Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

O jurajskich zamkach okiem archeologa opowie Artur Rok. W piątek w Pałacu Dietrichsteinów

11.04.2024 10:25 | 0 komentarzy | ska

Rycerze, warowne zamki i piękne księżniczki. Jurajskie zamki budzą wiele emocji i rozbudzają wyobraźnię. Jak się w nich żyło? Jak budowane były te niezwykłe warownie? Dowiecie się tego podczas najbliższego Spotkania Archeologicznego w wodzisławskim Muzeum. Jego gościem będzie Artur Rok - powiatowy konserwator zabytków powiatu będzińskiego.

O jurajskich zamkach okiem archeologa opowie Artur Rok. W piątek w Pałacu Dietrichsteinów
O jurajskich zamkach opowie Artur Rok. Na zdjęciu ruiny zamku Rabsztyn.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O jurajskich zamkach okiem archeologa opowie Artur Rok. W piątek w Pałacu Dietrichsteinów

Okres średniowiecza kojarzy się z rycerzami, ale również z warownymi zamkami. W wyniku uwarunkowań politycznych mających miejsce na przełomie XIII/XIV wieku ich spory zespół powstał na dawnym pograniczu śląsko-małopolskim tj. Jura Krakowska–Częstochowska. Gotyckie warownie powstałe dla zabezpieczenia południowo-zachodniej granicy ówczesnej Polski, w okresie nowożytnym często były przebudowywane w związku ze zmianami technik pola walki, jak i w związku z napływem nowych trendów stylowych. Prowadzone badania archeologiczne i architektoniczne pozwalają dokonać próby ukazania ewolucji zamków na przestrzeni wieków, jak również podjąć odpowiednie działania konserwatorskie, mające na celu właściwą ochroną owych niemych świadków naszej historii.

Artur Rok jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Ochrony Dóbr Kultury (spec. Konserwatorstwo) na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Politechnice im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku pełni funkcję Powiatowego Konserwatora Zabytków powiatu będzińskiego.

Uczestniczył, prowadził i współprowadził wiele prac archeologicznych w województwie śląskim oraz poza granicami kraju, m.in. rzymskiego fortu Gonio-Apsaros w Gruzji czy zamku w Koziegłowach. Autor i współautor publikacji i artykułów dotyczących m.in. historii, architektury i badań archeologicznych zamku oraz romańskiego kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. Jest także autorem zrealizowanej koncepcji prac restauratorskich ruin siewierskiego zamku. Zajmuje się problematyką architektury militarnej, teorią ochrony zabytków oraz archeologią i badaniami architektonicznymi.

Zapraszamy do Pałacu Dietrichsteinów na spotkanie w piątek, 12 kwietnia o godzina 17:00 (ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2).