Sobota, 2 listopada 2024

imieniny: Bohdany, Tobiasza, Bohdana

RSS

W Kuźni Raciborskiej oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]

04.04.2024 18:05 | 1 komentarz | bart

W czwartek, 4 kwietnia w samo południe na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej przed Dębem Pamięci poświęconemu płk. Hugonowi Mijakowskiemu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni popełnionych przez wojska NKWD w 1940 r.

W Kuźni Raciborskiej oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]
Apel Poległych odbył się już po raz 15. Od kilku lat nieodzownym elementem uroczystości są żołnierze Wojska Polskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku. Asystę wojskową w postaci kompanii honorowej wystawił 6. Batalion Powietrzno-Desantowy z Gliwic. W Apelu Poległych, który został zorganizowany już po raz 15. oprócz szkolnej społeczności udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego (starosta raciborski Grzegorz Swoboda i burmistrz Paweł Macha), Straży Granicznej (ppłk Jacek Jacków i kapelan ks. ppor. Artur Suska), Policji (asp. sztab. Piotr Wydra), Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (inż. Jan Skibiński i leśnik Alicja Bownik), Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka (hm. Marek Rybicki), a także organizacji pozarządowych (Rita Serafin i Halina Wyjadłowska z TMZR), kultury i oświaty - dyrektor MOKSiR Anna Gasidło, dyrektor MOW Grzegorz Mitkiewicz oraz Wojciech Gdesz, który przez wiele lat koordynował przebieg tego podniosłego przedsięwzięcia. Wojskową część uroczystości poprowadził mjr Paweł Kostka z WCR w Rybniku.

Genezę obchodów zaprezentował Karol Bienia - przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej

Genezę obchodów zaprezentował Karol Bienia - przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej

Upamiętnić, by nie zapomnieć

Dąb w Kuźni Raciborskiej został zasadzony w 2009 r. w ramach edukacyjnego programu "Katyń - ocalić od zapomnienia". Jego celem było uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci. - Jako szkoła jesteśmy dumnymi kustoszami miejsc pamięci: dębu płka Hugona Mijakowskiego oraz dębu syna tej ziemi - kpt. Karola Grzesika - ofiar zbrodni katyńskiej. Chcemy z dumą i szacunkiem pochylić dziś głowy nad tragedią polskich oficerów pomordowanych na wschodzie w kwietniu 1940 r. Chcemy - tak, jak czyniliśmy to w poprzednich latach - oddać hołd oficerom Wojska Polskiego, policjantom, funkcjonariuszom Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Służby Więziennej - najlepszym synom narodu polskiego - powiedział do zgromadzonych przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego Karol Bienia.

Lekcja historii i patriotyzmu

W minionych latach Apel Poległych odbywał się przeważnie 13 kwietnia, czyli w rocznicę odkrycia w lasach pod Katyniem masowych mogił, kryjących szczątki polskich oficerów. W tym roku wydarzenie przyspieszono. - Musieliśmy trochę podporządkować się pod kalendarz wojska, a ponieważ zależało nam na tym, by udział wzięła kompania honorowa, to uroczystość zorganizowaliśmy nieco wcześniej - mówi Kinga Apollo, którą zapytaliśmy także o to, jak uczniowie traktują udział w tak nietypowej lekcji? - Dla starszych uczniów jest to na pewno bardzo dobra lekcja historii i patriotyzmu. Dbamy o to, by ta pamięć cały czas trwała. Natomiast dla młodszych to bardziej atrakcja, że mogą zobaczyć żołnierzy i oddawaną przez nich salwę honorową - dodaje dyrektor kuźniańskiej podstawówki.

Udział w czwartkowym apelu wzięły wszystkie klasy kuźniańskiej placówki oświatowej

Udział w czwartkowym apelu wzięły wszystkie klasy kuźniańskiej placówki oświatowej

Obecny podczas uroczystości burmistrz Paweł Macha podkreślił z kolei, że udział wojska pokazał, iż żołnierski mundur jest już stałym elementem kuźniańskiego krajobrazu, a obecność uczniów wspaniałą tradycją. - Młodzi muszą mieć pełen szacunek do tego, co miało miejsce przed laty. Bez korzeni nie byłoby nas. Musimy więc o tym pamiętać, by nie rozpłynęło się we mgle - zaznaczył włodarz.

Bartosz Kozina

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.