Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Lokale wyborcze zamknięte. Kiedy poznamy wyniki? Jak wygląda proces liczenia głosów?

07.04.2024 21:01 | 8 komentarzy | mad

Lokale wyborcze w całej Polsce zostały właśnie zamknięte. Teraz rozpoczyna się liczenie głosów. Wkrótce poznamy wyniki, które na kolejne lata określą skład władz lokalnych – od rad gminnych i powiatowych, po sejmiki województw. Zwycięskie ugrupowania wyłonią swojego marszałka oraz zarząd województwa, podobnie jak w powiatach, gdzie radni wybiorą starostę i członków zarządu.

Lokale wyborcze zamknięte. Kiedy poznamy wyniki? Jak wygląda proces liczenia głosów?
Trwa liczenie głosów. Z aparatem odwiedziliśmy Pogrzebień, największą w gminie Kornowac komisję wyborczą, przyglądając się otwarciu urny wyborczej i wysypaniu z niej głosów. Kornowac to gmina, gdzie frekwencja do 17.00 była najliczniejsza w całym powiecie raciborskim. - Wiele dzisiaj osób przyszło, sprzyjała temu pogoda - komentował Kamil Koczor, przewodniczący obwodowej komisji wyborczej w Pogrzebieniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komisje liczą głosy

Od 7.00 do 21.00 lokale wyborcze w całej Polsce były otwarte dla wyborców. Po tej godzinie zostały zamknięte, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie wszyscy, którzy ustawili się do głosowania przed zamknięciem lokalu, zdążyli oddać głos.

Bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych, zgodnie z Kodeksem wyborczym, obwodowa komisja ustala wyniki głosowania w danym obwodzie, odpowiadające rodzajowi przeprowadzanych wyborów. Tak stanowi artykuł 69. Kodeksu wyborczego. W przypadku wyborów z 7 kwietnia głosowaliśmy w celu wyboru władz samorządowych – wójtów, burmistrzów, prezydentów, a także składu rad gmin, radnych powiatowych i wojewódzkich.

Krok po kroku

Co można rozumieć przez natychmiastowe ustalenie wyników głosowania? Wynotowaliśmy najważniejsze kroki z Kodeksu wyborczego.

  • Po zakończeniu głosowania przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zapieczętowuje otwór urny wyborczej.
  • Komisja wyborcza ustala na podstawie spisu wyborców liczbę osób uprawnionych do głosowania oraz liczbę wyborców, którym wydano karty do głosowania. Określa także liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, a następnie karty te umieszcza w zapieczętowanych pakietach.
  • Następnie przewodniczący otwiera urnę wyborczą, po czym komisja liczy wyjęte z urny karty do głosowania i ustala liczbę kart ważnych, nieważnych oraz, odpowiednio do przeprowadzanych wyborów, liczbę głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów albo na poszczególne listy kandydatów i każdego kandydata z tych list, a także liczbę głosów nieważnych.

Wszystkie czynności obwodowej komisji wyborczej wykonywane są wspólnie przez członków komisji w liczbie stanowiącej co najmniej 2/3 jej pełnego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy. Przed ustaleniem przez obwodową komisję wyborczą ważności karty do głosowania, ważności głosu oraz oddania głosu na daną listę lub na danego kandydata, każda z kart do głosowania jest pokazywana wszystkim obecnym członkom obwodowej komisji wyborczej. Karty do głosowania, które zostały całkowicie przedarte na dwie, lub więcej części, nie są brane pod uwagę przy obliczeniach. Jeżeli liczba kart ważnych do głosowania wyjętych z urny jest mniejsza lub większa od liczby kart wydanych, komisja zapisuje w protokole przypuszczalną przyczynę tej niezgodności.

Na zakończenie, komisja sporządza protokoły w odpowiednim obwodzie dla przeprowadzonych wyborów, które zawierają istotne informacje. Członkowie komisji mają prawo zgłaszać swoje uwagi, wymieniając konkretne zarzuty. Jednakże zgłoszenie uwag nie zwalnia ich z obowiązku podpisania protokołu głosowania w obwodzie. Adnotacja umieszczana jest w protokole.

Protokoły z głosowań na włodarzy i radnych gminnych są przekazywane do gminnych komisji wyborczych, natomiast te do rady powiatu i do sejmiku województwa – powiatowej komisji wyborczej.

Po sporządzeniu protokołu głosowania w obwodzie, przed jego przekazaniem właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia, obwodowa komisja wyborcza musi podać do publicznej wiadomości wyniki głosowania poprzez wywieszenie w lokalu wyborczym, w miejscu łatwo dostępnym dla wyborców, kopii tego protokołu. Każdy członek komisji oraz mąż zaufania otrzymuje kopię protokołu. Dodatkowo protokół ten jest publikowany na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Następnie, przewodniczący obwodowej komisji wyborczej lub jego zastępca przekazuje właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia jeden egzemplarz protokołu głosowania w obwodzie wraz z wyjaśnieniami komisji do zgłoszonych zarzutów. Dokumenty te są umieszczane w zapieczętowanej kopercie. Przewodniczący osobiście transportuje te dokumenty do siedziby właściwej komisji wyborczej lub wydaje je osobie upoważnionej do ich odbioru, zgodnie z pisemnym upoważnieniem. Osoba przekazująca kopertę oraz osoba upoważniona do jej odbioru sporządzają protokół przekazania, w którym wymienia się nazwę komisji, od której pochodzą dokumenty, oraz miejsce, datę i godzinę wydania. Koperta z dokumentami nie może być otwarta ani przetrzymywana poza siedzibą obwodowej komisji wyborczej lub siedzibą właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia.

24 godziny 

Kiedy poznamy wyniki? To trudno jednoznacznie określić, niemniej obwodowe komisje wyborcze mają 24 godziny na zliczenie głosów. Jeśli nie zdążą w tym czasie, głosowanie w tych konkretnych obwodach uznaje się za niebyłe. Niemniej na łamach naszych mediów na bieżąco będziemy podawać wyniki – najpierw nieoficjalne, a następnie już te oficjalne.

Okręgowe komisje wyborcze po otrzymaniu informacji z obwodowych komisji dokonują sprawdzenia prawidłowości ustalenia wyników głosowania w danym obwodzie. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w ustaleniu wyników głosowania komisja zarządza ich ponowne ustalenie przez obwodową komisję wyborczą i powiadamia o tym Państwową Komisję Wyborczą.

Następnie okręgowa komisja wyborcza ustala wyniki głosowania na poszczególne listy kandydatów i tworzy protokół wyników głosowania. Kopię tego protokołu umieszcza w swojej siedzibie, w miejscu łatwo dostępnym dla wyborców. Jeśli w danej miejscowości było więcej niż dwóch kandydatów na urząd wójta, burmistrza czy prezydenta i żaden z nich nie uzyskał 50 procent głosów, konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów, która zaplanowana jest na 21 kwietnia.