „Tu naprawdę można się wiele nauczyć”.

Magdalena Kubica

Spektakl „Paskudy” Teatru Szydełko z 2022 roku. Fot. Z. Harazim

Spektakl „Paskudy” Teatru Szydełko z 2022 roku. Fot. Z. Harazim